"Jak zostać królem" to znakomita filmowa opowieść obsypana Oscarami. Co warto wiedzieć o słynnej produkcji przedstawiającej losy króla Jerzego VI?
O czym jest film?
Po abdykacji Edwarda VIII, na tronie musi zasiąść książę Albert. Mimo wszelkich oporów, przyjmuje on koronę Anglii i staje się Jerzym VI. Jego największym problemem okazuje się… jąkanie. By zwalczyć tą niecodzienną przypadłość, król rozpoczyna niekonwencjonalną terapię z australijskim logopedą, Lionelem Logue. Między nimi zaczyna rodzić się nietypowa przyjaźń, która zadecyduje o losach największej z wojen.
Roszady obsadowe
Pierwotnie w króla Jerzego VI miał wcielić się Paul Bettany, jednak ostatecznie odrzucił rolę tłumacząc się tym, że chce spędzić więcej czasu z rodziną. Na jego miejsce wskoczył Colin Firth. Głównymi kandydatami oprócz niego były również inne hollywoodzkie gwiazdy. O to, by zagrać w filmie "Jak zostać królem" walczyli Ralph Fiennes, Hugh Grant, a nawet Robert Downey Jr.
Wiek nie gra roli
© UK Film Council / Speaking Film Productions Limited 2010
Z zabawnych sytuacji warto wspomnieć, że w starszego brata króla Jerzego VI, czyli Edwarda VIII wcielił się Guy Pearce. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że aktor w rzeczywistości jest młodszy od Colina Firtha o siedem lat. Odpowiednia charakteryzacja ukryła jednak wiek obu panów.
Prośba od królowej
Gdy David Seidler napisał scenariusz, postanowił przedstawić go królowej Elżbiecie, wdowie po Jerzym VI. Ta go zaakceptowała, jednak poprosiła, by film powstał dopiero po jej śmierci. Wspomnienia z tamtego okresu były dla niej zbyt bolesne. Scenarzysta uszanował wolę królowej, która zmarła w 2002 roku. Dopiero po jej śmierci rozpoczęły się jakiekolwiek prace związane z filmem.
Niesamowite odkrycie
© UK Film Council / Speaking Film Productions Limited 2010
Na 9 tygodni przed rozpoczęciem zdjęć do filmu "Jak zostać królem", wnuk Lionela Logue’a znalazł na strychu pudło zawierające ponad 100 listów napisanych do króla Jerzego VI, zapiski z terapii, a także pamiętnik. Te unikalne materiały przekazał reżyserowi Tomowi Hooperowi oraz scenarzyście Davidowi Seidlerowi. Pozwoliło to aktorom jeszcze lepiej wczuć się w historyczne postacie.
Worek nagród
"Jak zostać królem" okazał się wielkim artystycznym sukcesem. Film zgarnął Oscary w najważniejszych kategoriach – za najlepszy film, reżyserię, scenariusz oryginalny i aktora pierwszoplanowego. Łącznie obraz zgarnął ponad 40 różnych nagród, w tym polskiego Orła za najlepszy film zagraniczny.
Fot. główne – © UK Film Council / Speaking Film Productions Limited 2010
Jak zostać królem – emisja w Stopklatce TV we wtorek 29 stycznia o godz. 20:00