"Piękny umysł" to wzruszająca historia genialnego matematyka XX wieku, który zmaga się z chorobą umysłową i walczy o powrót do zdrowia. Co warto wiedzieć o tej słynnej hollywoodzkiej produkcji?
O czym jest film?
Historia Johna Forbesa Nasha Jr. (Russell Crowe), paranoicznego schizofrenika, a jednocześnie genialnego matematyka XX wieku, którego stworzone w latach 50-tych formuły stały się podstawami Teorii Gier stosowanej w ekonomii, za co otrzymał Nagrodę Nobla po 40 latach w 1994 roku. Film jest biograficznym obrazem, skupiającym się na związku Johna z żoną (Jennifer Connelly), kreślącym drogę, jaką potoczyło się jego życie, od sukcesu poprzez chorobę umysłową wykrytą w wieku 30 lat, aż po powrót do zdrowia.
Kto mógł wcielić się w genialnego matematyka?
W rolę Johna Forbesa Nasha Jr. miała się wcielić hollywoodzka gwiazda. Pierwotnie do roli rozpatrywany był Tom Cruise. Ostatecznie jednak zaangażowany został australijski aktor Russell Crowe. Za występ w filmie przypadł mu Złoty Glob oraz nominacja do Oscara.
W jaki sposób kręcono Piękny umysł?
W trakcie kręcenia filmów, często realizowane są zdjęcia w czasie niechronologicznym. Wynika to z budżetów, napiętych terminów i całej machiny produkcyjnej. Tymczasem "Piękny umysł" był kręcony scena po scenie wedle scenariusza. Wszystko po to, aby Russell Crowe mógł rozwijać w jak najbardziej naturalny sposób zachowanie Johna Nasha. Efekt końcowy dzięki temu jest jeszcze bardziej przekonujący.
Niecodzienny dubler
Doradcą i ekspertem matematycznym na planie filmowym był profesor Dave Bayer. Co ciekawe, był on dublerem Russella Crowe'a w dość niecodziennej scenie. W trakcie jednej ze scen, główny bohater rozpoczyna pisać równania matematyczne na oknie, robił to właśnie profesor. To właśnie jego ręce widzimy na ekranie. Aktor po prostu nie miał takiej wiedzy, by zacząć tworzyć takie wzory.
Skąd pomysł na film Piękny umysł?
Film o Johnie Nashu pojawił się w głowie Briana Grazera, gdy ten przeczytał artykuł w prestiżowym magazynie Vanity Fair. Historia matematyka, który pokonał chorobę i wrócił do swojej pracy, by następnie otrzymać Nobla, tak urzekła hollywoodzkiego producenta, że ten rozpoczął przygotowania do realizacji filmu. Skończyło się na Oscarze za najlepszy film w 2002 roku.
Fot. główne © All Rights Reserved
"Piękny umysł" – emisja w Stopklatce TV w poniedziałek 21 maja o godz. 20:00