Przeminęło z wiatrem - plakat
Oglądaj  

Przeminęło z wiatrem (Gone With the Wind)

1939, USA
Czas trwania 224 min
Gatunek dramat, kostiumowy
Reżyseria Victor Fleming
Dystrybutor Vivarto
Premiery kinowe Polska 27 luty 2009
USA 15 grudzień 1939
Opis Ekranizacja powieści Margaret Mitchell. Historia namiętnej, ale tragicznej miłości łączącej rozkapryszoną Scarlett O'Harę z Rhettem Butlerem, osadzona w okresie wojny domowej w USA. Młoda
Podziel się
O filmie
Informacje podstawowe
Opis
Pełna obsada
Twórcy
Box Office
Nagrody
Strony internetowe
Spoleczność
Blogi
Forum
Recenzje użytkowników
Konkursy
Czytelnia
Recenzje
Minirecenzje
Wywiady
Artykuły
Imprezy i wydarzenia
Wpadki i ciekawostki

  Minirecenzje Przeminęło z wiatrem

Nie znaleziono minirecenzji dla tego filmu

  Obsada Przeminęło z wiatrem

Rhett Butler
Scarlett O'Hara
Ashley Wilkes
Melanie Hamilton Wilkes
Gerald O'Hara

  DyskusjePrzeminęło z wiatrem Dodaj komentarz

Ostatnio przegladajac swe zbiory trafilem na to arcydzielo lat '30 i
siegnalem po nie ponownie.Przypomnialem sobie ta mloda kaprysna osobke,Scarlett O'Hara i jej trzech mezow oraz dwa romanse,ktore zawazyly na jej doroslym zyciu.Genialna gra Vivien Leigh,Clarka Gable'a i Hattie McDaniel oraz Butterfly McQueen.
Dokumentalny wrecz czarakter Poludnia z plantacjami bawelny,farmami pelnych rozhukanej mlodziezy i wiecznych zabaw oraz czarnej sluzby.Pomimo uplywu lat dzielo to nie stracilo na wartosci i stalo sie poczatkiem innych dziel o tamtych czasach.
10/10.
Mietek Jakobs
Dodana 28.05.12 00:00
Inne opisy
Najbardziej znana produkcja hollywoodzka w historii kina, nagrodzona ośmioma Oscarami. Historia namiętnej, ale tragicznej miłości łączącej rozkapryszoną Scarlett O'Harę (Vivien Leigh) z Rhettem Butlerem (Clark Gable), osadzona w okresie wojny domowej w USA. Młoda kobieta potrafi poradzić sobie ze wszystkimi przeciwnościami losu, jakie mogą ją spotkać podczas wojennej zawieruchy, nie potrafi jednak utrzymać miłości mężczyzny, którego pragnie najbardziej na świecie.
Beta

"Przeminęło z wiatrem" to ekranizacja bestsellerowej powieści Margaret Mitchell, o tym samym tytule. Film opowiada o losach Scarlett O'Hara (Vivien Leigh), beztroskiej, pięknej i otoczonej kawalerami dziewczyny, której przyjemne i bogate życie przerywa niosąca z sobą śmierć i zniszczenie wojna. Równocześnie spada na nią wieść o ślubie Ashleya (Leslie Howard), w którym potajemnie się kochała, z nienawistną jej Melanią (Olivia de Havilland). Scarlett, chcąc zrobić mu na złość, przyjmuje oświadczyny pierwszego z brzegu mężczyzny, który bardzo szybko umiera. Jako wdowa Scarlett zostaje pozbawiona wszelkich zabaw i przyjemności. Wtedy w jej życiu zjawia się awanturnik - Rhett Butler (Clark Gable).

