Jakie kanały zobaczymy w bezpłatnej telewizji cyfrowej? Wkrótce decyzja

Więcej
Telewizja Polska ubiega się o koncesję na kanał dla dzieci. W tej kategorii jej konkurentem jest Polsat.
W ciągu kilku tygodni rozstrzygnie się jakie dodatkowe darmowe kanały dostaną telewidzowie w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. Gra toczy się o dużą stawkę. Już za rok telewidzowie będą mieć do dyspozycji 22 kanały. Czy płatna kablówka i talerz będzie jeszcze komuś potrzebny?
 
Jesienią ubiegłego roku cyfryzacja ruszyła z kopyta. 7 listopada o godz. 4 rano zamilkły nadajniki analogowe w Lubuskiem, a w ciągu kolejnych miesięcy w innych województwach. Po raz pierwszy tysiące mieszkańców zdanych było na sygnał zero-jedynkowy, a do słownika musieli dopisać takie słowa jak multipleks, czy DVB-T. Szczegółowy harmonogram kolejnych "przełączeń" dostępny jest na stronie cyfryzacja.gov.pl.
 
Ostatnie pojedyncze nadajniki przestaną emitować sygnał analogowy 23 lipca. Zacznie się nowa era naziemnej telewizji cyfrowej, która może zmienić układ sił na krajowym rynku TV. Wiele osób, może uznać, że nie ma po co płacić za kablówkę, skoro będziemy mieć 22 kanały w cyfrowej jakości za darmo, a coraz częściej ulubiony film, serial czy program można oglądać w internecie.
 
Cztery nowe kanały
 
Obecnie w cyfrze możemy oglądać, zarówno programy telewizji publicznej, Polsat, TVN jak i prawdziwie egzotyczne pozycje jak Polo TV, które nadaje muzykę taneczną z naciskiem typowo chodnikowe przeboje. Pełna lista kanałów dostępna jest na stronach spółki Emitel. W sumie to 18 stacji. W ciągu najbliższego roku przybędą kolejne cztery nowe stacje, bo pasmo zwolnią zdublowane kanały TVP (już funkcjonują na trzecim multipleksie, więc nie ma potrzeby, żeby wciąż zajmowały miejsce na pierwszym).
 
Konkurs na cztery kanały na pierwszym multipleksie (to pasmo częstotliwości, nazywane "cyfrową" paczką nazwane MUX-1) KRRiT ogłosiła pod koniec ubiegłego roku. Żeby uniknąć sytuacji, że wszystkie nowe stacje będą np. muzyczne, albo filmowe Rada precyzyjnie określiła ich charakter: społeczno-religijny, filmowy, edukacyjno-poznawczy oraz dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat.
 
Zgłoszenia przyjmowano do 25 lutego, zaś samo nadawanie ma się zacząć najpóźniej do końca kwietnia przyszłego roku (ale może się rozpocząć też wcześniej, np. już od stycznia, w zależności od tego kiedy TVP zwolni miejsce).
 
W sumie na cztery kanały przysłano 16 zgłoszeń. Dwóch spośród oferentów chce mieć po dwa kanały. Chodzi o Polsat, który chce mieć kanał filmowy i dziecięcy, a także firmę Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe (ZPR), która jest właścicielem m.in. Super Expressu. Teraz ZPR liczy na dwa kanały: filmowy TV Film i edukacyjno-poznawczy o nazwie Fokus (formalnie zgłoszony przez spółkę TV Spektrum). Spółki z tej grupy nadają już w ramach naziemnej telewizji cyfrowej Polo TV i Eskę TV. ZPR liczy, że może mieć w sumie aż po cztery kanały ogólnopolskiej telewizji naziemnej.
 
- W toku oceny wniosków koncesyjnych liczy się analiza tego, kto finansuje dany kanał i kto stoi za danym wnioskiem. KRRiT - mówi Andrzej Zarębski, ekspert rynku mediów, były członek KRRiT. Jego zdaniem Krajowa Rada dbając o zróżnicowanie oferty programowej, musi brać także pod uwagę zasady konkurencji.
 
Czym zatem będzie się kierować rada? - Pod uwagę brane są oferty programowe nadawcy, możliwości finansowe, zgodność wniosku z warunkami określonymi w ogłoszeniu w zakresie przedmiotu postępowania, warunki techniczne - czytamy w mailu od Katarzyny Twardowskiej z biura prasowego KRRiT. Wyniki konkursu mamy poznać w czerwcu.
 
Bariera wejścia na rynek naziemnej telewizji cyfrowej jest wysoka. Opłata za 10-letnią koncesję wynosi 12,95 mln zł, a koszty nadawania sygnału cyfrowego sięgają ok. 5-6 mln zł rocznie (za jeden kanał). Do tego należy doliczyć jeszcze koszt produkcji programu.
 
