01.12.2017

“Blue Valentine”: uniwersalna historia o trudnej miłości

"Blue Valentine" to film o trudnej miłości ze znakomicie napisanymi bohaterami. Główne role zagrali Michelle Williams i Ryan Gosling.

O czym jest film "Blue Valentine"?

Cynthia i Dan, to przeciętna, niezamożna para z przedmieścia. Ona jest pielęgniarką sfrustrowaną życiową stagnacją, on – malarzem pokojowym przekonanym, że właśnie stabilizacji pragnął najbardziej. Opowieść o związku będącym w kryzysie przeplatana jest retrospekcjami szczęśliwych czasów, gdy bohaterowie dopiero się poznali. W którym momencie rozjeżdżają się oczekiwania dwojga ludzi? Kiedy nadzieja zamienia się w poczucie klęski? Nie ma tu spektakularnych wydarzeń, jest tylko codzienne życie, w którym, właściwie nie wiadomo dlaczego, kiedy i z czyjej winy, po cichu umiera miłość.

Nieoczekiwana śmierć

Zdjęcia do filmu "Blue Valentine" miały ruszyć w 2008 roku, jednak zostały przełożone ze względu na śmierć Heatha Ledgera. Producenci i reżyser filmu zrobili to z szacunku do Michelle Williams, która była jego partnerką. Nie chcieli zatrudniać innej aktorki, która odegrałaby jej rolę. Ta zaś za swoją rolę otrzymała nominację do Oscara.

Jak Michelle Williams i Ryan Gosling ćwiczyli do swoich ról?

Michelle Williams i Ryan Gosling nie tylko zżyli się ze sobą jako postacie filmowe, ale również jako prawdziwi ludzie – spędzili razem miesiąc w wynajętym domu, wspólnie chodzili na zakupy, gotowali i nawet się od czasu do czasu kłócili. Dzięki temu, ich bohaterowie na ekranie są znacznie bardziej z "krwi i kości".

Spędził na tworzeniu filmu 12 lat

Reżyser filmu Derek Cianfrance spędził na tworzeniu Blue Valentine 12 lat. Napisał ponad 60 różnych wersji scenariuszowych! Tytuł filmu "Blue Valentine" to nawiązanie do twórczości Tom Waitsa – jeden z albumów i utworów ma właśnie taki tytuł i opowiada o trudnej miłości.

 

Zobacz również

„Hawaje 5-0” i inne kultowe seriale na nowo
10.06.2024
„Hawaje 5-0” i inne kultowe seriale na nowo
czytaj
Mistrzowie wschodnich sztuk walki na ekranie
06.06.2024
Mistrzowie wschodnich sztuk walki na ekranie
czytaj
Oscarowy film „Gra tajemnic” z Benedictem Cumberbatchem w Stopklatce
04.06.2024
Oscarowy film „Gra tajemnic” z Benedictem Cumberbatchem w Stopklatce
czytaj