1503303552

Jerry Maguire: Tom Cruise w hicie lat 90. wróć do aktualności

Redakcja

Jerry Maguire to jeden z największych histów drugiej połowy lat 90. Co warto wiedzieć o hollywoodzkiej produkcji, przy której pracował polski operator, Janusz Kamiński?

Jerry Maguire jest agentem pośredniczącym między wybitnymi sportowcami i klubami. Pewnego dnia mężczyzna głośno potępia zakłamanie ludzi z jego branży. Traci przyjaciół i najważniejszych klientów - oprócz jednego ciężkiego w obyciu futbolistę Reda Tidwella.

Świetna obsada i najważniejsze nagrody

© All Rights Reserved

Tytułowa rola była pisana z myślą o innym hollywoodzkim gwiazdorze. Pierwotnie w filmie miał zagrać Tom Hanks, jednak ostatecznie, w wyniku innych zobowiązań, zrezygnował z występu w filmie Camerona Crowe'a. Zastąpił go Tom Cruise, który wypadł znakomicie - za tę rolę otrzymał nominację do Oscara. Przyćmił go jednak Cuba Gooding Jr., który zasłużenie tę nagrodę wygrał. Z kolei Renée Zellweger została doceniona przez prestiżowe stowarzyszenie  Critics' Choice. Amerykańscy krytycy unali, że to była najbardziej przełomowa rola roku i jak się później okazało - mieli rację.

Niesamowity 6-letni chłopiec

© All Rights Reserved

Serca widzów skradł jednak 6-letni Jonathan Lipnicki, który na planie filmu wszystkim mówił, że głowa człowieka waży 3,6 kg. To zdanie tak bardzo spodobało się reżyserowi, że poprosił chłopca, by użył je również w filmie. Z kolei Tom Cruise podsunął pomysł, by scenę z młodym aktorem nagrać zupełnie spontanicznie - bez pisania dialogów. Wszystko po to, aby aktorzy zbudowali między sobą lepszą więź, a widzowie mocniej uwierzyli w to, co widzą na ekranie. Efekt końcowy przeszedł najśmielsze oczekiwania.

Redakcja

top wydarzenia