Hybryda wchodzi do telewizora
 
Wyjątkowo ciekawie zapowiada się walka o wygraną na kanał filmowy. KRRiT widzi ten program jako składający się z "głównie polskich lub różnorodnych filmów kina światowego: fabularnych, dokumentalnych, animowanych" oraz "audycji poświęconych współczesnej kinematografii oraz historii kina polskiego i światowego".
 
A ponieważ w przyszłości będzie rosła liczba telewizorów z dostępem do internetu otwiera to drogę do zupełnie nowego wymiaru usług. Chodzi o telewizję hybrydową, czyli taką która łączy przekaz telewizyjny z dostęp do informacji przez internet. Warunek? Telewizor musi być podłączony do sieci. - Dzięki takim rozwiązaniom możemy na przykład przy okazji oglądania w telewizji filmu, dowiedzieć się więcej o jego reżyserze, obejrzeć podobne filmy, zajrzeć za kulisy - mówi Andrzej Zarębski. - Takie możliwości przewiduje przykładowo oferta programowa Stopklatka TV - mówi Zarębski.
 
Większościowym udziałowcem Stopklatka.pl jest Kino Polska. Ale jeśli KRRiTV przyzna stacji koncesję Agora (wydawca Gazety Wyborczej, i serwisów internetowych Gazeta.pl i Wyborcza.biz i) kupi udziały w Stopklatce i stanie się współwłaścicielem serwisu i kanału filmowego.
 
- Kanał, który przygotowujemy będzie oferował dla widzów pełen przekrój kina światowego i polskiego, zarówno festiwalowego jak i komercyjnego. Posiadamy doświadczenie pracy na rynku dystrybucji kinowej, znamy oczekiwania widzów, zajmujemy się rekonstrukcja polskich filmów i udowodniliśmy, że potrafimy je pokazywać w atrakcyjny sposób, o czym świadczy sukces telewizji Kino Polska - mówi nam Bogusław Kisielewski, prezes Stopklatki.
 
- Dodatkowym atutem nowego kanału będzie docelowo pełna interaktywność i duża liczba usług dodanych (np. za pomocą internetu), gdzie będą dostępne pełne informacje ze światowej bazy filmowej - powiedział Kisielewski.
 
Ojciec Rydzyk wietrzy spisek
 
Do tej pory uwaga mediów w związku z konkursem na cztery dodatkowe kanały skupiała się na barwnych uczestnikach postępowania. Wśród nich znajduje się przecież Apella, czyli medialna część grupy SKOK. Prezesem Apelli jest Romuald Orzeł były prezes TVP. Z kolei Apella jest udziałowcem spółki Fratria - wydawcy m.in. prawicowego tygodnika "W Sieci" i serwisu Wpolityce.pl (głównymi twórcami obu mediów są bracia Jacek i Michał Karnowscy ).
 
Swój kanał religijny chciała mieć z kolei giełdowa spółka Point Group (wydawca tygodnika "Wprost"), ale zrezygnowała z ubiegania się o koncesję na naziemną telewizję cyfrową. Był to ukłon w stronę ojca Tadeusza Rydzyka i jego fundacji Lux Veritatis.
 
Historia bojów o. Rydzyka z Krajową Radą to oddzielna epopeja. W poprzednim konkursie fundacja ojca Rydzyka nie dostała koncesji, bo nie spełniła kryteriów finansowych. Od tego czasu redemtorysta przekonuje w swoich mediach, że nowy konkurs jest ustawiony. Koła sympatyków Radia Maryja organizują cykliczne demonstracje poparcia dla TV Trwam.
 
Polacy pokochali cyfrę
 
Jak wynika z raportu KRRiT w listopadzie nawet 5 milionów korzystało już cyfrowej telewizji naziemnej i nie miało ani kablówki, a ani talerza satelitarnego.
 
Wiele osób może zrezygnować z płacenia comiesięcznego abonamentu za kablówkę, czy platformy satelitarne. Wybrane, najciekawsze programy można przecież oglądać w internecie w serwisach vod.pl, ipla.pl, kinoplex.gazeta.pl, a za darmo będziemy mieli kilkanaście różnorodnych kanałów w najwyższej jakości.
 
- Polska znajdzie się w zasięgu 22 bezpłatnych naziemnych kanałów telewizyjnych. A taka liczba kanałów stanowi już realną konkurencję. W analogu spośród siedmiu programów, tylko trzy miały zasięg ogólnopolski - mówi Andrzej Zarębski
 
- Zapewne część klientów platform satelitarnych i telewizji kablowej może zrezygnować z tych usług na rzecz bezpłatnej telewizji naziemnej - dodaje.
 
O sukcesie naziemnej telewizji świadczy jej rosnąca popularność. I to nie wynikająca z tego, że ludzie muszą oglądać telewizję cyfrową, zamiast naziemnej.
 
