14. Tydzień Kina Hiszpańskiego

Więcej
Miejsce: Kraków , Gdańsk , Poznań , Łódź , Katowice , Wrocław , Aleksandrów Kujawski
Data: 20.03.2014 00:00 - 10.04.2014
 
Już od 20 marca w siedmiu największych miastach Polski (Warszawa, Kraków, Wrocław, Katowice, Łódź, Poznań, Gdańsk) ruszy 14. edycja Tygodnia Kina Hiszpańskiego czyli największy na świecie przegląd hiszpańskiej kinematografii poza granicami Hiszpanii. Festiwal potrwa do 10 kwietnia, a w jego programie przekrój hiszpańskiej kinematografii, od hitów kasowych, przez kameralne kino artystyczne, po przejmujące dokumenty.
 
14. edycja Tygodnia Kina Hiszpańskiego będzie wyjątkowa. Zapraszamy na prawdziwą ucztę dla kinomanów zakochanych w Hiszpanii, słońcu, podróżach i południowym stylu życia! Jest ich w Polsce wielu – co potwierdza rosnąca z roku na rok liczba widzów zainteresowanych kinem hiszpańskim.
------------------------------------------------------------------
14. Tydzień Kina Hiszpańskiego odbywa się w dniach 20 marca – 10 kwietnia 2014 w wybranych kinach w największych miastach w Polsce.
Warszawa / 20 - 27 marca / Kino Muranów, Kino Luna
Kraków / 22 - 28 marca / Kino Pod Baranami
Gdańsk / 24 – 30 marca / Kino Żak
Łódź / 26 marca – 1 kwietnia / Kino Charlie
Wrocław / 28 marca – 3 kwietnia / Kino Nowe Horyzonty
Katowice / 31 marca – 6 kwietnia / Kino Światowid
Poznań / 4 – 10 kwietnia / Kino Muza

 
 
Prezentujemy pełny program 14. Tydzień Kina Hiszpańskiego.
20-27 marca, Kino Muranów, Kino Luna.

22 marca - 10 kwietnia - Kraków, Gdańsk, Łódź, Wrocław, Katowice, Poznań.
 
Tydzień Kina Hiszpańskiego to jeden z kluczowych przeglądów w kalendarzu polskiego kinomana. W dniach 20 marca – 10 kwietnia miłośników kina zakochanych w Hiszpanii, słońcu, podróżach i południowym stylu życia czeka prawdziwa uczta filmowa.
Ruszyła przedsprzedaż biletów na projekcje w Warszawie. Bilety do nabycia w kasach kin Muranów i Luna. Bilety na Otwarcie festiwalu, w ograniczonej ilości, są do nabycia w kasie kina Muranów.
Informacje dotyczące cen biletów oraz przedsprzedaży w pozostałych miastach dostępne są w kasach poszczególnych kin.
 
 
Przedstawiamy program 14. Tygodnia Kina Hiszpańskiego.
FILM OTWARCIA:
15 lat i 1 dzień (15 años y un día), reż. Gracia Querejeta | 2012, 106'
Jon to nastolatek, który nieustannie pakuje się w kłopoty. Po tym, jak zostaje wyrzucony ze szkoły, jego matka (Maribel Verdú) postanawia wysłać go na wakacje do dziadka,
w nadziei, że były wojskowy nauczy chłopca dyscypliny. Dziadek Max (Tito Valverde, nominowany za tę rolę do nagrody Goya) ceni spokój, porządek i rutynę. Wizyta chłopca całkowicie zburzy jego dotychczasowe przyzwyczajenia. Obu czeka lato pełne wrażeń.


