12.02.2019

Oscarowa niedziela w Stopklatce TV

Głośne, nagrodzone Oscarami i nominowane produkcje, najlepsi aktorzy, elita Hollywood…  Uznane przez krytyków i uwielbiane przez widzów. Stopklatka TV zaprasza widzów na maraton oscarowych filmów, które podbiły świat. 24 lutego od godziny 15:20 będzie można obejrzeć takie hity, jak „Pracująca dziewczyna”, „Czekolada”, „Jak zostać królem” i „Ida”.

Maraton oscarowych filmów rozpocznie o 15:20  „Pracująca dziewczyna” Mike’a Nicholsa w gwiazdorskiej obsadzie. Harrison Ford, Sigourney Weaver, Melanie Griffith i Alec Baldwin występują w historii o sekretarce, która wpada na pomysł kupna stacji radiowej. Dzieli się nim z szefową, odnoszącą spektakularne sukcesy businesswoman. Gdy odkrywa, że ta zamierza wykorzystać go jako własny, postanawia opracować plan zemsty. „Pracująca dziewczyna” zdobyła Oscara za najlepszą piosenkę „Let the River Run” , ale była też nominowana jako najlepszy film. Akademia doceniła nominacjami też reżysera i aktorki zarówno pierwszego, jak i drugiego planu.

Już o 17:35  Stopklatka TV zaprezentuje słodki romans „Czekolada” z Juliette Binoche i Johnnym Deppem w rolach głównych. Francja, 1960 rok. Do małego miasteczka na południu kraju przeprowadza się Vianne Rocher wraz ze swoją kilkuletnią córką. Kobieta specjalizuje się w wyrobach z czekolady i w nowym miejscu zakłada cukiernię. Liberalne poglądy Vianne nie podobają się jednak burmistrzowi miasteczka, który postanawia zrobić wszystko, żeby zamknąć czekoladowy interes oraz doprowadzić do wyprowadzki kobiety. Film zdobył nominacje do Oscarów w kategoriach Najlepszy film, Najlepsza aktorka pierwszoplanowa, Najlepsza aktorka drugoplanowa, Najlepszy scenariusz adaptowany i Najlepsza muzyka oryginalna.

W świat arystokracji wprowadzi widzów o 20:00 film „Jak zostać królem”, hit Oscarów 2011 (12 nominacji, 4 nagrody). Po szokującej abdykacji Edwarda VIII książę Albert musi, mimo wielkich oporów, zasiąść na tronie Anglii jako Jerzy VI. Ogromną przeszkodą w wypełnianiu monarszych obowiązków jest dla niego… jąkanie się. Jedyną osobą, która może mu pomóc w lepszym wysławianiu się i stanięciu na czele narodu w obliczu zagrożenia inwazją hitlerowską, okazuje się australijski specjalista o kontrowersyjnych metodach pracy nad wymową. Wkrótce rodzi się przyjaźń, która odmieni życie dwóch niezwykłych ludzi i zadecyduje o losach największej z wojen. Colin Firth, Helena Bonham Carter i Geoffrey Rush zachwycili krytyków i widzów swoimi aktorskimi kreacjami. „Jak zostać królem” zdobył Oscary za najlepszy film, reżyserię, scenariusz oryginalny i aktora pierwszoplanowego, otrzymał też nominacje dla najlepszych aktora i aktorkę drugoplanowych, muzykę, scenografię, kostiumy, zdjęcia, dźwięk i montaż.

Oscarowy megahit „Hurt Locker – W pułapce wojny”, którego akcja dzieje się w Iraku i opowiada o dokonaniach legendarnej jednostki saperów, Stopklatka TV pokaże o 22:30. James obejmuje dowództwo nad oddziałem wykwalifikowanych specjalistów w czasie trwania poważnego konfliktu. Zaskakuje swoich podwładnych decyzjami, które sprawiają wrażenie, że śmierć jest mu obojętna. W czasie, gdy żołnierze próbują okiełznać swojego nieprzewidywalnego dowódcę, irackie miasto, w okolicach którego stacjonują, pogrąża się w chaosie. Film Kathryn Bigelow zgarnął aż 6 Oscarów: za najlepszy film, reżyserię, scenariusz oryginalny, dźwięk, montaż i montaż dźwięku, poza tym nominowany był jeszcze w kategoriach Najlepszy aktor pierwszoplanowy, Najlepsza muzyka oryginalna i Najlepsze zdjęcia.

Polskim akcentem maratonu będzie „Ida”. Stopklatka TV pokaże wybitne dzieło Pawła Pawlikowskiego o godzinie 1:00. Młoda dziewczyna wychowana w zakonie zostaje wysłana do jedynej żyjącej krewnej, swojej ciotki Wandy. Ciotka, prokuratorka znana ze swojej nieczułości, zabiera Idę w podróż do bolesnych i tragicznych wspomnień oraz odkrywa przed dziewczyną pełną cierpienia historię jej rodziny. Film wzbudził szeroką dyskusję w całym kraju, a także za granicą, zdobywając tytuł najlepszego filmu zagranicznego podczas gali Oscarów 2015 i nominację do Oscara za najlepsze zdjęcia.

Na Oscarowy maraton Stopklatka TV zaprasza w niedzielę 24 lutego od godz. 15:20.

 

Kiedy oglądać:

„Pracująca dziewczyna” – 24 lutego, niedziela godz. 15:20

„Czekolada” – 24 lutego, niedziela godz. 17:35

„Jak zostać królem” – 24 lutego, niedziela godz. 20:00

„Hurt Locker – W pułapce wojny” – 24 lutego, niedziela godz. 22:30

„Ida” – 24 lutego, niedziela godz. 01:00

Zobacz również

„Hawaje 5-0” i inne kultowe seriale na nowo
10.06.2024
„Hawaje 5-0” i inne kultowe seriale na nowo
czytaj
Mistrzowie wschodnich sztuk walki na ekranie
06.06.2024
Mistrzowie wschodnich sztuk walki na ekranie
czytaj
Oscarowy film „Gra tajemnic” z Benedictem Cumberbatchem w Stopklatce
04.06.2024
Oscarowy film „Gra tajemnic” z Benedictem Cumberbatchem w Stopklatce
czytaj