Na co do kina w grudniu?

Więcej
Czternaście nowych filmów zadebiutuje na ekranach naszych kin w ostatnim miesiącu 2009 roku. Liczba może niezbyt spektakularna, ale pod kinową choinką zdecydowanie znajdzie się kilka fascynujących prezentów, a wśród nich najbardziej oczekiwana premiera roku, "Avatar" Jamesa Camerona.

Pierwsza partia filmowych podarków w naszych kinach już w najbliższy piątek. Spora, bo na ekranach naszych kin zadebiutuje aż siedem nowych filmów. Znajdą się wśród nich: "Mikołajek", pierwsza ekranizacja słynnej francuskiej serii dziecięcej Jeana-Jacquesa Sempe i Rene Gościnnego, która przebojem zdobywa francuskie kina, "Zombieland", amerykański komediowy horror z Woodym Harrelsonem w roli nieustraszonego pogromcy zombie i, także zza Oceanu, "500 dni miłości", nietypowa komedia romantyczna, której kariera rozpoczęła się na początku roku na festiwalu Sundance, a potem film zachwycił także widzów festiwali w Berlinie, Locarno, Atlancie, Sydney, Seattle, Warszawie…

Zombieland

W najbliższy piątek na ekranach naszych kin zadebiutują także dwie inne komedie "Amerykańskie ciacho" z Ashtonem Kutcherem w roli usidlonego podrywacza i portugalska "Kropka.com", w której naszego recenzenta uwiodły "szczypta humoru, sympatyczni bohaterowie, bardzo udane zdjęcia i ciekawe spostrzeżenia socjologiczne". Najważniejszą premierą weekendu jest jednak "Królik po berlińsku" i to nie tylko dlatego, że w cenie jednego biletu zobaczymy dwa filmy, bo "Królik" będzie dystrybuowany razem ze znakomitą animacją Izabeli Plucińskiej "Esterhazy". Także dlatego, że film Bartka Konopki, to kolejny po "Rewersie" nasz tegoroczny kandydat do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, a także przewrotna i alegoryczna opowieść o losach Europy Wschodniej z perspektywy… królika, która ma już na koncie kilka poważnych sukcesów (m.in. nagroda za najlepszy film średniometrażowy - Hot Docs Toronto, Nagroda Magicznej Godziny -Planete Doc Review Warszawa, Grand Prix Złoty Lajkonik i Nagroda dla Najlepszego Producenta - 49.Krakowski Festiwal Filmowy).

Królik po berlińsku

W drugi weekend grudnia w kinach trzy nowe filmy: węgierski "Papryka, sex i rock'n'roll", prosta i urzekająca historia ze świetną muzyką w tle, w której po przeciwnych stronach barykady ustawiają się komunistyczna dyktatura i rock'n'roll; zapierający dech w piersiach "Ślepy los", burzliwa relacja z przebiegu ekspedycji grupy niewidomych dzieci w najwyższe góry świata oraz "Epidemia miłości", optymistyczny dokument o zakochanych bohaterach Powstania Warszawskiego, którzy, pomimo wojennego zagrożenia, zdecydowali się stanąć na ślubnym kobiercu.

W dwa ostatnie weekendy grudnia w naszych kinach pojawią się łącznie cztery filmy. Pierwszy z nich, grecki thriller fantasy pt. "Opowieść nr 52" pojawi się w kinach 18 grudnia, a trzy kolejne zadebiutują już w świąteczny piątek, 25 grudnia. Kinowy rok zamknie się przebojowo. W naszych kinach bowiem nie tylko "Avatar" wyczekiwany z ogromnym zainteresowaniem trójwymiarowy film Jamesa Camerona, który jest z pewnością najważniejszą komercyjną premierą roku, ale także "Templariusze. Miłość i krew", zrealizowana z rozmachem i przepychem ekranizacja bestsellera Jana Guillou, najważniejszego dziś szwedzkiego pisarza i jeden z najdroższych filmów w historii europejskiej kinematografii.

Avatar

Od 25 grudnia w naszych kinach także "Hell Ride", wyprodukowana przez Quentina Tarantino, historia o twardzielach z piekła rodem, którzy w poszukiwaniu panienek, alkoholu i zemsty nie cofną się przed niczym.

GRUDZIEŃ W POLSKICH KINACH

04.12
"Mikołajek"
"Zombieland"
"500 dni miłości"
"Esterhazy"
"Królik po berlińsku"
"Amerykańskie ciacho"
"Kropka.com"

11.12
"Papryka, sex i rock'n'roll"
"Ślepy los"
"Epidemia miłości"

18.12
"Opowieść nr 52"

25.12
"Avatar"
"Hell Ride"
"Templariusze. Miłość i krew"

W kinach za Oceanem "Avatar" zadebiutuje tydzień wcześniej niż u nas. Premierę filmu Camerona, który rozpoczął już w Stanach kampanię promocyjną obrazu, a w czwartek weźmie udział w emitowanej w Internecie dyskusji na temat "Avatara", poprzedzi kilka innych interesujących premier.

