Zmarł Marek Grechuta

Więcej
W wieku 60 lat zmarł Marek Grechuta - piosenkarz, kompozytor, autor tekstów. Autor i wykonawca niezliczonych przebojów pisanych do wierszy polskich klasyków (Mickiewicz), jak i poetów współczesnych. Studiował architekturę w Politechnice Krakowskiej. Debiutował 1967 w kabarecie studenckim Anawa. Od 1968 wielokrotnie nagradzany na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Urodził się 10 grudnia 1945 roku w Zamościu. Od najmłodszych lat uczył się gry na pianinie, fascynował się sportem. Studiował architekturę w Krakowie. W grudniu 1966 roku - razem z innym studentem Politechniki Krakowskiej Janem Kantym Pawluśkiewiczem - założył Kabaret Architektów Anawa (En Avant), który w swych przedstawieniach łączył elementy groteski, czarnego humoru i sztuki jarmarcznej. Po kilku miesiącach grupa zmieniła jednak artystyczny profil, stając się zespołem akompaniującym Grechucie.

Pierwsze sukcesy przyszły bardzo szybko. Już w 1967 roku, podczas Studenckiego Festiwalu Piosenki, ich "Tango Anawa" zostało uznane za najlepszy utwór konkursu, a on zdobył drugie miejsce, tuż za Marylą Rodowicz. Rok później jego "Serce" otrzymało nagrodę dziennikarzy na festiwalu opolskim, gdzie w roku następnym jurorzy uhonorowali nagrodą Telewizji Polskiej przepiękne "Wesele" (1969), jego kompozycję do fragmentu dramatu Stanisława Wyspiańskiego.

Festiwal w Opolu wygrał dwukrotnie - w 1970 roku "Korowodem" i siedem lat później - songiem z "Szalonej lokomotywy", musicalu opartego na utworach Witkacego. Nagrał kilkanaście płyt, wylansował kilkadziesiąt przebojów, spopularyzował twórczość wielu naszych znakomitych poetów, m.in. Czechowicza, Leśmiana, Nowaka, Tuwima, do których wierszy komponował muzykę.

Jego piosenki opierają się czasowi, od blisko czterdziestu lat towarzysząc kilku już pokoleniom słuchaczy. Ile z nimi "dróg przebytych, ile ścieżek przedeptanych, ile deszczów, ile śniegów wiszących nad latarniami" - mógłby zanucić każdy z nas. Przez 10 lat Marek Grechuta współpracował z krakowską Piwnicą pod Baranami. Ostatnia płyta artysty ukazała się w 2003 roku. Nagrał też kilka lat temu piosenkę pod tytułem "Kraków" z zespołem Myslovitz.

Jego piosenki wykorzystywane były w licznych filmach. Warto tutaj wspomnieć o takich tytułach jak: "Zakochany anioł" ("Dni, których nie znamy"), "Chłopaki nie płaczą" ("Dni, których nie znamy"), "Pestka" ("Wszystko dla twej miłości"), "Podróż za jeden uśmiech" ("Niepewność"). Marek Grechuta zagrał niewielką rolę w "Polowaniu na muchy" Andrzeja Wajdy. Jest autorem muzyki do filmu telewizyjnego "Tumor Witkacego".


opr. KS / Gazeta Wyborcza

  Ocena: 0.0/5
Twoje oceny
Średnia 0 Głosów
Średnia ocena to 0.0 gwiazdek z 5.

 Komentarze

Konto usunięte
"I Ty, właśnie Ty będziesz moim...", po prostu będę Cię pamiętała, Marku za Twe liryczne, piękne piosenki.
Żal, wielki żal...
Dodany 09.10.2006 00:00.
Konto usunięte
[']['][']['][&   #39;]
Dodany 09.10.2006 00:00.