"Rzeź": zaskakujący film Romana Polańskiegowróć do wydarzeń

Redakcja

"Rzeź" to jeden z ciekawszych obrazów w filmografii Romana Polańskiego. Ta rozgrywająca się zaledwie w jednym pomieszczeniu produkcja trzyma w napięciu lepiej, niż niejeden thriller. A co w tym wszystkim najzabawniejsze - mamy do czynienia z komediodramatem, w którym najważniejsze są... słowa!

Dwa nowojorskie małżeństwa spotykają się, by wyjaśnić, jak i dlaczego doszło do bójki ich synów. Pary starają się zachować klasę, niestety z czasem ich rozmowa zamienia się w lawinę słownych potyczek i złośliwości. Prawdziwy popis gry aktorskiej, w głównych rolach Jodie Foster, Kate Winslet, John C. Reilly i Christoph Waltz.

Pierwszy taki film w karierze Polańskiego

© All Rights Reserved

Scenariusz filmu oparty został na dramacie Yasmin Rezy "Bóg Mordu", z sukcesem wystawianego na deskach Paryża, Londynu i Broadwayu. Wyzwaniem dla Polańskiego było nakręcenie filmu w czasie rzeczywistym, bez żadnej elipsy czasowej. Twórca do tej pory nigdy nie próbował takiego zabiegu w swoich produkcjach. I wyszło znakomicie!

Jak w teatrze

© All Rights Reserved

Duża w tym zasługa obsady aktorskiej, która przez dwa tygodnie spotykała się na intensywny próbach, wspólnie rozgryzając postacie i ćwicząc kolejne kwestie dialogowe. W drobnej roli możemy zobaczyć syna Polańskiego - Elvisa. Wciela się on w postać Zacharego Cowana.

Nowy Jork stworzony dzięki efektom specjalnym

© All Rights Reserved

Akcja rozgrywa się w Nowym Jorku, ale jak wiadomo - Romań Polański z powodu problemów z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości, nie odwiedza tego kraju. Zdjęcia kręcono w studiu w Paryżu. W oknach powieszono płachty zielonego materiału i później w procesie koprodukcji wmontowano nowojorskie plenery.

Krytycy i widzowie zachwyceni

© All Rights Reserved

Roman Polański został za "Rzeź" nominowany do prestiżowych nagród Goya, Cezarów, Orłów czy też EFA. Film zebrał również zasłużone pozytywne opinie od krytyków i widzów z całego świata.

Fot. główne © All Rights Reserved

Redakcja

top wydarzenia

"Klara i wszystko jasne": ciekawska sekretarka na tropie zbrodni

13 sierpnia Stopklatka TV pokaże serial "Klara i wszystko jasne" – będzie to ogólnopolska premiera pogodnej...

"Wikingowie": serial zrodzony z legend

Czy "Wikingów" trzeba komuś przedstawiać? Kultowy serial Stopklatka TV pokaże w środy o 20:00 – a pierwszy ...

Kroll – narodziny nowego gatunku w polskiej kinematografii

Debiut 32-letniego Władysława Pasikowskiego to opowieść o młodym Marcinie Krollu. Gdy mężczyzna dowiaduje się, że żon...

Channing Tatum i naga prawda w "Magic Mike'u"

Channing Tatum i szereg gwiazd (m.in. Matthew McConnaughey, Matt Bomer) tańczą w ubraniach i bez nich w filmie Steven...