"Seksmisja": kultowa polska komedia science fictionwróć do aktualności

Redakcja

"Seksmisja" to kultowa polska komedia science fiction. Co warto wiedzieć o filmie? Przed Wami 5 rzeczy, których nie wiesz o "Seksmisji"

"Seksmisja" to futurystyczna wizja świata kobiet, w którym nagle pojawia się dwóch męskich rozbitków z przeszłości. Panowie początkowo są nieco zdezorientowani, szybko jednak przystępują do przywrócenia światu niezbędnej równowagi...

Cenzura czuwała!

Zanim film wszedł do kin, musiał przejść cenzurę. Juliusz Machulski specjalnie nagrał scenę, w której Jerzy Stuhr układa palce w "V" (znak Solidarności), by komisja zwróciła głównie uwagę na ten moment, a resztę pominęła. Nie do końca się to udało - ostatecznie wycięto kilka innych scen w tym kultowe słowa "Kierunek: wschód".

"Seksmisja" i Gorbaczow

Michaił Gorbaczow podczas jednej ze swoich podróży zagranicznych trafił do Warszawy. By wykorzystać nieco swojego wolnego czasu, wybrał się do kina, gdzie akurat grano "Seksmisję". Film bardzo przypadł mu do gustu i dzięki temu, trafił do ZSRR.

Radziecka wersja filmu

O ile w Polsce cenzura wycięła tylko 3 minuty filmu, o tyle w Związku Radzieckim usunięto aż 40 minut! Stworzono także nową czołówkę po polsku z tytułem "Nowe Amazonki", nad którym był rosyjski napis "Nowyje Amazonki".

Kto miał wystąpić w roli Maksa?

Pierwotnie Juliusz Machulski chciał w tej roli obsadzić Jana Englerta, ale zrezygnował z tego pomysłu. Uznał, że będzie tutaj pasował aktor, który wyeksponuje bardziej komediowy charakter tej postaci. Padło na Jerzego Stuhra.

Hołd dla polskiego pisarza SF

Nazwisko głównego bohatera granego przez Jerzego Stuhra to Paradys. Nawiązuje one do słynnej polskiej powieści science fiction zatytułowanej "Paradyzja" Janusza A. Zajdla. 

Zdjęcie główne - © Filmoteka Narodowa

Redakcja

top wydarzenia

"Pionek - zbrodnia jest grą": ten thriller Cię zaskoczy!

"Pionek - zbrodnia jest grą" to trzymający w napięciu thriller, który zaskakuje na każdym kroku. Co warto w...

"Jak zostać królem": kulisy niesamowitej historii

"Jak zostać królem" to znakomita filmowa opowieść obsypana Oscarami. Co warto wiedzieć o słynnej produkcji ...

"Oko": horror dla widzów o mocnych nerwach!

"Oko" to klimatyczny horror - w głównej roli hollywoodzka gwiazda, Jessica Alba. Co warto wiedzieć o tej pr...

Uznane produkcje, oscarowe role oraz ciekawe dokumenty w listopadzie na antenie Stopklatki TV

Komedia z Robinem Williamsem „Człowiek roku”, thriller z Jessicą Biel i Adrienem Brodym „Tajemnice Manhattanu”, nagro...