Na początku miesiąca Amerykanie zobaczą między innymi: "Brothers", amerykańską wersję słynnych duńskich "Braci", w której grają Jake Gyllenhaal, Natalie Portman i Tobey Maguire, "W chmurach" z George'em Clooney'em, "Księżniczkę i żabę", powrót Disneya do tradycyjnej animacji oraz najnowsze filmy Clinta Eastwooda (" Invictus") i Petera Jacksona ("Nostalgia anioła").

W amerykańskich kinach atrakcji nie zabraknie także po premierze "Avatara". W świąteczny piątek Amerykanie będą mogli zobaczyć "To skomplikowane", w którym parę romansujących ze sobą byłych małżonków grają legendy Hollywood Meryl Streep i Alec Baldwin, "Sherlocka Holmesa", niekonwencjonalne spojrzenie na słynnego londyńskiego detektywa od angielskiego reżysera Guya Ritchiego i "Parnassusa", w którym zmarłego w czasie realizacji zdjęć Heatha Ledgera zastąpili Johnny Depp, Jude Law i Colin Farrell.

GRUDZIEŃ W AMERYKAŃSKICH KINACH

4.12
"Armored"
"Brothers"
"Wszycy mają się dobrze"
"W chmurach"
"Serious Moonlight"
"Transylmania"

11.12
"Księżniczka i żaba"
"Invictus"
"Nostalgia anioła"
"A Single Man"
"The Slammin' Salmon"

18.12
"Słyszeliście o Morganach? "
"Avatar"
"Dziewięć"
"Młoda Wiktoria"
"Crazy Heart"

25.12
"To skomplikowane"
"Sherlock Holmes"
"Parnassus"
"Alvin i Wiewiórki 2"


Redakcja

  Ocena: 0.0/5
Twoje oceny
Średnia 0 Głosów
Średnia ocena to 0.0 gwiazdek z 5.

 Komentarze

Konto usunięte
Avatar pobije rekordy oglądalności zapewne nie w Polsce
Dodany 08.12.2009 00:00.
seth
5 pkt.
wątpie... Polacy nie przepadaja za s-f.
Dodany 06.12.2009 00:00 w odpowiedzi na Konto usunięte.
Dawid Szymański
Zapowiadam, że będę głośno i szyderczo śmiał się z żenującego pierwszego weekendu Avatara w Polsce, jestem przekonany, że 25 i 26 grudnia tłumów w kinach nie będzie. Mam nadzieję, że Imperial-Cinepix wyciągnie wnioski na przyszłość.

Oczywiście miesiąc bez głupiego polskiego tytułu jest miesiącem straconym, tak więc mamy "Amerykańskie Ciacho", takie ciacho prawie świąteczne...
Dodany 01.12.2009 00:00.
Konto usunięte
Przypomnij sie w takim razie po pierwszym weekendzie. Tylko obiektywnie... Z ostatnich lat wiadomo ze 26 grudnia w kinach jest juz calkiem niezly. Do tego 27 grudnia przypadajacy w niedziele. Ja 400 tys widzow z weekendu jestem pewien. Po drugim weekendzie 1 mln na koncie gwrantowany...
Dodany 01.12.2009 00:00 w odpowiedzi na Dawid Szymański.
Dawid Szymański
Ok. A 400 tys to byłby fenomenalny wynik, ale jakoś nie potrafię sobie go wyobrazić.
Dodany 01.12.2009 00:00.
Konto usunięte
Lepszy ten świąteczny weekend ze straconym dniem premierowym (25), niż weekend przedświąteczny, gdy ludzie biegają za prezentami i innymi świątecznymi sprawami i nikt w głowie nie ma kina...
Takim manewrem imperial cinepix zgarnia ponadto całe ferie świąteczne dla siebie. Dzieciarnia i studenci mają tydzień wolnego, więc można iść do kina.

Krotko mówiąc: otwarcie będzie słabe, ale potem już będzie dużo lepiej, niż gdyby premiera miała się odbyć tydzień wcześniej.
Dodany 01.12.2009 00:00.
Dawid Szymański
A dlaczego na całym świecie nie ma tego przedświątecznego problemu tylko jest on obecny w Polsce? Naprawdę mnie to nie przekonuje, jako argument odbierania Polakom możliwości zobaczenia tego o czym będzie mówił cały świat i wszystkie portale filmowe (nawet te w Trynidadzie i Tobago jeśli jakieś tam są). Zwłaszcza, że jedynie Argentyna ma premierę później od nas.

Stawiam na otwarcie w Polsce mniejsze niż 100 tys widzów.
Dodany 01.12.2009 00:00.
Konto usunięte
Też mi się to nie podoba, ale się z tym pogodziłem.
Chiny chyba 2 stycznia, Japonia chyba 23 grudnia. Nie jesteśmy jedyni, ale i tak jest źle.
Dodany 01.12.2009 00:00.
Dawid Szymański
Czyli mój błąd, musiałem widzieć jakąś starą listę premier, wg Imdb najgorzej mają Włochy-15 stycznia.
Dodany 01.12.2009 00:00.
Konto usunięte
Akurat na otwarcie Avatara w Polsce poniżej 100 tys widzów to nie ma co liczyć. Na pewno będzie powyżej 100 tys., ale nie wiem czy w świąteczny weekend może liczyć na ponad 200 tys widzów. Ale potem będzie już lepiej, bo uczniowie, studenci mają wolny tydzień i na pewno nadrobi.
Dodany 01.12.2009 00:00.