Otóż jak podawał Puls Biznesu w styczniu przeciętny widz naziemnej TV cyfrowej spędzał przed telewizorem aż 5 godzin i 9 minut. To o 45 minut więcej niż w przypadku telewizji analogowej i o pół godziny więcej niż średnia czasu oglądania dla widzów telewizji kablowej oraz platform satelitarnych. - Badania pokazują, że w większości widzowie, nawet ci, którzy mają dostęp do ponad 200 kanałów w języku polskim, oglądają tylko 9 ulubionych. Polacy kochają telewizję i kochają darmowe usługi. Dlatego naziemna telewizja cyfrowa powinna być sukcesem, trzeba tylko mieć dobrą ofertę programową - uważa Dariusz Dębski, prezes TV Puls.

[Ireneusz Sudak / Wyborcza.biz]
  Ocena: 0.0/5
Twoje oceny
Średnia 0 Głosów
Średnia ocena to 0.0 gwiazdek z 5.

 Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy.

 RSS

expande 720 tys. abonentów TV w Orange Polska(otwiera nowe okno)
28.07.2014 11:16
Liczba klientów usług telewizyjnych Orange Polska wyniosła 720 tys.
expande Viaccess: 20 mln pirackich widzów MŚ(otwiera nowe okno)
25.07.2014 02:52
20 mln widzów nielegalnych strumieni internetowych podczas MŚ 2014 w Brazylii
expande Ukraina: Dziennikarka Espreso TV i TV Republika ranna(otwiera nowe okno)
27.07.2014 08:34
Polska dziennikarka Bianka Zalewska ranna na Ukrainie
expande Powstanie POLSA. Sejm powołał Polish Space Agency(otwiera nowe okno)
27.07.2014 02:51
Polska Agencja Kosmiczna będzie m.in.: koordynować polską politykę kosmiczną
expande Mjuzik.TV? Dziwaczne nazwy szkodzą kanałom tematycznym(otwiera nowe okno)
27.07.2014 01:41
Nadawcy nie uczą się na błędach poprzedników
expande Postępowanie konkursowe ws. przeprowadzenia weryfikacji kalkulacji kosztu netto oraz straty z tytułu świadczenia usług powszechnych(otwiera nowe okno)
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej w celu wykonania obowiązku wynikającego z art. 112 ust. 3 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe ogłasza postępowanie konkursowe na wybór podmiotu, który przeprowadzi weryfikację przedłożonych przez Pocztę Polską S.A. z siedzibą w Warszawie dokumentów, o których mowa w art. 112 ust. 1 ww. ustawy, dotyczących kalkulacji kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych oraz straty na świadczeniu tych usług.
expande WSA oddalił skargę KIGEiT(otwiera nowe okno)
24 lipca 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie ogłosił wyrok w sprawie ze skargi Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji na postanowienie Prezesa UKE z dnia 30 sierpnia 2013 r. nr DHRT-WORK-6082-11/11(158) w sprawie ograniczenia KIGEiT prawa wglądu do materiału dowodowego.
expande WSA oddalił skargę KIGEiT(otwiera nowe okno)
Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok w sprawie ze skargi Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT) na postanowienie Prezesa UKE z dnia 8 listopada 2013 r. DHRT-WORK-6082-7/13(31).
expande WSA oddalił skargę RMF(otwiera nowe okno)
W dniu 24 lipca 2014 r. przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym (dalej „WSA”) odbyła się rozprawa ze skargi Radio Muzyka Fakty Sp. z o.o. („RMF”) na decyzję Prezesa UKE z dnia 8 listopada 2013 r. nr DZC-WKT-5153-72/13(11) oraz poprzedzającą ją decyzję z dnia 24 maja 2013 r. nr DZC-WRT-5153-72/13(3) w przedmiocie udzielenia interpretacji odnośnie obowiązku wnoszenia opłat za prawo do dysponowania częstotliwością.
expande Wyniki konsultacji decyzji dla Gminy Drezdenko(otwiera nowe okno)
W dniach 20 czerwca – 20 lipca 2014 r. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej przeprowadził postępowanie konsultacyjne odnośnie projektu decyzji administracyjnej wyrażającej zgodę na świadczenie przez Gminę Drezdenko usługi dostępu do Internetu bez pobierania opłat.
expande 720 tys. abonentów TV w Orange Polska(otwiera nowe okno)
28.07.2014 11:16
Liczba klientów usług telewizyjnych Orange Polska wyniosła 720 tys.
expande Większa moc nadajnika DVB-T w Koszycach(otwiera nowe okno)
27.07.2014 02:28
Zmiana parametrów nadajnika DVB-T Koszyce - Dubník
expande Szykuje się dyskusja z nadawcami komercyjnymi o TVP(otwiera nowe okno)
27.07.2014 04:57
Nowy wiceminister kultury chce dyskutować o realizacji i finansowaniu misji mediów publicznych
expande Dwa DIGI Sport w płatnej MinDig TV Extra(otwiera nowe okno)
22.07.2014 02:13
DIGI Sport1 i 2 w ofercie płatnej MinDig TV Extra na Węgrzech
expande Hiszpania: nowe kanały w DVB-T w 2015(otwiera nowe okno)
23.07.2014 12:13
Hiszpania: nowe kanały w DVB-T w 2015