Film opowiada o burzliwych losach Scarlett O'Hary (Vivien Leigh) na tle amerykańskiej wojny secesyjnej. Poznajemy Scarlett jako uroczą, kapryśną 16-letnią kokietkę, otoczoną gronem wielbicieli, beznadziejnie zakochaną w Ashleyu Wilkesie (Leslie Howard). Wiadomość o wybuchu wojny z Północą podczas "barbakoi" w domu Wilkesów burzy całkowicie spokojny świat Scarlett, Ashley ogłasza bowiem także swoje zaręczyny z Melanią Hamilton (Olivia de Havilland). Scarlett z zawiści i ze złości postanawia poślubić Karola Hamiltona (Rand Brooks), brata Melanii. Dwa miesiące później Scarlett zostaje wdową - Karol ginie na wojnie. Jako wdowa pozbawiona jest wszelkich zabaw i rozrywek, jej zły nastrój i humor z tego powodu, rodzina odczytuje jako żal i smutek po śmierci Karola i wysyła ją wraz z synem do Atlanty, do Melanii, której nienawidzi, a która darzy ją wielką miłością. Tam też coraz częściej spotyka poznanego w czasie pamiętnej barbakoi łajdaka, oszusta i spekulanta, nie przyjmowanego w towarzystwie Rhetta Butlera (Clark Gable) i po kolei łamie wszystkie obowiązujące na ówczesnym Południu normy i zasady. Film będący jedną z największych produkcji Hollywood, oparty na powieści Margaret Mitchell, zdobył w 1940 roku 8 Oskarów i do dziś cieszy się ogromną popularnością; jest także pierwszym obrazem wykonanym w technikolorze.
delilah

"Przeminęło z wiatrem" jest historią młodej i pięknej Scarlett O'Hary (Vivien Leigh), żyjącej w czasie wojny secesyjnej w Ameryce. Jako osoba atrakcyjna ma licznych wielbicieli, jednak od osoby, którą kocha, dostaje kosza. Ashley Wilkes (Leslie Howard) pomimo próśb Scarlett, zamierza poślubić swoją kuzynkę Melanię Hamilton (Olivia de Havilland). Zawiedziona dziewczyna zgadza się na małżeństwo z jej bratem, Karolem (Rand Brooks). Zostaje szybko wyzwolona z pętl tego związku, gdyż Hamilton umiera podczas wojny. Pewne okoliczności sprawiają jednak, że nie jest to jej ostatni mąż...
zgłoś poprawkę
Vala

Legendarna ekranizacja bestsellerowej powieści Margaret Mitchell. Lata 60. XIX wieku, tuż przed rozpoczęciem wojny secesyjnej. Scarlett O'Hara (nagrodzona Oscarem Vivien Leigh) jest nastoletnią córką bogatego plantatora, która wiedzie beztroskie życie na wsi, gdzie czas płynie od balu do balu. Za słodką buzią kryje się osoba upartej egoistki, która nagina obowiązującą moralność do granic możliwości. Jest zakochana w synu przyjaciela jej ojca, Ashleyu Wilkes (Leslie Howard), który jednak odrzuca jej miłość, słusznie podejrzewając, że jego natura nie pasuje do żywiołowości Scarlett, i poślubia Melanię Hamilton (Olivia de Havilland), mniej atrakcyjną, ale spokojną i szlachetną kuzynkę. Na drodze Scarlett staje natomiast przystojny Rhett Butler (Clark Gable), nonkonformista i inteligent, człowiek, który doskonale pojmuje prawdziwe oblicze kobiety, a mimo to zakochuje się w niej do szaleństwa i, co powodują doświadczenia wojny secesyjnej, gotów jest na wszelkie poświęcenia. Scarlett także odwzajemnia uczucia Rhetta, ale trzymając się kurczowo dziecięcych wyobrażeń nie jest w stanie dostrzec swoich emocji.
zgłoś poprawkę
Carrie

