Na wybitnym wykształceniu mu nie zależało. Bardzo szybko zaczął pracę jako bileter w kinie pornograficznym. Niedługo potem w wypożyczalni kaset video. Czasu na oglądanie filmów miał aż nadto. Chyba sam się nie spodziewał, że zostanie wybitnym twórcą filmowym, przedstawicielem filmowego postmodernizmu. Mowa oczywiście o Quentinie Tarantino.
Reżyserskie początki
Filmowa przygoda Quentina Tarantino tak na dobre rozpoczęła się od "Wściekłych psów" i "Pulp Fiction". Twórca bardzo szybko uznany został za wyjątkowo zdolnego i innowacyjnego artystę. Jego kultowe już "Pulp Fiction" zostało z ogromnym entuzjazmem przyjęte przez krytykę. Jury Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes nagrodziło produkcję Złotą Palmą (co wielu osobom, uważającym za faworyta "Trzy kolory. Czerwony" Kieślowskiego, zdecydowanie się nie spodobało). Za "Pulp Fiction" Tarantino otrzymał także m.in. siedem nominacji do Oscara. I chociaż najlepszym filmem okazał się "Forest Gump", statuetka trafiła w jego ręce za najlepszy scenariusz oryginalny.
Jackie Brown
Do innych głośnych produkcji Tarantino należą także "Cztery pokoje", "Jackie Brown", "Kill Bill", "Sin City", "Bękarty wojny", "Django" i "Nienawistna ósemka". Wspomniana "Jackie Brown" to kryminał na podstawie powieści Elmore'a Leonarda. Produkcja nawiązuje do amerykańskich niskobudżetowych filmów, które czerpały z popularnych w latach siedemdziesiątych gatunków eksploitation i blaxploitation. Ich bohaterami byli czarnoskórzy mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. Zdecydowana większość krytyków stwierdziła, że w "Jackie Brown" widać Tarantino dojrzalszego, takiego, który zwraca uwagę nie tylko na formę, ale zdecydowanie bardziej na treść. Scenariusz jest dopracowany w najdrobniejszym szczególe, dialogi dokładnie rozpisane, wszystkie elementy tworzą spójną całość. Prawdziwość tych słów najlepiej zweryfikować samemu, oglądając "Jackie Brown" w Stopklatce TV.
Kilka słów o fabule
Stewardessa Jackie Brown przemyca z Meksyku do Kalifornii pieniądze i narkotyki dla handlarza bronią Ordella. Pewnego dnia na lotnisku zatrzymuje ją FBI i zmusza do współpracy. Z więzienia wykupuje ją Ordell. Za dużą sumę Jackie obiecuje mu milczenie. Kobieta ma jednak dość dotychczasowego życia. Chce przechytrzyć i FBI, i Ordella. Pomaga jej w tym agent ubezpieczeniowy Max, który obiecał sobie, że już nigdy więcej się nie zakocha. Nie tylko ta jedna obietnica zostanie w filmie złamana. W filmie występują m.in.: Pam Grier, Samuel L. Jackson, Bridget Fonda, Robert De Niro i Michael Keaton.
"Jackie Brown" – emisja w Stopklatce TV w poniedziałek 19 marca godz. 22:45
Fot. główne © 1997 Mighty Mighty Afrodite Productions, Inc.