21.07.2020

SKAZANY NA BLUESA 30 LIPCA W STOPKLATCE

Ryszard Reidel to legenda polskiej sceny muzycznej. 30 lipca, w rocznicę śmierci artysty, Stopklatka pokaże film Skazany na bluesa przedstawiający jedną z najbarwniejszych i najbardziej tragicznych postaci w historii blues-rocka.

Ekranizacja życia nieśmiertelnej legendy muzyki 

Skazany na bluesa to przejmująca opowieść o hipnotycznym wokaliście i tekściarzu formacji Dżem – Ryszardzie Reidlu. Zmarły w wieku 37 lat muzyk już za życia stał się legendą, a po śmierci na jego grobie w Tychach nieustannie palą się znicze przynoszone przez fanów. Jego losy przeniósł na ekran Jan Kidawa-Błoński, w roli głównej wystąpił nominowany do Złotej Kaczki Tomasz Kot.

O czym jest film Skazany na bluesa? 

Fabuła filmu skupia się na wybranych okresach z życia bohatera. Dzięki ekranizacji można poznać dzieciństwo artysty w Chorzowie, pierwsze kroki w branży muzycznej oraz ostatnie lata życia, kiedy artysta coraz bardziej pogrążał się w nałogu, niszcząc siebie, rodzinę i swoją wspaniale zapowiadającą się karierę. Znaczną część filmu wypełnia muzyka zespołu Dżem. Teksty piosenek stanowią swoisty komentarz ukazanych wydarzeń, a na ekranie pojawiają się autentyczni członkowie grupy, grający samych siebie.

Doceniony nie tylko przez krytyków, ale i szerokie grono widzów

Skazany na bluesa to nie tylko najchętniej oglądany w 2005 roku polski film kinowy, ale też jeden z najczęściej nagradzanych. Na FPFF w Gdyni zdobył trzy nagrody (kostiumy, Złoty Klakier dla najdłużej oklaskiwanego filmu, Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni za najlepszy debiut dla Tomasza Kota). Wśród innych wyróżnień warto wymienić Orła za kostiumy oraz siedem nominacji do tej nagrody (zdjęcia, scenografia, muzyka, montaż, główna rola męska, główna rola kobieca, drugoplanowa rola kobieca), a także nominację do Złotej Kaczki za kreację Tomasza Kota. 

Skazany na bluesa kiedy i gdzie oglądać? 

Skazanego na bluesa oglądaj w czwartek, 30 lipca o godz. 20:00 w Stopklatce

Zobacz również

Wyjątkowy długi czerwcowy weekend w towarzystwie Filmowych hitów! Emocje dla całej rodziny czekają w Stopklatce
22.05.2024
Wyjątkowy długi czerwcowy weekend w towarzystwie Filmowych hitów! Emocje dla całej rodziny czekają w Stopklatce
czytaj
Bruce Willis – ikona kina akcji
17.05.2024
Bruce Willis – ikona kina akcji
czytaj
Wszystko, czego nie wiedzieliście o kulisach serialu „Hudson i Rex”
10.05.2024
Wszystko, czego nie wiedzieliście o kulisach serialu „Hudson i Rex”
czytaj