06.09.2016

Kino Konesera: filmy Andrzeja Wajdy

W cyklu pt. Kino Konesera, w środy około północy, Stopklatka TV zaprasza na filmy w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Filmy pokazywane w paśmie Kino Konesera to dzieła niebanalne z wyjątkową fabułą, produkcje nagradzane na światowych festiwalach, ambitne kino dla wymagającego widza.

Wrzesień poświęcony jest twórczości Andrzeja Wajdy. Widzowie zobaczą kolejno: "Ziemię obiecaną", "Człowieka z marmuru", "Człowieka z żelaza" oraz "Wielki Tydzień". Ponadto, trzy pierwsze filmy obejrzeć będzie można w znakomitej jakości, w wersji po rekonstrukcji.

Ziemia obiecana – środa, 7 września, godz. 0:20

© All Rights Reserved

Adaptacja powieści Władysława Reymonta. Film przedstawia kapitalistyczną Łódź z końca XIX w. Trzech zaprzyjaźnionych przemysłowców: Polak Karol Borowiecki, Niemiec Maks Baum i Żyd Moryc Welt, pragnie w Łodzi założyć fabrykę włókienniczą. Aby osiągnąć życiowy sukces, wyzbywają się młodzieńczych ideałów i przyjmują bezwzględne reguły świata, w którym najważniejszy jest pieniądz.

Człowiek z marmuru – środa, 14 września, godz. 0:00

© All Rights Reserved

Jeden z najważniejszych filmów w dorobku Andrzeja Wajdy, dzieło otwierające nurt Kina Moralnego Niepokoju. Scenariusz "Człowieka z marmuru" został napisany przez Aleksandra Ścibora-Rylskiego w roku 1963, ale z uwagi na swoją niepoprawność ideową został pogrzebany na 14 lat. W roku 1974, uaktualniony, dostał zgodę na realizację. Po premierze filmu, w 1977 roku, mimo skierowania go do ograniczonej dystrybucji, stał się wydarzeniem artystycznym, społecznym i politycznym – widzowie bez trudu odczytali dramatyczne losy przodownika pracy socjalistycznej Mateusza Birkuta jako metaforę zmagań jednostki z totalitaryzmem. Film nagrodzono m.in. na festiwalach w Gdyni, w Brukseli i w Cannes (nagroda FIPRESCI).

Człowiek z żelaza – środa, 21 września, godz. 0:30

© All Rights Reserved

Nominowany do Oscara i nagrodzony Złotą Palmą na festiwalu w Cannes, film Andrzeja Wajdy, kontynuacja "Człowieka z marmuru". Rok 1980, po kraju rozlewa się fala strajków. Dyspozycyjny wobec władzy dziennikarz ma zrobić reportaż kompromitujący jednego z działaczy robotniczych. W trakcie pracy jego stosunek do sprawy zmienia się diametralnie. W filmie, w którym wykorzystano m.in. nieznane wcześniej materiały operacyjne z wydarzeń grudnia 1970 r., pojawili się w epizodach Lech Wałęsa i Anna Walentynowicz.

Wielki tydzień – środa, 28 września, 0:15

© All Rights Reserved

Rok 1943 – tydzień przed Wielkanocą. Trwa powstanie w getcie warszawskim. Młoda Żydówka Irena Lilien ukrywa się u znajomych. Zabrana przez dwóch agentów gestapo, przekupuje ich i samotnie błąka się po Warszawie. Spotyka Jana Maleckiego, który przed laty był jej narzeczonym. Jan postanawia ocalić Irenę. Anna, żona Jana, oczekuje narodzin dziecka i serdecznie przyjmuje bezdomną Żydówkę.. Dramat postaw moralnych społeczeństwa polskiego w obliczu holocaustu.

Zobacz również

Kanał Stopklatka upamiętni wydarzenia 11 września
09.09.2024
Kanał Stopklatka upamiętni wydarzenia 11 września
czytaj
Porywające filmy, czyli tornado w roli głównej
19.07.2024
Porywające filmy, czyli tornado w roli głównej
czytaj
NIEOKIEŁZNANY ŻYWIOŁ KONTRA CZŁOWIEK – KULTOWY „TWISTER” W STOPKLATCE
11.07.2024
NIEOKIEŁZNANY ŻYWIOŁ KONTRA CZŁOWIEK – KULTOWY „TWISTER” W STOPKLATCE
czytaj