Nagrody, pokazy na festiwalach:
Festiwal Kina Hiszpańskiego w Maladze 2013 – Najlepszy Film, Najlepszy Scenariusz, Nagroda Specjalna Krytyków, Najlepsza Oryginalna Ścieżka Dźwiękowa
Hiszpański kandydat do Oscara 2014
7 nominacji do Nagród Goya (min. za najlepszy Film)
PREMIERA POLSKA
 
FILM ZAMKNIĘCIA:
Klejnoty Evity (¡Atraco!), reż. Eduard Cortés | 2012, 111'
Oparta na faktach czarna komedia o kradzieży dóbr narodowych Argentyny.
Jest rok 1955, Generał Perón przebywa na wygnaniu w Panamie. Brakuje mu funduszy, żeby przenieść się do Hiszpanii. W tajemnicy przed nim jego sekretarz zastawia klejnoty jego żony Evity u madryckiego jubilera. Kiedy okazuje się, że żona generała Franco ma chrapkę na biżuterię, sekretarz wysyła do Hiszpanii swoich zaufanych ludzi. Ich zadaniem jest napad na zakład jubilerski i kradzież klejnotów. Świetna rola Guillerma Francella (Sekret ich jej oczu).

Nagrody, pokazy na festiwalach:
MFF San Sebastián 2012
PREMIERA POLSKA
 
 
NOWE KINO HISZPAŃSKIE:
Alfa (Alpha), reż. Joan Cutrina | 2012, 112'
Drogi trzech przyjaciół, młodych przestępców, rozeszły się po nieudanym napadzie.
Po ośmiu latach każdy z nich jest w innym punkcie: Eric wychodzi z więzienia, Toni jest policjantem w wydziale ds. przestępczości zorganizowanej, a Tom szefem gangu, który współpracuje ze skorumpowanymi policjantami. Alfa to punkt, w którym wszystko się zaczyna. To film akcji jak i dramat, mówiący o lojalności, przeznaczeniu oraz cienkiej granicy między dobrem i złem.

PREMIERA POLSKA
 
Nie zrywa się kwiatów (De tu ventana a la mía), reż. Paula Ortiz | 2011, 98'
Inés (Maribel Verdú), Violetta (Leticia Dolera) i Luisa (Luisa Gavasa) – trzy kobiety i trzy zupełnie różne, poruszające historie o miłości. Jedna siła i odwaga, która pozwala podnieść się po osobistej tragedii, marzyć i żyć dalej. Jeden region – piękna Aragonia
i jeden kraj – Hiszpania, w trzech różnych okresach jego burzliwej historii: w latach 20., 40.
i w połowie lat 70. XX wieku. Uznany i nagradzany debiut fabularny Pauli Ortiz to uczta dla oka i ucha.

Nagrody, pokazy na festiwalach:
MFF w Valladolid – Seminci 2011 – Nagroda za Debiut Reżyserski, Nagroda Specjalna Jury│Festiwal Cinespaña w Tuluzie 2012 – Najlepsze Zdjęcia
PREMIERA POLSKA
 
Czarne diamenty (Diamantes negros), reż. Miguel Alcantud | 2013, 100'
Amadou i Moussa mają po 15 lat. Wypatrzeni na Mali przez łowcę talentów przybywają do Europy z fałszywymi paszportami i nadzieją na życie gwiazd piłki nożnej. Tu czeka ich brutalne zderzenie z rzeczywistością. Film jest oparty na faktach. Co roku tysiące chłopców, takich jak Amadou i Moussa, przyjeżdżają do Europy. Udaje się tylko nielicznym. Reszta trafia na ulice.
 
Nagrody, pokazy na festiwalach:
Festiwal Kina Hiszpańskiego w Maladze 2013 – Nagroda Publiczności
PREMIERA POLSKA
 
Ach, ta dzisiejsza miłość (El amor no es lo que era), reż. Gabriel Ochoa | 2013, 89'
Trzy pary w różnym wieku, trzy opowieści o miłości: o uczuciu, które dopiero się rodzi,
o miłości, która gaśnie, i o namiętności, która powraca. Lucía i Álex niedawno się poznali. Ona boi się związku. On nie powinien go rozpoczynać, ponieważ ubiega się o stypendium za granicą. Paz i Jorge są małżeństwem od wielu lat, ich miłość wygasa, a oni nie wiedzą, jak sobie z tym poradzić. Irene i Albert spotykają się ponownie po kilku dekadach i mają okazję zacząć od nowa. Historia o tym, że czasem warto zaryzykować dla miłości.
 
