15.11.2023

STOPKLATKA SKŁADA WIDZOM FILMOWĄ PROPOZYCJĘ NIE DO ODRZUCENIA! TRYLOGIA OJCA CHRZESTNEGO NA ANTENIE OD 2 GRUDNIA

Ojciec chrzestny to jedno z najwybitniejszych dzieł w historii kinematografii. Film w reżyserii Francisa Forda Coppoli, oparty o bestsellerową powieść Maria Puzo, pół wieku po premierze nadal zachwyca przełomowym stylem wizualnym, wybitnymi kreacjami aktorskimi, ponadczasowym przesłaniem i muzyką, która sama w sobie stanowi już kulturowy punkt odniesienia. Historia rodziny Corleone doczekała się trzech filmowych części – wszystkie będzie można obejrzeć na antenie Stopklatki od 2 grudnia, co sobotę o 20:00.

Gangsterska epopeja

Ojciec chrzestny to dzieło, które złotymi literami zapisało się w historii kina. Trzy filmy w reżyserii Francisa Forda Coppoli były nominowane do Oscara łącznie28 razy, zdobywając 9 statuetek. Gangsterska epopeja zdobyła serca widzówi krytyków na całym świecie, stając się kulturowym fenomenem i inspiracją dla setek innych produkcji. Wielkie kreacje aktorskie Marlona Brando, Ala Pacino, Roberta DeNiro, Roberta Duvalla czy Diane Keaton, wchodząca pod skórę muzyka autorstwa Nino Roty i scenariusze naszpikowane kultowymi cytatami tworzą ponadczasowe filmowe dziedzictwo.

O czym opowiada film Ojciec chrzestny?

Akcja pierwszej części trylogii rozgrywa się tuż po zakończeniu II wojny światowej. Bohater wojenny, pochodzący z rodziny sycylijskich emigrantów Michael Corleone (Al Pacino), przybywa na ślub siostry ze swoją amerykańską dziewczyną, Kay (Diane Keaton). Młody mężczyzna już od jakiegoś czasu dystansuje się od familii zamieszanej w nielegalne interesy. Wszystko jednak zmienia się, kiedy jego ojciec, Don Vito Corleone (Marlon Brando) odmawia innym mafijnym rodzinom udziału   w dystrybucji narkotyków i pada ofiarą nieudanego zamachu. Między wpływowymi gangami dochodzi do wielkiej wojny, w której niespodziewanie właśnie Michael odegra kluczową rolę.

Ojciec chrzestny – sukces i kontynuacje

Ojciec chrzestny osiągnął ogromny sukces frekwencyjny – pobił rekord oglądalności, a niektóre kina grały film całą dobę. Z budżetem wynoszącym zawrotną wówczas kwotę 6 milionów dolarów, na całym świecie zarobił ponad 243 miliony. Kasowy sukces oraz zachwyt krytyków i widzów nie pozostawił studiu Paramount żadnych wątpliwości – z miejsca podjęto decyzję o nakręceniu kontynuacji. Druga część serii opowiada dalsze losy Michaela Corleone już jako głowy rodziny. Nowy don przeniósł odziedziczony po ojcu biznes z Nowego Jorku do Nevady. Równolegle w serii retrospekcji narracja wprowadza także  wydarzenia z życia Vita Corleone (Robert DeNiro) od momentu ucieczki z Sycylii aż do zbudowania pierwszych struktur mafijnej rodziny. Po latach Coppola powrócił do Ojca chrzestnego i wraz z Mariem Puzo napisał trzeci scenariusz serii. Ostatnia część trylogii ukazuje późniejsze losy rodziny Corleone. Michael zalegalizował wszystkie interesy, jest filantropem i szanowanym obywatelem. Jednak naznaczona zbrodnią przeszłośćnie daje o sobie zapomnieć…

Ojciec chrzestny i wpływ na popkulturę

Trylogia Ojca chrzestnego zrodziła niezliczonych naśladowców i setki parodii, od Rodziny Soprano przez Simpsonów po Współczesną rodzinę. Jej wpływ widać w pracy współczesnych reżyserów takich jak Martin Scorsese i Quentin Tarantino. To także film, który ukształtował język kina. Sceny takie jak chrzest czy morderstwo Sollozzo i McCluskeya są ikoniczne i rozpoznawane przez widzów na całym świecie. Nie można też zapomnieć o cytatach z filmu: Złożę mu propozycję nie do odrzucenia, Zemsta to potrawa, która smakuje najlepiej, kiedy jest zimna, czy To nic osobistego są z miejsca kojarzone z Ojcem chrzestnym i weszły do języka potocznego.

Kiedy oglądać:

Ojciec chrzestny
Emisja w sobotę, 2 grudnia o 20:00

Ojciec chrzestny II
Emisja w sobotę, 9 grudnia o 20:00

Ojciec chrzestny III
Emisja w sobotę, 16 grudnia o 20:00

Zobacz również

Bruce Willis – ikona kina akcji
17.05.2024
Bruce Willis – ikona kina akcji
czytaj
Wszystko, czego nie wiedzieliście o kulisach serialu „Hudson i Rex”
10.05.2024
Wszystko, czego nie wiedzieliście o kulisach serialu „Hudson i Rex”
czytaj
Michael J. Fox, gwiazdor „Powrotu do przyszłości”, w zupełnie innej roli
08.05.2024
Michael J. Fox, gwiazdor „Powrotu do przyszłości”, w zupełnie innej roli
czytaj