25.05.2017

“Trzynasty wojownik”: tajemnice filmu o Wikingach

"Trzynasty wojownik" to historyczno-przygodowa superprodukcja z Antonio Banderasem. Jakie tajemnice kryje ten film o Wikingach?

O czym jest film "Trzynasty wojownik"?

Wywodzący się z bogatej rodziny, młody i porywczy poeta Ahmed Ibn Fahdlan (Antonio Banderas) wdaje się w romans z niewłaściwą kobietą. Za karę zostaje wysłany z misją dyplomatyczną do odległego kraju. Podróżując po ówczesnej Europie, spotyka grupę dwunastu tajemniczych wojowników. Są to Wikingowie z królestwa Hrothgara. Przewodzący wojownikom poseł imieniem Buliwyf (Vladimir Kulich) opowiada Ahmedowi o plemieniu kanibali, które dziesiątkuje ich królestwo. Według starej legendy Wikingowie odniosą nad nimi zwycięstwo dopiero wtedy, gdy dołączy do nich trzynasty wojownik pochodzący z odległej krainy.

Opowieść oparta na słynnym poemacie

Historia przedstawiona w "Trzynastym wojowniku" oparta jest na słynnym anglosaskim poemacie zatytułowanym "Beowulf". Nim Michael Crichton wyreżyserował film, napisał również powieść. W obu przypadkach zmienił oryginalne imiona bohaterów na brzmiące podobnie. Beowulf to Buliwyf, Hygelac to Hyglak, zaś Grendel to Wendoli.

Efektowne bitwy

Film jest równie epicki co poemat. Obejrzeć możemy wiele starć i bitew, które mocno zapadają w pamięci. W największych scenach bojowych brało udział ponad 200 szarżujących jeźdźców. Aby sceny te wyglądały jak najbardziej realistycznie, otworzono kilka szkół jeździeckich, które szkoliły statystów.

Film o Wikingach kręcono w…

Co ciekawe – tego filmu o Wikingach nie kręcono w Europie. Wszystkie zdjęcia odbywały się w Kanadzie, które przypominają tereny skandynawskie. Dzięki temu, ekipa znacznie zaoszczędziła na kosztach realizacyjnych.

Zobacz również

Bruce Willis – ikona kina akcji
17.05.2024
Bruce Willis – ikona kina akcji
czytaj
Wszystko, czego nie wiedzieliście o kulisach serialu „Hudson i Rex”
10.05.2024
Wszystko, czego nie wiedzieliście o kulisach serialu „Hudson i Rex”
czytaj
Michael J. Fox, gwiazdor „Powrotu do przyszłości”, w zupełnie innej roli
08.05.2024
Michael J. Fox, gwiazdor „Powrotu do przyszłości”, w zupełnie innej roli
czytaj