16.10.2021

Wszystkie nasze strachy. Koprodukcja Kino Polska TV SA już 5 listopada w kinach!

Daniel Rycharski – artysta, aktywista i katolik z polskiej wsi. To na jego życiu i sztuce opiera się film Wszystkie nasze strachy. Obraz Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta nagrodzony Złotymi Lwami w Gdyni w kinach już 5 listopada.

Kim jest Daniel Rycharski?

Wszystkie nasze strachy to nagrodzony Złotymi Lwami na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych obraz oparty na prawdziwych wydarzeniach z życia Daniela Rycharskiego. Ceniony artysta jest barwną i łączącą skrajności postacią – zaangażowanym aktywistą na rzecz środowiska LGBTQ+, a także gorliwym katolikiem wywodzącym się z polskiej wsi. Jego sztuka łączy w sobie wszystkie elementy tej złożonej tożsamości i jest aktualnym komentarzem na temat Polski i dialogu pomiędzy różnymi grupami społecznymi. Jest również ważnym głosem w trwającej obecnie dyskusji na temat trudnej sytuacji młodzieży nieheteronormatywnej w naszym kraju. Stanowiło to inspirację dla Łukasza Rondudy, współreżysera i współscenarzysty Wszystkich naszych strachów.

Wszystkie nasze strachy. Koprodukcja Kino Polska TV SA już 5 listopada w kinach!

Opinia Rycharskiego o Wszystkich naszych strachach

Przeglądam się w tym filmie jak w lustrze – mówi Daniel Rycharski. Bohater jest wykluczony ze względu na przynależność do grupy LGBT+ zarówno na wsi, jak i w Kościele. Z kolei wielkomiejskie środowisko artystyczne, do którego również należy, dystansuje się do jego głębokiej wiary i zaangażowania w  protesty chłopskie. Dla Łukasza Rondudy bardzo ważne było ukazanie tych sprzeczności – podsumowuje artysta. Na ekranie pokazujemy kilka różnych światów, istotnych w toczonych obecnie dyskusjach. Daniel mógłby być pomostem pomiędzy skonfliktowanymi światami, walczy o dialog, ale rzeczywistość skazuje go na samotność.

Dawid Ogrodnik w roli głównej

W filmie Wszystkie nasze strachy w rolę inspirowaną Danielem Rycharskim wciela się Dawid Ogrodnik – gwiazda hitów Ostatnia Rodzina, Jesteś Bogiem i Chce się żyć, dwukrotny zdobywca Polskiej Nagrody Filmowej – Orzeł, licznych wyróżnień na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a także tytułu Shooting Star 2019, przyznawanego najbardziej obiecującym aktorom europejskiego kina. Na ekranie będą mu partnerować wybitne osobowości polskiej kinematografii, w tym: Andrzej Chyra, Jowita Budnik, Maria Maj, Jacek Poniedziałek i gwiazda głośnego filmu 25 lat niewinności. Sprawa Tomka KomendyPiotr Trojan.

Wszystkie nasze strachy. Koprodukcja Kino Polska TV SA już 5 listopada w kinach!

Reżyserzy Wszystkich naszych strachów

Reżyserii podjęli się Łukasz Ronduda – nagrodzony na międzynarodowym festiwalu filmowym w  Berlinie twórca gorąco przyjętej przez krytykę produkcji Performer i Serce miłości i Łukasz Gutt, który stworzył także zdjęcia do filmu.

Wszystkie nasze strachy ulubieńcem Gdyni

Na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni film Wszystkie nasze strachy zdobył aż pięć nagród: Nagrodę Dziennikarzy, Nagrodę Dyskusyjnych Klubów Filmowych, Nagrodę Jury Młodych, Najlepsze zdjęcia oraz najwyższy laur – Złote Lwy dla najlepszego filmu Festiwalu.

O co walczy główny bohater?

Daniel (Dawid Ogrodnik) jest artystą, katolikiem i aktywistą. Domy w rodzinnej miejscowości ozdobione są jego imponującymi malowidłami, rzeźby trafiają na cenione wystawy w Warszawie, a  instalacje w rodzaju podświetlonej i pozdrawiającej głosami mieszkańców kapliczki służą lokalnej wspólnocie. Jego znakiem rozpoznawczym jest bluza ozdobiona tęczowymi elementami. Jako głęboko wierzący katolik, Daniel angażuje się w sprawy duchowe. Mężczyzna uważa, że kościół nie powinien być miejscem wykluczenia, a w jego wspólnocie jest miejsce dla każdego, bez względu na światopogląd i osobiste wybory. W wyniku dramatycznych wydarzeń Daniel decyduje się na wzięcie udziału w  odważnej walce w obronie swoich idei i postanawia rozprawić się z homofobią mieszkańców rodzinnej miejscowości.

A co o filmie sądzą dziennikarze i krytycy?

Mądry scenariusz. Finezja estetyczna i moralna lekcjaTomasz Raczek. Kojący plaster na rozdartą podziałami polską duszę. Terapeutyczna, głęboko chrześcijańska opowieść o polskiej współczesnościKatarzyna Fryc, Wyborcza Trójmiasto. To piękne kino emancypacji. Bardzo subtelny, dążący do pojednania – Michał Kujawiński, Na Ekranie. Prowokacyjny i drażliwy, ale przede wszystkim duchowy. Inspirujący intelektualnie i duchowo. – Łukasz Adamski, Więź. Tak o filmie wypowiedzieli się niektórzy z wielu dziennikarzy, wyrób swoją własną opinię i wybierz się do kina na Wszystkie nasze strachy. Premiera już 5 listopada.

Zobacz również

Bruce Willis – ikona kina akcji
17.05.2024
Bruce Willis – ikona kina akcji
czytaj
Wszystko, czego nie wiedzieliście o kulisach serialu „Hudson i Rex”
10.05.2024
Wszystko, czego nie wiedzieliście o kulisach serialu „Hudson i Rex”
czytaj
Michael J. Fox, gwiazdor „Powrotu do przyszłości”, w zupełnie innej roli
08.05.2024
Michael J. Fox, gwiazdor „Powrotu do przyszłości”, w zupełnie innej roli
czytaj