Rozstanie - plakat
Oglądaj  

Rozstanie (Jodaeiye Nader az Simin)

2011, Iran
Czas trwania 123 min
Gatunek dramat
Reżyseria Asghar Farhadi
Dystrybutor Sony Classics
Premiery kinowe Polska 07 październik 2011
USA 30 grudzień 2011
Świat 15 luty 2011
Opis "Rozstanie", w reżyserii twórcy głośnego "Co wiesz o Elly?", to opowieść o dwóch rodzinach, których losy w dramatyczny sposób splatają się ze sobą na skutek przypadkowego zbiegu
Podziel się
O filmie
Informacje podstawowe
Opis
Pełna obsada
Twórcy
Box Office
Nagrody
Strony internetowe
Spoleczność
Blogi
Forum
Recenzje użytkowników
Konkursy
Czytelnia
Recenzje
Minirecenzje
Wywiady
Artykuły
Imprezy i wydarzenia
Wpadki i ciekawostki

  Minirecenzje Rozstanie

"Rozstanie" staje się tym samym wyrafinowanym filmem politycznym, którego celem nie jest agitacja, ale ujawnianie automatyzmów i stereotypów rządzących naszymi sympatiami i decyzjami.

Interia , Stanisław Liguziński
Asghar Farhadi przywraca wiarę w to, iż epoka wielkich obserwatorów świata i człowieka nie skończyła się na Bergmanie, Antonionim, Fellinim.

Onet , Dagmara Romanowska
Unikając prób ukierunkowania poglądów widza, Farhadi obnaża krzywdzącą łatwość, z jaką człowiek wydaje osądy i potępia działania innych.

Esensja , Ewa Drab
Jeśli „Co wiesz o Elly?" było mistrzowskim portretem irańskiej klasy średniej (…) to „Rozstanie" jest epickim – chociaż jakże intymnym! – obrazem głębokich podziałów toczących irańskie społeczeństwo.

Kino , Błażej Hrapkowicz
Ale przede wszystkim zaprzeczenie (nie pierwsze oczywiście) wszystkiego, co składa się na stereotyp kina irańskiego: żadnej nudy, żadnej kontemplacji przyrody czy metafizycznych metafor.

Co jest Grane? , Paweł T. Felis
Na tle arthouse'owych irańskich filmowców, którzy wciąż zbyt często pytają w swoich filmach o to, kto czerpie więcej energii z kosmosu – pasterz czy jego koza? – Farhadi wyrasta na wielką gwiazdę.

Filmweb , Michał Walkiewicz

  DyskusjeRozstanie Dodaj komentarz

Znakomity
Dodana 22.12.13 20:32
Znakomite kino. Brakuje mi filmów, które w niezwykle ciekawy i wciągający sposób potrafią opowiedzieć o codzienności i tym co się dzieje w czterech ścianach. Mamy to przekrój przez społeczeństwo współczesnego Iranu. Mamy też historię o tym, jak zmienia się ocena rodziców w oczach dziecka. Miałem bardzo wygórowane oczekiwania i nie zawiodłem się.
Dodana 17.04.13 17:26
seb
wow, Oscar zasłużony...
Dodana 03.09.12 00:00
mir123bych
Również ucieszyłem się po obejrzeniu Rozstania, że nie było w nim fanatyzmu religijnego, a prostota i szarość dnia codziennego. Kto by pomyślał, że człowiek dający zarobić niance będzie oskarżony o atak na kobietę w ciąży? Kto by pomyślał, że kobieta do samego końca w obawie przed swoim mężem będzie udawała, że mówi prawdę? Film trzyma w lekkim napięciu, widz zna prawdę, ale nie może przewidzieć zakończenia. Warto poświęcić 2h i obejrzeć ten film. Ja oglądałem wczoraj na vod enki, już jest tam dostępny.
Dodana 03.06.12 00:00
Zgadzam się z Grażyną Torbicką, która uważa, że są pewne mody w obiegu festiwalowym. Ten irański film arcydziełem w moim przekonaniu na pewno nie jest. Porządna robota reżysera, dobry scenariusz i przede wszystkim świetne aktorstwo. Ale najciekawszy jest obraz muzułmańskiego społeczeństewa przez pryzmat zwykłej sprawy sądowej, jakich wiele może toczyć się na całym świecie. Bez religijnych fanatyzmów i odniesień.
Czy Oskar jest zasłużony? Raczej tak. Choć gdyby Agnieszka Holland założyła burkę i czador a Więckiewicz przebrał się za muezina, Oskar byłby nasz emoticon
Dodana 04.03.12 00:00
Mietushek
Genialny scenariusz i gra aktorska,ciekawy temat i piekne zdjecia zacheca wszystkich do zobaczenia tego arcydziela kina iranskiego.10/10.
Mietek Jakobs
Dodana 27.02.12 00:00
macias_z
Spodziewałem się czegoś więcej po obejrzeniu filmu. Zgadzam się z przedmówcami, że film porusza istotne kwestie dotyczące odpowiedzialności, moralności, sprawiedliwości i uczciwości. Pokazuje je ethos tych wartości w świecie muzułmanów, których kultura, obyczaje są nam nie znane.
Ale czy Akademii filmowej przypadnie do gustu przesłanie tego filmu???
Nie wiem, ale znając specyfikę amerykańskiej kinematografii śmiem wątpić....
Dodana 26.02.12 00:00
Ciekawy i przykuwający uwagę, od pewnego momentu wbija po prostu w fotel. Świetne kino psychologiczne, podejmujące poważne tematy moralne, ale bez pretensjonalności czy religijnego patosu. Jeśli zdobędzie oscara, to będzie prawdziwa bomba.
Dodana 25.02.12 00:00
Mifune
Bardzo poruszający i bardzo życiowy film. Mimo różnic kulturowych czy religijnych wszystkich nas trapią te same problemy. Znakomite kino! 9/10.
Dodana 12.02.12 00:00
aneta4334
Bardzo dobry film. Pokazuje, jak nic nie jest czarno-białe i jak pozory mogą mylić, a granica między dobrem i złem jest naprawdę płynna. Daje do myślenia. Bardzo dobra robota reżysera, wszystko subtelnie pokazane, każda scena przemyślana.
Dodana 07.02.12 00:00