Pierwszy komiks o przygodach Asteriksa i jego przyjaciół został wydany w magazynie Pilote 29 października 1959, zaś w w 1961 roku wydano pełnoprawny pierwszy album. Asterix i Obelix stali się znani na całym świecie. Co warto o nich wiedzieć?
Do dzisiaj ukazało się 36 komiksów. Wszystkie dotychczasowe zeszyty z przygodami Asterixa i Obelixa rozeszły się na świecie w liczbie ponad 300 milionów egzemplarzy i przetłumaczone zostały aż na 112 języków.
Rene Goscinny, współtwórca całej serii, był z pochodzenia Polakiem. Urodził się we Francji w rodzinie polskich emigrantów – jego ojciec był chemikiem i pochodził z Warszawy, zaś matka z Chodorkowa, obecnie znajdującego się w granicach Ukrainy. Po jego śmierci w 1977 roku, serię do dzisiaj kontynuuje Albert Uderzo.
Dlaczego główny bohater nazywa się Asterix? Rene Goscinny zaproponował, by imię rozpoczynało się od litery A, żeby komiks było jak najłatwiej znaleźć na półce w księgarni. Z kolei Obelixa początkowo miało w ogóle nie być. Wymyślił go Albert Uderzo, który lubił rysować duże postacie. Ostatecznie stał się on na tyle pełnoprawną postacią, że dzisiaj ciężko wyobrazić sobie, by nie towarzyszył on w przygodach Asterixowi.
Przygody Asterixa i Obelixa stały się na tyle popularne we Francji, że pierwszy wystrzelony francuski satelita w 1965 roku, został mianowany imieniem "Asterix".
Kultowych bohaterów możemy zobaczyć również w serii filmów. Jednym z nich jest "Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości". O czym opowiada?
Dzielni Galowie Asterix i Obelix podejmują wyzwanie i wyruszają na odsiecz Jej Królewskiej Mości. Mają ze sobą tajną broń przeciw Cezarowi – beczkę magicznej mikstury Panoramiksa oraz niesfornego młodziana imieniem Skandalix, na każdym kroku ściągającego na nich kłopoty. Spotkanie Galów, Brytów i Rzymian prowadzi do serii arcyzabawnych nieporozumień, w które zaplątani są jeszcze m.in. najemnicy z Normandii, piraci, złodzieje, dżentelmeni, futboliści, angielskie damy, kaci i nielegalni imigranci.
Fot. główne © All rights reserved