Nagrody, pokazy na festiwalach:
Festiwal Kina Hiszpańskiego w Maladze 2013 – Film Zamknięcia
PREMIERA POLSKA
 
 
Las (El bosc), reż. Óscar Aibar | 2012, 98'
Mieszkająca w południowej Aragonii rodzina od pokoleń pilnie strzeże przed sąsiadami pewnego sekretu. Coś niezwykłego dzieje się na jej ziemiach. Dwa razy do roku w lesie widać tajemnicze światła, a legenda głosi, że są bramą do innego świata. Podobno kto raz przez nią przejdzie, nigdy nie powróci. Jednak w burzliwych początkach hiszpańskiej wojny domowej „inny świat" wydaje się jedynym bezpiecznym miejscem, przynajmniej dla Ramona. W tej roli znakomity jak zawsze Àlex Brendemühl (Nieświadomi, Anioł śmierci).
 
Nagrody, pokazy na festiwalach:
IFFF Sitges 2012 – Oficjalna Selekcja│Nagroda Gaudí 2013 – Najlepsza Aktorka
PREMIERA POLSKA
 
 
Syn Kaina (Hijo de Caín), reż. Jesús Monllaó | 2013, 100'
Nico Albert to nietypowy nastolatek. Jest aspołeczny, wybitnie inteligentny i ma obsesję na punkcie szachów. Rodzice zatroskani dziwnym zachowaniem syna zatrudniają psychologa dziecięcego, Julia. Z pomocą szachów i terapii Julio nawiązuje kontakt z chłopcem, powoli wchodzi w jego mroczny świat i lepiej poznaje skomplikowane relacje panujące w tej, na pozór normalnej, rodzinie. Film jest oparty na bestsellerowej powieści Ignacia Garcii-Valiño.
 
Nagrody, pokazy na festiwalach:
Festiwal Kina Hiszpańskiego w Maladze 2013 – Nagroda ASECAN – Najlepszy Debiut Scenopisarski
PREMIERA POLSKA
 
Nieuniknione (Inevitable), reż. Jorge Algora | 2013, 97'
Fabian ma dobrą pracę w banku i kochającą rodzinę. Nagła śmierć kolegi oraz nieoczekiwane spotkanie z niewidomym pisarzem i piękną rzeźbiarką sprawiają, że jego poukładane dotąd życie runie jak domino. Intrygująca, mroczna historia o pasji i miłości, od których nie sposób uciec, i konsekwencjach, których nie można uniknąć.
 
Nagrody, pokazy na festiwalach:
Festiwal Kina Hiszpańskiego w Maladze 2013 – Konkurs Główny
PREMIERA POLSKA

Porządni ludzie (Somos gente honrada), reż. Alejandro Marzoa | 2013, 90'
Słodko-gorzka komedia, której bohaterowie, Suso i Miguel, przyjaźnią się od lat. Obaj są po pięćdziesiątce i każdy z nich na własnej skórze mocno odczuwa skutki kryzysu
w Hiszpanii. Jeden pracuje w firmie budowlanej będącej na skraju bankructwa, drugi musi znosić upokorzenia ze strony teścia, który pomaga mu finansowo. Wspólne wędkowanie to ich rytuał, choć podobno w kryzysie nawet ryby nie biorą. Pewnej nocy przyjaciele znajdują paczkę z 10 kilogramami kokainy, którą postanawiają sprzedać. Tylko czy odnajdą się w roli dilerów?
 
PREMIERA POLSKA
 
 
Sztokholm (Stockholm), reż. Rodrigo Sorogoyen | 2013, 92'
Poznają się pewnej nocy na imprezie. On, czarujący, elokwentny i pewny siebie. Ona, wycofana, delikatna i nieśmiała. Z początku odrzuca jego awanse, ale on nie ustępuje, zrobi wszystko, żeby ją do siebie przekonać. Rano okazuje się, że żadne z nich nie jest takie, jakim się wydawało jeszcze kilka godzin wcześniej, a igranie z uczuciami innych może mieć poważne konsekwencje. Trzymający w napięciu dramat na dwoje znakomitych aktorów (Javier Pereira i Aura Garrido).
 
