"Sierpniowe niebo. 63 dni chwały" to filmowy hołd dla uczestników Powstania Warszawskiego. Co warto wiedzieć o tej produkcji?
O czym jest film "Sierpniowe niebo. 63 dni chwały"?
Powstał on w 2013 roku i jest hołdem złożonym Polakom walczącym w Powstaniu. Fabuła przedstawia pracowników budowy, którzy w ruinach powojennej kamienicy odnajdują pamiętnik z 1944 roku. Ukrywający się w piwnicy podczas Powstania profesor, opisał w nim dramatyczną walkę o stolicę. Film pokazuje również historię zakochanej w żołnierzu AK sanitariuszki Basi, a także młodych warszawiaków, którzy z entuzjazmem budowali barykady, by stanąć do bitwy z uzbrojonym wojskiem niemieckim.
Ojciec reżysera brał udział w Powstaniu Warszawskim
Reżyserem i autorem scenariusza jest Irek Dobrowolski, twórca ponad trzydziestu dokumentów, laureat nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach. Jego ojciec Leszek Dobrowolski (pseudonim „Wrzos") brał udział w Powstaniu i walczył na warszawskiej starówce.
Występ powstańców w filmie
W filmie wystąpili w nim m.in. Krzysztof Kolberger, Anna Nehrebecka, Emilian Kamiński i Justyna Sieńczyłło, zaś w rolach starszych powstańców – prawdziwi jego uczestnicy.
Fot. Przemysław Grela © All rights reserved