Krzyżacy - plakat
Oglądaj  

Krzyżacy (Krzyżacy)

1960, Polska
Czas trwania 166 min
Gatunek kostiumowy, historyczny, przygodowy
Reżyseria Aleksander Ford
Dystrybutor (nieznany)
Premiery kinowe Polska 01 wrzesień 1960
Świat 10 marzec 1961
Opis Ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza. Najbardziej kasowy film w historii polskiego kina. Na pierwszy plan w filmie Forda wysuwają się losy Juranda ze Spychowa.
Podziel się
O filmie
Informacje podstawowe
Opis
Pełna obsada
Twórcy
Box Office
Nagrody
Strony internetowe
Spoleczność
Blogi
Forum
Recenzje użytkowników
Konkursy
Czytelnia
Recenzje
Minirecenzje
Wywiady
Artykuły
Imprezy i wydarzenia
Wpadki i ciekawostki

  Minirecenzje Krzyżacy

Nie znaleziono minirecenzji dla tego filmu

  Obsada Krzyżacy

Zbyszko z Bogdańca
Władysław II Jagiełło
Maćko z Bogdańca
Jurand ze Spychowa

  DyskusjeKrzyżacy Dodaj komentarz

Jest to polski film historyczny wszech czasów.
Dodana 29.08.14 16:26
witek
Nie bardzo się zgadzam z oceną aktorstwa przez m_danusię, bo wlaśnie to oceniam tu najwyżej, najbardziej Henryka Borowskiego (Zygfryd de Löwe) i Andrzeja Szalawskiego (Jurand). Inni też są b.dobrzy; np. Aleksander Fogiel (Maćko). Ale jeśli "Krzyżacy" na tle innych filmow z tego okresu rzeczywiście zasłużyli na "Oscara", to moim zdaniem zasłużył też na tą nagrodę Borowski za pokazanie rozdarcia i tragizmu ponurej i okrutnej postaci Zygfryda de Löwe. Scena nad zwłokami Rotgiera to prawdziwe mistrzostwo. A'propos "Oscara" to prawdopodobną przyczyną były protesty organizacji niemieckich bo film zrobił wielkie wrażenie na widzach nawet w krajach, w których nigdy nie słyszano o wojnach polsko - krzyżackich i wzbudzil niechęć do Krzyżaków, co w mniemaniu części opinii niemieckiej było rownoznaczne z niechęcią do Niemców.
Dodana 14.08.11 00:00
Kacper Słodki
Bardzo dobry film. Muzyka też niczego sobie. Trochę gorzej z aktorstwem, ale za świetną bitwę pod Grunwaldem 10/10.
Ten film powinien dostać Oscara, a go nie nominowali.
Niezasłużenie.
Dodana 11.08.11 00:00
witek
Tyż tak myślę. Ja mam takiego świra, że mam nagrane na osobnych płytach zajmujace sceny z dobrych filmów. Np. pod tytułem "Bitwy Polskie" mam np. sceny z "Krzyżaków", "Popiołów"", "Potopu", "Zamachu" (to nie bitwa, ale akcja w której AK zabiło Kutscherę), "Ogniem i mieczem", itp. Mam też te "niepolskie". I myślę, że na tle ówczesnych (a nawet obecnych) produkcji "Krzyżacy" wyglądają wcale nieżle. Może rzeczywiście jak ktoś napisał na filmweb jest trochę za dużo przewracających się koni. Ale te "wejścia" jazdy polskiej w krzyżacką! Nawet sceny indywidualne. Ten "czarny rycerz" (Zawisza z Garbowa?), ktory obala i zadaje cios mieczem przeciwnikowi. To wszystko jest prawdziwe na tle wydumanych scen z podobnego typu filmów zachodnich. A scena pojedynku Zbyszka z Rotgierem! Do tej pory jest to chyba najlepsze, jeśli chodzi o pojedynki. Nawet np. niewątliwie lepszy technicznie "Gladiator" jest przy tym sztuczny. Ford zrobił to świetnie; te ciężkie oddechy, błędy które obaj przeciwnicy popełniają i wreszcie ten makabryczny oddech, czy westchnienie konającego Rotgiera to jest fenomenalne. Inne tego typu filmy z tamtych czasów są przy tym po prostu śmieszne. A sceny z Jurandem, czy scena z Zygfrydem nad zwłokami Rotgiera to według mnie jedne z najlepszych tragicznych scen w polskim (i nie tylko) filmie. Może jeszcze (zawsze mi się jakoś przy tym przypomina) końcowa scena w "Kanale", kiedy "Stokrotka" okłamuje umierającego "Koraba".
Dodana 15.02.11 00:00
normalnie
Dodana 02.11.10 00:00
Wspaniała opowieść. Zadziwiające jak przy użyciu ówczesnych środków i z pewnością ograniczonego budżetu udało się zrealizować wielkie widowisko. Piszę te słowa w chwilę po obejrzeniu na jedynce i cały jeszcze "chodzę" z wrażenia. Film pokazuje prawdziwe męstwo, dumę, waleczność. Świetne zdjęcia, idealnie sportretowane twarze oraz ujęcia szerokich planów. Szczególnie podobało mi się wyważenie świateł i cieni w kadrach - jak na obrazach dawnych mistrzów. Aktorstwo.Dobranie muzyki. Film jest klasą samą w sobie. Świetne kino, polecam jeszcze raz.
Dodana 01.11.10 00:00
cyfrowa rekonstrukcja bajka!super jakosc super filmu!
Dodana 06.08.10 00:00
Reks B
czy ktoś dał radę obejrzeć Krzyżaków w HD na tvp hd - ponoć był 18 lipca. Jakie wrażenia?
Dodana 05.08.10 00:00
Gratulacje dla Studia Filmowego TPS...
Rysy (jedna za drugą), asynchrony, brak stabilizacji wielu ujęć, nieudolne retusze sklejek, stopklatki i tragiczna korekcja barwna (przepalone kolory).
I to nazywacie rekonstrukcją cyfrową?
Dodana 17.07.10 00:00
Witek Nicowski
Nie mogę się doczekać ponownej premiery po obróbce cyfrowej.
Dodana 15.07.10 00:00