Nagrody, pokazy na festiwalach:
Festiwal Kina Hiszpańskiego w Maladze 2013 – Najlepsza Reżyseria, Najlepsza Aktorka, Najlepszy Debiut Scenopisarski│Nagroda Goya 2014 – Najlepszy Debiut – Aktor


Przecież wszystcy ją kochamy (Tots volem el millor per a ella), reż. Mar Coll
2013, 120'
Drugi film nagradzanej (MFF San Sebastián, Goya, Gaudí) reżyserki. Geni ma 38 lat. Rok po poważnym wypadku powoli wraca do zdrowia. Jej rodzina chce, aby wszystko było jak dawniej. Ale to już nie jest ta sama Geni. Nawet stare buty są na nią za małe. Sytuacja ją przytłacza, a oczekiwania bliskich przerastają. Już nie chce żyć tak jak kiedyś. Jedynym wyjściem, jakie przychodzi jej do głowy, jest ucieczka.
 
Nagrody, pokazy na festiwalach:
MFF Valladolid - Seminci 2013 - Film Otwarcia, Najlepsza Aktorka
PREMIERA POLSKA
 

Viral (Viral), reż. Lucas Figueroa | 2013, 90'
Horror z romansem w tle. Jego główny bohater, 25-letni Raúl, wygrywa casting do nietypowego konkursu. Przez 7 dni ma mieszkać w salonie FNAC bez możliwości opuszczenia budynku, a łączność ze światem mają mu zapewniać portale społecznościowe. Jego głównym zadaniem będzie zdobycie jak największej liczby fanów. Nagroda jest wysoka. Jednak wygrana w konkursie wkrótce przestanie być najważniejsza. Raúl spróbuje odkryć, czy niepokojące nocne zajścia w starym budynku są wytworem jego wyobraźni, częścią kampanii marketingowej czy może są to zjawiska paranormalne.

PREMIERA POLSKA
 
 
NAJLEPSZE FILMY HISZPAŃSKIE Z KATALOGU MAÑANY:
Ja, też! (Yo, también), reż. Antonio Naharro, Álvaro Pastor |2009, 103'
Debiut fabularny Naharro i Pastora, którzy dotychczas realizowali tylko filmy krótkometrażowe. Poruszająca opowieść o Danielu – 34-letnim mężczyźnie z zespołem Downa, który zdobył wyższe wykształcenie i właśnie podejmuje swoją pierwszą pracę –
w ośrodku opieki społecznej. Tu poznaje Laurę – atrakcyjną kobietę, na pierwszy rzut oka przebojową i bezkompromisową, ale tak naprawdę nieco zagubioną i samotną. Rewelacyjne role Loli Dueñas i Pablo Pinedy.

Nagrody, pokazy na festiwalach:
MFF San Sebastian 2009 — Najlepszy Aktor i Aktorka; MFF Rotterdam 2010 – Nagroda Publiczności; Goya 2010 dla Najlepszej Aktorki.
 
 
Hiszpański cyrk (Balada triste de trompeta), reż. Álex de la Iglesia | 2010, 107'
Wybuchowa mieszanka ekstrawaganckiego i bezkompromisowego kina spod znaku Tarantino i Rodrigueza. Hiszpania, rok 1973. Nieśmiały i wrażliwy Javier zatrudnia się
w cyrku jako „smutny klaun". Poznaje tam bezwzględnego „wesołego klauna:, Sergio, który terroryzuje współpracowników. Tu zaczyna się tragikomiczna opowieść o dwóch klaunach, którzy pchani przez pożądanie będą walczyć na śmierć i życie o miłość niezwykle pięknej i okrutnej Natalii…
 
