1503099930

Jackie Chan: ponad 200 filmów, połamane kości i Oscar! wróć do aktualności

Redakcja

"Draka w Bronksie" to jeden z ponad 200 filmów, w jakich wystąpił Jackie Chan. 62-letni aktor na scenie filmowej jest obecny od 56 lat! W 2016 roku przyznano mu najważniejszą nagrodą w przemyśle - Oscara za całokształt twórczości. Oto kilka faktów o Jackie Chanie, których mogłeś nie znać!

Mistrz sztuk walki

Jackie Chan urodził się 7 kwietnia 1954 roku w Hongkongu. Tak naprawdę nazywa się Chan Kong-Sang. Ksywkę "Jackie" zawdzięcza swojemu szefowi z czasów, kiedy pracował na budowie w Australii. Swoją karierę rozpoczął jako kaskader w filmach Bruce'a Lee. Tworząc kolejne filmy, Jackie Chan zebrał własną ekipę kaskaderów. Ci do dzisiaj nie mają ubezpieczenia, ale nie muszą się o nic martwić - wszystkie wydatki pokrywa aktor, który ma fortunę sięgającą ponad 130 mld dolarów.

Perfekcjonizm i Oscar

Chiński aktor jest perfekcjonistą w wykonywaniu swoich sztuczek - potrafi jedną sekwencję powtarzać tysiące razy. Wszystko po to, aby na ekranie całość wyglądała jak najbardziej efektownie. Rekord świata w ilości wyczynów kaskaderskich żyjącego aktora należy właśnie do Jackiego Chana. Za swoją tytaniczną pracę otrzymał honorowego Oscara. Jackie Chan odebrał ją z rąk Toma Hanksa, Michelle Yeoh i Chrisa Tuckera. W humorystyczny sposób skomentował całą sytuację. Co powiedział?

"Mój ojciec zawsze mawiał: synu, dostajesz tyle nagród filmowych... kiedy dostaniesz tę najważniejszą? A ja śmiałem się i mówiłem: Tato, ja tylko kręcę komedie sensacyjne. Po (...) połamaniu tak wielu kości, wreszcie mam tę statuetkę. Dziękuję całemu Hong Kongowi, mojemu rodzinnemu miastu, za to, kim się stałem. Jestem dumny, że jestem Chińczykiem. Dziękuję całemu Hollywood za to, że przez te wszystkie lata nauczył mnie tak wielu rzeczy. I że uczynił mnie przy okazji trochę sławnym."

"Draka w Bronksie"

Jakie Chana można zobaczyć między innymi w filmie "Draka w Bronksie". Policjant z Hongkongu, Keung, mistrz wschodnich sztuk walki, przyjeżdża do Nowego Jorku na wesele swego stryja, Billa. Stryj zamierza odsprzedać biznes - czyli swój mały bar w Bronksie. Nową właścicielką zostaje chińska emigrantka, Elaine, a w rozkręceniu interesu pomaga jej Keung, który szybko przekonuje się na własnej skórze, że okolicą rządzi miejscowy gang dowodzony przez bezwzględnego Tony'ego. Keung naraża się szefom bandy, która z zemsty organizuje napad na sklep Elaine, ale mistrz dzielnie stawia im czoło.

Fot. główne - © All rights reserved

Redakcja

top wydarzenia