"Autor Widmo": tajemnice głośnego filmu Romana Polańskiegowróć do aktualności

Redakcja

"Autor Widmo" to głośny film Romana Polańskiego z Ewanem McGregorem i Piercem Brosnanem w rolach głównych. To również produkcja kryjąca w sobie wiele tajemnic.

Zawodowy pisarz podejmuje się spisania biografii Adama Langa, byłego premiera Wielkiej Brytanii. Oddając prawa do swojego dzieła, staje się ghostwriterem. Szybko okazuje się, że tym razem jego praca nie będzie należała do najbezpieczniejszych. Po odkryciu tajemniczych zapisków swojego poprzednika, który zginął w niewyjaśnionych okolicznościach, postanawia rozpocząć prywatne śledztwo.

Główna rola

Pierwotnie w rolę tytułowego autora widmo, miał się wcielić Hugh Grant. Brytyjski aktor znany głównie z ról amantów w komediach romantycznych, ostatecznie odrzucił propozycję. Przyjął ją Ewan McGregor, który znakomicie wykorzystał daną mu szansę - otrzymał za swój występ Europejską Nagrodę Filmową, potocznie zwaną "europejskim Oscarem".

Za kulisami

Wiele akcji rozgrywa się w posiadłości Adama Langa (w tej roli Pierce Brosnan) znajdującej się na wyspie. Co jednak ciekawe - posiadłość ta w całości znajdowała się w studio. Krajobrazy, które można zobaczyć za oknem, zostały dodane przy użyciu efektów specjalnych. Z kolei sceny rozgrywające się na wyspie kręcono na polsko-niemieckiej wyspie Uznam - na północnym cyplu znajdowała się makieta imitująca luksusową posiadłość.

© 2009 R.P. FILMS – FRANCE 2 CINÉMA – ELFTE BABELSBERG FILM GabH – RUNTEAM III LTD

"Autor Widmo" rozgrywa się również przez pewien czas w Londynie. Roman Polański jednak nie mógł się tam zjawić ze względu na umowę ekstradycyjną, jaką ma podpisana Wielka Brytania z USA. W jaki sposób kręcił tam sceny? Polski twórca komunikował się ze swoją ekipą na żywo przez internet, dzięki czemu była zachowana płynność w realizacji.

Wysyp nagród

Film Romana Polańskiego został ciepło przyjęty przez widzów, a jeszcze lepiej przez krytyków z całego świata. Produkcja otrzymała ponad 30 nominacji w prestiżowych konkursach, z czego 18 z nich zostały zamienione na nagrody (Srebrny Niedźwiedź, Orzeł, Cezar, Goya, Europejska Nagroda Filmowa).

Tak wyglądała praca na planie "Autora Widmo":

© 2009 R.P. FILMS – FRANCE 2 CINÉMA – ELFTE BABELSBERG FILM GabH – RUNTEAM III LTD

© 2009 R.P. FILMS – FRANCE 2 CINÉMA – ELFTE BABELSBERG FILM GabH – RUNTEAM III LTD

© 2009 R.P. FILMS – FRANCE 2 CINÉMA – ELFTE BABELSBERG FILM GabH – RUNTEAM III LTD

Redakcja

top wydarzenia

"Kochankowie z księżyca. Moonrise Kingdom": niesamowita przygoda w gwiazdorskiej obsadzie

"Kochankowie z księżyca. Moonrise Kingdom" to głośny film ze znakomitą obsadą, w reżyserii Wesa Andersona. ...

"Arbitraż": trzymający w napięciu thriller

"Arbitraż" to pełen emocji thriller ze świetną hollywoodzką obsadą. Co ciekawe, ten amerykański film to rów...

Podróż w czasie z niezwykłą serią dokumentalną „Postęp: historia ludzkości”.

Jaka jest tajemnica niezwykłego postępu, którego dokonała ludzkość na przestrzeni dziejów? Jak to się stało, że z pry...

"Dwóch gniewnych ludzi": Adam Sandler kontra Jack Nicholson!

"Dwóch gniewnych ludzi" to amerykańska komedia z doborową obsadą. Po jednej stronie słynny komik Adam Sandl...