24 aktorów, 11 reżyserów, 14 operatorów. Nowy rok w łódzkiej PWSFTViT

Więcej
Rektor PWSFTViT prof. Jerzy Woźniak, inaugurując wczoraj nowy rok akademicki filmówki i witając "pierwszaków", mówił o wysokiej randze szkoły, podkreślił jej osiągnięcia. Do wzrostu prestiżu przyczyniają się najzdolniejsi studenci: ich prace uzyskały w minionym roku akademickim łącznie 66 nagród na międzynarodowych i polskich festiwalach - czytamy w "Dzienniku Łódzkim".

Inauguracja roku była okazją do wręczenia nagród i wyróżnień, najważniejsze z nich - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski - otrzymali profesorowie Edward Zajicek i Jerzy Wójcik, a Krzyż Oficerski - Zbigniew Karpowicz i Mieczysław Lewandowski. O tym, że Polski Instytut Sztuki Filmowej będzie sprzyjał szkole i jej absolwentom, osobiście zapewniała Agnieszka Odorowicz, dyrektor PISF.

Łódzka szkoła filmowa jest znana w świecie. Sławę przyniosły jej dokonania znakomitych absolwentów, m.in.: Romana Polańskiego, Zbigniewa Rybczyńskiego, Andrzeja Wajdy, Pawła Edelmana, Kazimierza Kutza, Krzysztofa Zanussiego. W tym roku, podczas XXX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, wielki sukces odnieśli studenci III roku Wydziału Reżyserii: film "Oda do radości" Anny Kazejak-Dawid, Jana Komasy i Macieja Migasa zdobył drugą w hierarchii imprezy nagrodę - Nagrodę Specjalną Jury. Projekcja filmu uświetniła uroczystość inauguracyjną.

Film Anny Jadowskiej (jeszcze przed obroną pracy magisterskiej) "Teraz ja" zdobył w Gdyni nagrodę za debiut. Triumfował też Andrzej Chyra, wykładowca na Wydziale Aktorskim, który nagrodzony został za najlepszą kreację męską - za rolę w "Komorniku" Feliksa Falka, również wykładowcy filmówki, który za swój film otrzymał Grand Prix.

W szkole przy ul. Targowej 61 zajęcia ze studentami prowadzą m.in. Janusz Gajos, Wojciech Malajkat, Bronisław Wrocławski, Jan Machulski, Piotr Szulkin, Wojciech Marczewski, Robert Gliński. Studentów można też spotkać w mieście, podczas realizacji szkolnych etiud. Tych krótkich filmów w ciągu roku w szkole powstaje ponad 200!

Już 18 października w szkole pojawią się studenci i profesorowie z innych uczelni filmowych: rozpoczyna się bowiem XII Międzynarodowy Festiwal Szkół Filmowych Mediaschool. Na przełomie listopada i grudnia operatorzy spróbują swych sił w walce o złote, srebrne i brązowe kijanki podczas festiwalu Camerimage. A wiosną dyplomanci Wydziału Aktorskiego zaprezentują się podczas organizowanego przez łódzką uczelnię Festiwalu Szkół Teatralnych. Rozpoczynający się rok akademicki przyniósł młodzieży możliwość studiowania na nowo otwartym kierunku, jakim jest dziennikarstwo telewizyjne.

Filmówka będzie kształcić na studiach dziennych: 24 aktorów, 11 reżyserów, 14 operatorów filmowych, 9 studentów animacji, 9 producentów filmowych i telewizyjnych. Naukę w Łodzi - oprócz Polaków - rozpoczęli studenci m.in. z USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Norwegii, Szwecji, Korei Południowej. W najbliższym czasie na uczelnię mają trafić dwie osoby z Sir Lanki, którą pod koniec ub. roku dotknęło tsunami. PWSFTviT zafundowała im bezpłatny staż.


KS

  Ocena: 0.0/5
Twoje oceny
Średnia 0 Głosów
Średnia ocena to 0.0 gwiazdek z 5.

 Komentarze

Konto usunięte
WItam emoticon Poszukuje kogoś kto uczęszcza do szkoły filmowej i jest na wydziale aktorskim. Bardzo zależy mi na kontakcie emoticon Mam nadzieje, że ktoś moją prośbę odczyta emoticon o kontakt prosze na nr gg 5756409 emoticon
Dodany 11.10.2007 00:00.
Konto usunięte
Przede wszystkim to Kierownicy Produkcji a nie Producenci. Brzmi podobnie, ale oba te fachy dzieli przepaść. Ale w Polsce wciąż popełnia się ten błąd i w nazywaniu i w myśleniu o obu zawodach. Mniejsza o szczegóły...
Dodany 06.10.2005 00:00.
Konto usunięte
No tak Katowice, znowu 100 lat za... w promocji
Dodany 05.10.2005 00:00.
Konto usunięte
ciekawe jak, jak nie zgłosili żadnych filmów do Camerimage
Dodany 05.10.2005 00:00.
Konto usunięte
Tak. A o scenarzystach nie ma mowy. Filmowcy narzekają na brak dobrych tekstów. Może powodem jest niedocenianie tego fachu. W Polsce artysta to reżyser, a scenarzysta marny wyrobnik.
Dodany 05.10.2005 00:00.
Konto usunięte
na Wydziale Radia i Telewizji też zaczął sie rok akademicki, z nowymi operatorami, reżyserami i producentami. Jakoś sie tym nikt nie przejał...
Dodany 05.10.2005 00:00.
Konto usunięte
Scenarzysta za scenariusz dostaje w polsce 30.000 średnio, no chyba że scenariusz nawet zły sprzedaje ktoś z "nazwiskiem" w holywood ceny zaczynają się od 5% watrości budżetu.
Jakieś pytania na temat jakości polskich scenariuszy?
Dodany 05.10.2005 00:00.
Konto usunięte
Proszę powiedzieć o jakości polskich scenariuszy emoticon
Dodany 05.10.2005 00:00.
Konto usunięte
1) czy mam rozumieć, że K.Kieślowski sławy tej szkole nigdy nie przyniósł ?!

2) liczby dotyczące kształcących się producentów są znacząco zaniżone.

3) pozostałe wydziały również zaniedbane

Wstyd głównie za Krzystofa.
Dodany 05.10.2005 00:00.
Konto usunięte
Fakt, zapomnieli o wydziałach m.in. montażu czy fotografii. A o scenarzystach prawda jest taka, że już drugi rok z rzędu PWSFTiTv odwołała przyjęcia na ten wydział z powodu... braku dostatecznej ilości chetnych. Taka jest prawda o polskim scenariopisarstwie...
Dodany 05.10.2005 00:00.