Nagrody, pokazy na festiwalach:
SREBRNY LEW MFF WENECJA 2010 dla Najlepszego Reżysera i za Najlepszy Scenariusz
 
 
Nawet deszcz (También la lluvia), reż. Icíar Bollaín | 2010, 103'
Jeden z najgłośniejszych filmów ostatniego roku, w reżyserii wielokrotnie nagradzanej m.in. za Matharis i Daję Ci Moje Oczy, Idar Bollaín. Sebastian (Gael García Bernal) – reżyser idealista i jego producent (Luis Tosar) realizują w Boliwii film o przybyciu Kolumba do Ameryki. Jednak w trakcie zdjęć w regionie wybucha tzw. „wojna o wodę". Rozpoczyna się podwójna walka rdzennych mieszkańców Boliwii z najeźdźcami z Zachodu  - w filmie i w rzeczywistości
 
Nagrody, pokazy na festiwalach:
Nagroda Goya 2011 – za najlepszy scenariusz oryginalny, hiszpański kandydat do Oscara
 
Życie to jest to (La chispa de la vida), reż. Álex de la Iglesia | 2011, 98'
Roberto, bezrobotny spec od marketingu, spada z rusztowania w ruinach rzymskiego amfiteatru. Zawieszony pomiędzy życiem a śmiercią, z prętem wbitym w głowę, staje się natychmiast pożywką dla dziennikarzy, podczas gdy ekipy ratunkowe głowią się, jak go uwolnić. By zbić fortunę na ekskluzywnych wywiadach Roberto zatrudnia agenta, a ten dochodzi do wniosku, że uratowanie jego klienta się nie opłaca..
 
Nagrody, pokazy na festiwalach:
Berlinale 2012 – Pokaz Specjalny
MFF Cartagena de Indias 2012 – Film Zamknięcia


18 spotkań przy stole (18 comidas), reż. Jorge Coira | 2010, 107'
Jeden dzień, 6 śniadań, 6 obiadów, 6 kolacji i 6 historii starych i nowych miłości: tych szczęśliwych, tych, którym nie daje się szansy oraz tych, które już wygasły. Zrealizowany na ulicach i we wnętrzach Santiago de Compostela film swobodnie przechodzi od magii
i spokoju dnia codziennego do trzęsień ziemi nagłych życiowych zmian. Znakomita kreacja Luisa Tosara – pochodzącego z Galicji – jako ulicznego muzyka.
 
Nagrody, pokazy na festiwalach:
MFF w Ourense 2010 - Nagroda Publiczności, Nagroda Jury dla Najlepszego Filmu


------------------------------------------------------------------
Więcej o Festiwalu niebawem na www.manana.pl oraz na fan page'u festiwalu na portalu społecznościowym Facebook
Organizatorami festiwalu są Ambasada Królestwa Hiszpanii, Instytut Cervantesa oraz AP Mañana.
  Ocena: 0.0/5
Twoje oceny
Średnia 0 Głosów
Średnia ocena to 0.0 gwiazdek z 5.

 Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy.

 Blogosfera

Włoskie life story Włoskie life story

Splot kilku miłosnych perypetii Włochów i Amerykanów w Wiecznym Mieście.

Kocham Olivie Wilde! Kocham Olivie Wilde!

Głównie obejrzał ten film ze względu na Olivie Wilde. Nie uważam jej za jakąs wybitną aktorkę, ale jej uroda mnie zadziwia. Film opowiada historie rodzeństwa, które po napadzie na kasyno ucieka w strone granicy z Kanadą z walizką pełną kasy. Addison (Eric Bana) no i Liza (Olivia Wilde) tak nieszczęśliwie uciekają z łupem, że podczas zamieci śnieżnej wpadają w poślizg i uszkadzają auto. Zmusza to ich do rozdzielenia się i dalszą ucieczkę piechotą lub zdobycznymi po drodze pojazdzami.

 Premiery tygodnia

Mur

Pieśń słonia

Transporter: Nowa moc

Straight Outta Compton

W nowym zwierciadle: Wakacje