08.05.2018

Z archiwum X: Pokonać przyszłość – kultowi agenci w akcji

Jedną z filmowych propozycji Stopklatki TV w kwietniu jest thriller "Z archiwum X: Pokonać przyszłość". To kinowa wersja przygód agentów FBI, znanych z kultowego serialu. Wcielając się w głównych bohaterów, David Duchovny oraz Gillian Anderson zyskali ogromną popularność, a postacie Muldera i Scully na stałe weszły do kanonu popkultury.

Trzydzieści pięć tysięcy lat przed naszą erą…

Akcja filmu rozpoczyna się trzydzieści pięć tysięcy lat przed naszą erą. Dwóch jaskiniowców zupełnym przypadkiem odkrywa pozaziemską formę życia. Jeden z nich ginie, drugiemu udaje się przeżyć. Zainfekowany zostaje jednak tajemniczą substancją… Po tym wstępie, twórcy filmu przenoszą widzów do współczesności. Eksploduje jeden z budynków rządowych. Mulder i Scully dowiadują się od doktora Alvina Kurtzweila, że  wybuch  ten nie był przypadkiem, a celowym działaniem, które miało ukryć prawdziwą przyczynę śmierci kilkorga ludzi. W czasie dochodzenia, agenci wpadają na trop globalnego spisku rządowego.

Między piątym a szóstym sezonem

Wydarzenia, które zostały przedstawione w filmie, dzieją się między ostatnim odcinkiem piątego sezonu serialu a pierwszym odcinkiem sezonu szóstego.

Gwiazdy

David William Duchovny urodził się 7 sierpnia 1960 roku w Nowym Jorku. Pierwszy raz przed kamerą pojawił się… w reklamie piwa. Światową sławę przyniosła mu rola agenta FBI Foxa Muldera w serialu "Z Archiwum X". Dzięki niej na swoim koncie ma Złotego Globa. W 1996 roku Duchovny został uznany za jednego z 50 najpiękniejszych ludzi świata. Prywatnie jest mężem aktorki Téi Leoni.

Gillian Anderson od najmłodszych lat lubiła szokować i zaskakiwać. Mając 14 lat, związała się z muzykiem punk rockowym. Kilka dni przed ukończeniem szkoły średniej, została aresztowana za próbę zaklejenia drzwi do klasy, w której miał się odbyć jeden z egzaminów. Gdy Gillian zapisała się do szkoły aktorskiej w Chicago, jej zachowanie zaczęło się zmieniać. Wiele lat występowała na scenach Broadwayu. Jej talent doceniony został po występie w sztuce "Absent Friends". Również jej największą popularność przyniosła rola agentki w serialu "Z Archiwum X". Mając zaledwie 24 lata, wcieliła się w postać Dany Scully.

W „Z archiwum X: Pokonać przyszłość" zobaczyć można także laureata Oscara – Martina Landaua. Wcielający się w rolę dr. Alvina Kurtzweila aktor, pokazał  swój prawdziwy talent dopiero z czasem. W wieku siedemnastu lat występował w teatrach off-broadwayowskich, pracował także jako rysownik. Studiował w prestiżowym Actors' Studio Lee Strasberga. Odnosił znaczące sukcesy teatralne. Wystąpił m.in. w "Bonanzie" i w thrillerze Alfreda Hitchcocka "Północ – północny zachód", krytycy docenili go za rolę bogatego lekarza w "Zbrodniach i wykroczeniach" Woody'ego Allena. Za rolę w filmie „Ed Wood” otrzymał Oscara. Jego aktorskie zdolności podziwiać można także w filmach:"Majestic", "Miasto cienia", "Harrison Montgomery", "David and Fatima", "Niepamięć" i "Without Ward".

 

"Z archiwum X: Pokonać przyszłość" – emisja w Stopklatce TV w piątek 11 maja o godz. 20:00

fot. główne: ©1998 Twentieth Century Fox Film Corporation. All rights reserved

 

Zobacz również

NIEOKIEŁZNANY ŻYWIOŁ KONTRA CZŁOWIEK – KULTOWY „TWISTER” W STOPKLATCE
11.07.2024
NIEOKIEŁZNANY ŻYWIOŁ KONTRA CZŁOWIEK – KULTOWY „TWISTER” W STOPKLATCE
czytaj
Kevin Bacon: Stopklatka świętuje urodziny aktora! Wyjątkowy seans filmowy już 8 lipca
05.07.2024
Kevin Bacon: Stopklatka świętuje urodziny aktora! Wyjątkowy seans filmowy już 8 lipca
czytaj
Telly Savalas czyli serialowy Kojak
28.06.2024
Telly Savalas czyli serialowy Kojak
czytaj