Odważny i poruszający. Więzień Brubaker to film, który podejmuje kontrowersyjny problem więziennictwa w Ameryce. Emisja we wtorek, 21 marca o godz. 20:00 w Stopklatce.
Amerykański dramat obyczajowy
Więzień Brubaker to amerykański dramat obyczajowy z 1980 roku w reżyserii Stuarta Rosenberga z Robertem Redfordem w roli tytułowej. Film to krytyka systemu penitencjarnego kraju chlubiącego się najwyższym poziomem demokracji i swobód obywatelskich. Produkcja oparta jest na doświadczeniach byłego administratora więziennego, Thomasa O. Murtona, który usiłował w latach 1966-1967 zreformować kompleks Tucker and Cummins Prison Farms znajdujący się w stanie Arkansas.
O czym jest film?
Fabuła przedstawia losy Henry’ego Brubakera (w tej roli Robert Redford), który ma zostać naczelnikiem więzienia Wakefield. Przez pierwszych kilka dni działa pod przykryciem, jako zwykły osadzony. Bestialstwo i przekupność personelu więziennego przerażają mężczyznę. Skazani pozbawieni są należytej opieki lekarskiej i samowolnie przedłuża się im wyroki karne. Większość towarów zamiast do więziennych magazynów trafia do prywatnych spiżarni. Pewnego dnia Henry Brubaker jest świadkiem znęcania się strażników nad więźniem skazanym na karę śmierci. Decyduje się wówczas wyjawić swoją tożsamość i rozpoczyna próby reformowania placówki. Ma jednak opozycję nie tylko wśród strażników i pracowników, ale także w osobie gubernatora stanu Arkansas, dla którego jedynym kryterium prosperowania więzienia nie jest resocjalizacja więźniów, lecz maksymalizacja zysków z przymusowych robót, do których dzień w dzień posyłani są skazańcy.
Nagrody
Film otrzymał nominację do Oscara za Najlepszy scenariusz oryginalny i zdobył Złotą Szpulę za Najlepszy montaż dźwięku w dialogach.