12 - plakat

12 (12)

2007, Rosja
Czas trwania 153 min
Gatunek dramat
Reżyseria Nikita Michałkow
Opis Opowieść skupia się na debacie nad losem Czeczena oskarżonego o zabójstwo rosyjskiego oficera, który wcześniej adoptował go po śmierci jego rodziców w czasie wojny z Rosją.
Podziel się
O filmie
Informacje podstawowe
Opis
Pełna obsada
Twórcy
Box Office
Nagrody
Strony internetowe
Spoleczność
Blogi
Forum
Recenzje użytkowników
Konkursy
Czytelnia
Recenzje
Minirecenzje
Wywiady
Artykuły
Imprezy i wydarzenia
Wpadki i ciekawostki

  Minirecenzje 12

Nie znaleziono minirecenzji dla tego filmu

  Dyskusje12 Dodaj komentarz

12 przysięgłych z różnych warstw społecznych współczesnej Rosji, o różnym statusie, musi zadecydować o winie lub niewinności młodego Czeczena, który został oskarżony o zamordowanie swojego przybranego ojca - byłego oficera Specnazu, który prowadził działania wojenne na terytorium Czeczenii.
simpin
"12" to film z 2007 roku, nakręcony przez Nikitę Michałkowa. Jest to remake znanego filmu amerykańskiego reżysera Sidneya Lumeta "Dwunastu gniewnych ludzi", który z kolei powstał na podstawie sztuki amerykańskiego dramaturga. Głównym wątkiem fabuły jest osądzenie przez dwunastu sędziów przysięgłych czeczeńskiego chłopca za zabójstwo ojczyma. Sędziowie przysięgli rozpatrują sprawę osiemnastoletniego czeczeńskiego chłopca oskarżonego o zabójstwo swego ojczyma - oficera amii rosyjskiej, walczącego w Czeczenii. Film uzupełniają opowieści sędziów przysięgłych o przeróżnych sytuacjach życiowych, a także retrospekcje dzieciństwa oskarżonego. W toku sprawy tylko jeden z sędziów przysięgłych odmawia głosowania za winą chłopca. W trakcie kolejnych głosowań przysięgli powoli zdają sobie sprawę z tego, że młodzieniec został podstawiony.
zgłoś poprawkę
stokro_eot

Mietek Jakobs
Chomik Mietushek
Dodana 17.09.11 00:00
12 razgnevannyh muzhchin to kolejny film o lawie przysieglych lecz tym razem w rosyjskich realiach.I jak zwykle jeden sedzia spowodowal dyskusje,gdyz pozostali chcieli szybko ja odbebnic,kazdy znich gdzies sie spieszyl.Powoli zaczely wyplywac wnioski za uniewinnieniem mlodego Czeczena.Zastanawiajacy jest fakt,ze to arcydzielo nie mialo jeszcze polskiej premiery.Dzieki Bogu mozna go sciagnac z netu lub od chomikow.Jest to film dla wszystkich i dla kazdego jak glosi jeden z plakatow.10/10.
Mietek Jakobs
Chomik Mietushek
Dodana 17.09.11 00:00
Mariusz Pałka
Z reguły nie znoszę wszelkich remake'ów, ale w historii kina zdarzyło się kilka genialnych "powrotów" wielkich dzieł - "12" Nikity Michałkowa jest jednym z nich! Polecam kinomanom spragnionym ambitnego i angażującego zarówno emocjonalnie jak intelektualnie kina!
Dodana 17.10.10 00:00
Trochę przydługie (ponad 150 minut), ale to prawdziwa perełka !!!! Daję 10/10.
Dodana 23.01.10 00:00
Opowieść z podstawiona babcią na cmentarzu jest the best....;-)
Dodana 23.01.10 00:00
Iza Krawczenko
film zaczyna się niepozornie, by w miarę rozwoju fabuły odkrywać nowe karty - tj. przedstawiąc historie poszczególnych przysięgłych; ogłąda się świetnie, Michalkow po raz kolejny nie zawiódł
Dodana 23.12.09 00:00
błagam , podpowiedżcie gdzie mogę kupić ten film ?
Dodana 02.07.09 00:00
zgadzam sie z przedmowca; ZNAKOMITY remake - 9/10 pkt...
Dodana 05.05.09 00:00
Pomimo tego, że film Michałkowa jest remake filmu Lumeta "12 gniewnych ludzi" to według mnie jest to GENIALNY film!!! Nie zgodze się jakoby Michałkow nie wniósł nic nowego do pierwowzoru. Po obejrzeniu jednego filmu jak i drugiego długo siedziałam wciśnieta w fotel, oba wywarły na mnie wielkie wrażenie, ale ,,12" Michałkowa poszerza horyzont myśli, dodaje nowe aspekty, problemy, paradoksy i dramaty...dodaje historie kolenych przysięgłych, pokazując niezłkle ciekawe i złożone portrety psychologiczne wszystkich bohaterów. Poza tym są doskonałe zdjęcia, ciekawy montaż, no i świetna gra aktorska! Gorąco polecam w szczególności dla ludzi którzy lubią ambitniejsze kino!
Dodana 31.07.08 00:00
Przede wszystkim jest to remake genialnego filmu S. Lumeta "12 gniewnych ludzi". I niestety pierwowzór jest lepszy o lata świetlne. Jak dla mnie ten film mógłby równie dobrze nie powstać, bo to co dołożył N. Michałkow jest dosyć słabe.
Dodana 17.12.07 00:00