09.01.2023

OD JEDNEJ PODRÓŻY DO WIELKIEJ LEGENDY – BILBO BAGGINS WYRUSZA NA PRZYGODĘ ŻYCIA! TRYLOGIA FILMOWA HOBBIT W STOPKLATCE

Filmowa adaptacja książki J.R.R. Tolkiena, będąca prequelem Władcy Pierścieni to niezwykła, epicka opowieść pełna magii i odwiecznej walki dobra ze złem, a także powrót do filmowego świata Śródziemia wykreowanego przez reżysera Petera Jacksona. Trylogia Hobbit stała się przebojem kinowym na całym świecie i zarobiła łącznie niecałe trzy miliardy dolarów. Pierwsza część serii, Hobbit: Niezwykła podróż stała się piętnastym filmem w historii, któremu udało się przeskoczyć próg jednego miliarda przychodu. Wszystkie trzy części hitowej trylogii będzie można zobaczyć na kanale Stopklatka już od soboty 24 grudnia o 20:00. Z tej okazji warto przypomnieć sobie, za co widzowie pokochali tę serię.

CZY PETER JACKSON PRZERWAŁ ZDJĘCIA DO HOBBITA?

Rola Bilbo Bagginsa była łakomym kąskiem w Hollywood. Dość wspomnieć, że w kontekście angażu do Hobbita przewijały się takie nazwiska jak Daniel Radcliffe, Shia LaBeouf, Eddie Redmayne, James McAvoy, Adam Brown (który dostał angaż jako Ori) czy Tobey Maguire. Peter Jackson od samego początku widział jednak w tej roli tylko jednego aktora – Martina Freemana. Brytyjczyk miał w tym czasie konflikt planów zdjęciowych i był zmuszony odrzucić rolę – trwały bowiem nagrania do drugiego sezonu serialu Sherlock, w którym aktor wcielał się w rolę Watsona. Reżyser nie chciał jednak z niego zrezygnować, dlatego zgodził się na bezprecedensową rzecz – produkcja Hobbita zaczęła się i trwała już pięć miesięcy, po czym zrobiono kilkutygodniową przerwę, aby Freeman mógł pojechać do Londynu i pogodzić ze sobą obie produkcje.

CZY TOLKIEN MIAŁ SZANSĘ POZNAĆ AKTORÓW OBU TRYLOGII?

Tylko jednego z nich i to absolutnym przypadkiem. Christopher Lee jest jedynym aktorem na planie, który spotkał osobiście pisarza J.R.R. Tolkiena, twórcę świata Śródziemia. Poznał go w jednym z pubów i przyznał, że jest wielkim fanem jego twórczości i marzy o zagraniu Gandalfa w przyszłości. Tolkien dał mu wówczas błogosławieństwo na podjęcie się tej roli w jakimkolwiek przyszłym filmie. Lee wcielił się w końcu w postać wykreowaną przez pisarza, ale w innego maga –  Sarumana – i to 28 lat po śmierci Tolkiena.

JAK RADZONO SOBIE Z CHARAKTERYZACJĄ?

Każdy aktor grający krasnoluda miał powiększone stopy, sztuczny nos, brodę, włosy, ręce… Przeistaczanie jednej osoby w postać trwało pięć godzin dziennie, a oprócz aktorów, często charakteryzowano dublerów czy kaskaderów. Zużyto cztery tony silikonu na protezy i 860 butelek izopropanolu na ich usuwanie. Było tego tak dużo, że musiano zatrudnić oddzielną osobę, która zajmowała się wyłącznie pilnowaniem sztucznych kończyn i części twarzy. Sam Martin Freeman miał sto sztuk hobbickich stóp! Specjalną, mocną, krasnoludzką fakturę włosów uzyskano przez stworzenie peruk z sierści jaków. Niektóre z nich pochłonęły nawet dziesięć tysięcy dolarów za sztukę.

CZY PRODUKCJA WYDRENOWAŁA ZŁOŻA ZŁOTA NOWEJ ZELANDII?

Plan Hobbita to gruba warstwa złota, na szczęście nie ucierpiały na tym naturalne złoża Nowej Zelandii, a zapasy w sklepach budowlanych, bowiem produkcja zużyła całą dostępną na wyspie… złotą farbę. Pomalowanie góry skarbów smoka Smauga wymagało nawet sprowadzenia większej ilości farby aż z Niemiec.

CZY BENEDICT CUMBERBATCH ZAGRAŁ SMOKA?

Chociaż nie widzimy w Pustkowiu Smauga jego twarzy, to Benedict Cumberbatch nie tylko użyczył głosu tytułowemu smokowi, ale również nagrał jego ruchy w technologii motion capture. Wprawdzie animowanie ruchów Smauga byłoby o wiele prostsze, to właśnie niesamowity głos aktora w połączeniu z ruchami jego ciała uchwyconymi w mocap dają wrażenie niesamowitego realizmu. Spektakularną pracę Cumberbatcha na planie można zobaczyć tutaj.

Kiedy oglądać:

Hobbit: Niezwykła podróż – sobota, 24 grudnia o godz. 20:00

60 lat przed głównymi wydarzeniami w ekranizacji Władcy Pierścieni, hobbit stroniący od przygód i wyzwań, domator Bilbo Baggins zostaje wciągnięty przez czarodzieja Gandalfa do wyprawy na Samotną Górę. Wraz z kompanią krasnoludów obierają za cel wydarcie bogactw Góry spod władzy smoka Smauga.

Hobbit: Pustkowie Smauga – sobota, 31 grudnia o godz. 20:00

Bilbo Baggins i kompania krasnoludów pod dowództwem Thorina Dębowej Tarczy kontynuują marsz w kierunku Samotnej Góry napotykając po drodze wiele przeszkód. Czarodziej Gandalf opuszcza kompanię, by sprawdzić pogłoski o siłach zła zamieszkujących twierdzę Dol Guldur.

Hobbit: Bitwa Pięciu Armii – sobota, 7 stycznia o godz. 20:00

Po nieudanej próbie zabicia smoka Smauga przez kompanię Thorina, potwór atakuje Esgaroth i podpala miasto, tymczasem armie Śródziemia szykują się do wojny. Gdy dochodzi do eskalacji konfliktu, krasnoludowie, elfowie i ludzie muszą zdecydować – albo się zjednoczą, albo zginą.

Zobacz również

Bruce Willis – ikona kina akcji
17.05.2024
Bruce Willis – ikona kina akcji
czytaj
Wszystko, czego nie wiedzieliście o kulisach serialu „Hudson i Rex”
10.05.2024
Wszystko, czego nie wiedzieliście o kulisach serialu „Hudson i Rex”
czytaj
Michael J. Fox, gwiazdor „Powrotu do przyszłości”, w zupełnie innej roli
08.05.2024
Michael J. Fox, gwiazdor „Powrotu do przyszłości”, w zupełnie innej roli
czytaj