Rozpieszczona córka zamożnego plantatora bawełny z Południa - Scarlett O'Hara (Vivien Leigh) ma wszystko, o czym może marzyć młoda dziewczyna, zaś jej życie kręci się stale wokół flirtów i hucznych zabaw. Obdarzona niespotykanie silnym charakterem Scarlett od dawna jest zakochana w przyjacielu z dzieciństwa - Ashleyu Wilkesie (Leslie Howard). Niestety, dowiaduje się, iż obiekt jej westchnień zaręczył się z Melanią Hamilton (Olivia de Havilland) - skromną i szlachetną kuzynką. Podczas przyjęcia organizowanego w Dwunastu Dębach - zdesperowana Scarlett ujawnia Ashleyowi swoje uczucia. Ten jednak wcale nie ma w planie zerwania zaręczyn. Nieszczęśliwa panna O'Hara w celu zrobienia ukochanemu na złość - wychodzi za mąż za brata Melanii - Charlesa Hamiltona (Rand Brooks), który ginie wkrótce w wojnie secesyjnej. Pełną uroku wdową zaczyna się interesować kapitan Rhett Butler (Clark Gable) - przystojny, cyniczny mężczyzna, który w przeciwieństwie do innych poznanych przez Scarlett osób - wcale nie jest dżentelmenem i, co ciekawsze, nie zależy mu na opinii publicznej.
_Madzia_1990

16-letnia Scarlett O'Hara (nagrodzona Oscarem Vivien Leigh) - panna z dobrego domu, ale o rogatej duszy - kocha się w synu sąsiadów, Ashleyu Wilkesie (Leslie Howard). On jednak wybiera jej kuzynkę - Melanię (Olivia de Havilland), a zrozpaczona porażką Scarlett przyjmuje oświadczyny pierwszego z brzegu mężczyzny - brata Melanie. Wybucha wojna secesyjna. Mąż Scarlett ginie, majątki O'Harów i Wilkesów zostają splądrowane przez zwycięskie oddziały. Scarlett, jak się okazuje, nie przestała kochać Ashleya, ale w jej życiu pojawił się także inny mężczyzna o złej reputacji - tajemniczy Rhett Buttler (Clark Gable) ...
Luise

Przeddzień wojny secesyjnej. Plantacja Tara w stanie Georgia. Córka bogatego właściciela ziemskiego - szesnastoletnia Scarlett O'Hara (Vivien Leigh) - beztrosko spędza czas na flirtach i zmienianiu sukienek. Idylla u boku rodziców, sióstr oraz charyzmatycznej piastunki Mammy (Hattie McDaniel) niedługo się jednak skończy. Ukochany Ashley (Leslie Howard) ożeni się z kuzynką Melanią (Olivia de Havilland), a kraj pogrąży się w bratobójczych walkach Jankesów z Południowcami. Impulsywna Scarlett wychodzi za brata rywalki - Karola (Rand Brooks) i szybko zostaje wojenną wdową. W jej życie, którego część spędzi w bezpieczniejszej - wydawałoby się - Atlancie, coraz bardziej zaczyna ingerować szarmancki utracjusz Rhett Butler (Clark Gable). . .
Luise
Dodana 26.05.12 00:00
Przeminęło z wiatrem było w repertuarze kin w latach 80 tych.Robienie po raz drugi premiery to hucpa,albo kompletna ignorancja.
Dodana 22.05.12 00:00
To jeden z tych filmów, do których zawsze chętnie się wraca...
Dodana 22.09.11 00:00
Izabela Black
Za każdym razem kiedy pojawia się w TV, muszę go obejrzeć... choćby kawałek;-)
Dodana 22.04.11 00:00
gdzie mogę obejrzec ten film
Dodana 23.08.10 00:00
Izabella
Kocham ten film! czterogodzinny seans nigdy mnie nie przeraża! za każdym razem jestem wzruszona! urzekająca, liryczna opowieść o miłości! motto: pomyślę o tym jutro,stosuję w życiu! ten film NALEŻY obejrzećemoticon)
Dodana 03.08.10 00:00
Daria Rosa
Film wspaniały.Naprawdę arcydzieło!
Dodana 12.07.10 00:00
witam,nie ma innej wersji filmu przeminelo z wiatrem ale nakrecono serial kilkuodcinkowy na podstawie "Scarlett"
Dodana 14.10.09 00:00
dziekuję bardzo za ten film!!! przeglądałam repertuary kin w Zg i naprawde nic ciekawego aż nagle zobaczyłam "Przeminęło z wiatrem"!! Aż nie mogłam uwierzyc!! uwielbiam ten film!!! wybiore się we środę!!
Dodana 20.06.09 00:00