11.10.2023

KULTOWA RODZINA ADDAMSÓW W STOPKLATCE.

Addamsowie są jedną z najbardziej ikonicznych amerykańskich rodzin, zaraz obok Kennedych
The Telegraph

 Pod płaszczykiem satyry i upiornego humoru kryje się jedna z najbardziej rozpoznawalnych i uwielbianych przez pokolenia familii w historii kina − Addamsowie. Ubierają się na czarno, są ekscentryczni, mają mroczne usposobienie i makabryczne pasje. Mimo to budzą sympatię, nie lęk. Do nawiedzonej rezydencji Rodziny Addamsów i Rodziny Addamsów 2, w ramach pasma Niedziela na luzie, zaprasza Stopklatka już 29 października i 5 listopada o godz. 12:00.

Rodzina Addamsów w reżyserii Barry’ego Sonnenfelda to filmowy klasyk. Produkcja jest ekranizacją jednego z najpopularniejszych amerykańskich komiksów autorstwa Charlesa Samuela Addamsa, prezentowanego w latach 1938-1988 na łamach The New Yorkera. Fabuła filmu przedstawia życie pewnej arystokratycznej familii, która mieszka w starej, gotyckiej posiadłości na odludziu. Jej członkowie mają wisielczy humor i przerażające zainteresowania, ale kochają się na zabój. Głową rodziny jest uwodzicielski Gomez (Raúl Juliá), mężczyzna z aparycją zbliżoną do Rudolfa Valentino. Ubóstwia on swoją żonę Morticię (Anjelica Huston), smukłą i elegancką kobietę o wampirzym błysku w oku. Ich dzieci Pugsley (Jimmy Workman) i Wednesday (Christina Ricci) uwielbiają bawić się średniowiecznymi narzędziami tortur i wymyślać dziwne eksperymenty. Zamczysko zamieszkują też: babcia (Judith Malina), czyli amatorka czarnej magii i Lurch (Carel Struycken), cichy i niezwykle uzdolniony muzycznie kamerdyner. Po domu przemyka też Rączka (Christopher Hart). Pewnego dnia, rodzinną sielankę psuje wizyta Tully’ego Alforda (Dan Hedaya). To chciwy i fałszywy adwokat, który pragnie wykorzystać fakt, że Gomez od 25 lat potwornie obwinia się za zniknięcie brata Festera (Christopher Lloyd)…

Sukces kasowy filmu otworzył drogę do powstania sequela – Rodziny Addamsów 2. W kolejnej części przygód ekscentrycznej rodzinki na świat przychodzi trzeci potomek Addamsów – Pubert. Chłopiec charakteryzuje się intrygującym uśmiechem, ekstremalną bladością cery i odziedziczonym po ojcu szykownym wąsikiem. Narodziny maleństwa, które jest teraz w centrum zainteresowania rodziców, wywołują gniew starszego rodzeństwa. Małżonkowie postanawiają zatrudnić nianię. Oczywiście wszystkie kandydatki, po rozmowie z ekscentrycznymi gospodarzami, rezygnują z posady. Nie zraża się jedynie pewna siebie i dziarska Debbie Jellinsky (Joan Cusack).

Produkcje Rodzina Addamsów i Rodzina Addamsów 2 zdobyły w sumie 21 nominacji, w tym m.in. do Oscarów, Złotych Globów i nagrody BAFTA. Początkowo Rodzinę Addamsów miał reżyserować Tim Burton. Podobno rolą Mortici była zainteresowana wielka gwiazda muzyki pop – Cher. Wujka Festera miał z kolei zagrać sam Anthony Hopkins. Aktor odrzucił jednak tę rolę, bo w tym czasie wcielił się w postać Hannibala Lectera, za co zdobył Oscara.

W październiku i listopadzie, w ramach pasma Niedziela na luzie, na widzów Stopklatki czekają także: Krokodyl Dundee, Krokodyl Dundee 2, Kacper, Starsza pani musi zniknąć i Polowanie na mysz.

 

Kiedy oglądać:

Krokodyl Dundee – niedziela, 15 października o godz. 11:50

Krokodyl Dundee 2 – niedziela, 22 października o godz. 12:00

Rodzina Addamsów – niedziela, 29 października o godz. 12:00

Rodzina Addamsów 2 – niedziela, 5 listopada o godz. 12:00

Kacper – niedziela, 12 listopada o godz. 12:00

Starsza pani musi zniknąć – niedziela, 19 listopada o godz. 12:00

Polowanie na mysz – niedziela, 26 listopada o godz. 12:00

Zobacz również

„Hawaje 5-0” i inne kultowe seriale na nowo
10.06.2024
„Hawaje 5-0” i inne kultowe seriale na nowo
czytaj
Mistrzowie wschodnich sztuk walki na ekranie
06.06.2024
Mistrzowie wschodnich sztuk walki na ekranie
czytaj
Oscarowy film „Gra tajemnic” z Benedictem Cumberbatchem w Stopklatce
04.06.2024
Oscarowy film „Gra tajemnic” z Benedictem Cumberbatchem w Stopklatce
czytaj