Sławomir Fabicki nagrodzony na festiwalu Mediaschool 2001

Więcej
Główną nagrodę Grand Prix 8. Międzynarodowego Festiwalu Szkół Filmowych Mediaschool 2001, który zakończył się w sobotę w PWSFTviT w Łodzi, zdobył absolwent tej uczelni, Sławomir Fabicki, za film "Męska sprawa".

To nie pierwsze wyróżnienie dla tego obrazu. Nagrodzono go już na czterech zagranicznych festiwalach i jednym w Polsce, był także nominowany do studenckiego Oscara, a ostatnio został nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Film Krótkometrażowy.

Tegoroczna impreza była wyjątkowa, gdyż zaprezentowano na niej 95 filmów z 35 szkół filmowych z całego świata. Oceniało je jury w składzie: prof. Aleksander V. Novikov - przewodniczący, ze szkoły filmowej VGIK w Moskwie, prof. Janez Drozg ze Słowenii, prof, Chia Kuen Hsieh z Tajwanu, Paul Barron - student z Wielkiej Brytanii i reżyser Tadeusz Junak. Według jurorów festiwal w tym roku miał bardzo wysoki poziom, a swój werdykt określili jako pewnego rodzaju loterię, gdyż duża liczba filmów zasłużyła na wyróżnienie, ale można było przyznać tylko cztery nagrody.

Zawodu reżysera można się uczyć dwa lata lub 200 lat, żadnemu z autorów filmów prezentowanych na tym festiwalu nie grozi to drugie. Po tym festiwalu można z optymizmem patrzeć na przyszłość kina - mówił prof. Novikov. Grand Prix w wysokości 10 tys. zł ufundowane przez Prezesa Telewizji Polskiej SA jury przyznało filmowi "Męska sprawa" Sławomira Fabickiego z PWSFTviT z uzasadnieniem, że film z niezwykłą delikatnością i determinacją przedstawia relacje dziecko-dorośli. Precyzyjne prowadzenie młodocianych aktorów, znakomita konstrukcja i siła wyrazu tego filmu stanowi o jego niezwykłości. Z kolei dziekan Wydziału Operatorskiego Jerzy Woźniak, dyrektor festiwalu, powiedział, że ważną cechą filmu Fabickiego jest to, że jest fabularny, ale oparty o zdarzenie, które mogło zaistnieć, czyli w sposobie inscenizacji posiada cechy dokumentalne. Mówi, że na świecie zdarzają się rzeczy złe i je piętnuje.

Bardzo się cieszę, że zdobyłem tę nagrodę tu w Polsce i do tego w mojej szkole, gdzie ten film był realizowany pod opieką Mariusza Grzegorzka i z dużą pomocą rektora Henryka Kluby. To ma dla mnie duże znaczenie, bo na razie było tak, że głównie zauważano ten film za granicą, a ja właśnie tu chcę robić swoje filmy, tu znam wszystkie realia - powiedział nam Sławomir Fabicki.

Obecnie laureat pracuje nad scenariuszem swojego pierwszego pełnometrażowego filmu, ale nie wiadomo, kiedy on powstanie, co oczywiście uzależnione jest od spraw finansowych. Póki co większe zainteresowanie Fabickim wyrażają zagraniczni producenci. On jednak nie zamierza jechać za granicę, by robić np. horrory klasy C lub filmy przygodowe.

Nagrodę II - 3600 zł ufundowaną przez Prezydenta Miasta Łodzi dostał film "Strach na wróble" Aleksandra Kottła z VGIK w Moskwie, nagrodę III - 3500 zł ufundowaną przez Bank PKO BP otrzymał obraz "Stacja raj" Jana Thueringa z Akademii Filmowej w Ludwigsburgu, nagrodę specjalną - 10 pudełek taśmy 16 mm Firmy KODAK dostał film "Zupełnie nowe przygody Chastity Blade" Juliena Magnata ze szkoły La FEMIS w Paryżu.

Zamykając festiwal, rektor Kluba podkreślił jego wyjątkowo wysoki poziom oraz to, że tych, którzy wzięli w nim udział łączy piekielna miłość do tej sztuki, jaką jest film.
Krzysztof Karbowiak - Łódź

  Ocena: 0.0/5
Twoje oceny
Średnia 0 Głosów
Średnia ocena to 0.0 gwiazdek z 5.

 Komentarze

Konto usunięte
nie dostałam piątki z informatyki przez tą strone...
Dodany 13.03.2002 00:00.
Konto usunięte
Czyżby coś się w końcu ruszyło?
Dodany 30.10.2001 00:00.
Konto usunięte
Brawo Braciszku. Tylko od kiedy masz na imię Łukasz ?
Dodany 28.10.2001 00:00.
Konto usunięte
Pomimo, iz imie wskazuje na Lukasza, domyslam sie ze chodzi o Slawka. Jestem pelen podziwu dla przeboju, z jakim podaza na szczyt kariery. To zagwarantuje mu zdecydowany sukces. Oby tak dalej Panie Slawku, trzymam palce :-)
Dodany 28.10.2001 00:00.