1506061305

"Fatalne zauroczenie": kontrowersyjny thriller i jego tajemnice wróć do aktualności

Redakcja

"Fatalne zauroczenie" to trzymający w napięciu thriller ze znakomitą Glenn Close oraz będącym u szczytu kariery Michaelem Douglasem. Kontrowersyjny film niesie ze sobą wiele tajemnic.

Dan Gallagher (Michael Douglas) jest cenionym adwokatem i szczęśliwym mężem i ojcem. Pewnego dnia spędza pełen namiętności weekend z nieznajomą kobietą. Gorące pożądanie szybko przeradza się jednak w chorobliwą obsesję, która zaczyna zagrażać rodzinie mężczyzny. Kobieta jest gotowa posunąć się do ostateczności.

Film pierwotnie miał wyreżyserować mistrz horroru - John Carpenter. Hollywoodzkie studio jednak nie było do końca przekonana i chciało oddać film Brianowi De Palmie. Ten jednak okazał się dość grymaśny - nie spodobał mu się wybór Michaela Douglasa do głównej męskiej roli. Był to na tyle duży problem dla cenionego twórcy, że ten ostatecznie zrezygnował z realizacji "Fatalnego zauroczenia". Ostatecznie za kamerą stanął Adrian Lyne, który miał za sobą zrealizowany obraz w podobnym tonie, czyli "9 1/2 tygodnia". I był to świetny wybór.

Z kolei Glenn Close, która grała u boku Michaela Douglasa, nie była do końca zadowolona ze scenariusza i motywacji postaci, w którą się miała wcielić. Postanowiła pokazać skrypt dwóm niezależnym psychiatrom, by skonsultować kwestie motywacji i zachowania swojej bohaterki. Niezbyt podobało się to producentom, którzy chcieli mieć wszystko pod swoją kontrolą.

Okazało się jednak, że sugerowane przez nich zakończenie, wcale się nie spodobało widzom podczas pokazu testowego. Bezkarność bohaterki granej przez Glenn Close była dla nich zbyt kontrowersyjna. Finał zmieniono, ale co ciekawe - "reżyserską wersję" wpuszczono i do dzisiaj można zobaczyć w Japonii.

"Fatalne zauroczenie" ostatecznie okazał się jednym z ważniejszych filmów w USA w drugiej połowie lat 80. Obraz zachwycił krytyków i widzów. Dopełnieniem tego wszystkiego była olbrzymia liczba nominacji w najważniejszych kategoriach do Złotych Globów i Oscarów.

Redakcja

top wydarzenia