07.02.2023

CZAS NA FILMOWE FERIE W STOPKLATCE!

Już w lutym w Stopklatce na widzów czekają historie, które rozpalały wyobraźnię pokoleń, przygody, które warto odkryć na nowo i ulubieni bohaterowie kultowych powieści i komiksów. Wśród propozycji znajdą się m.in.: Akademia Pana Kleksa, W pustyni i w puszczy i Asterix na olimpiadzie.

Legendarna produkcja, która ukształtowała wrażliwość pokoleń

Akademia Pana Kleksa 1-F-433-223

Na początek stacja pokaże dwie części legendarnej Akademii Pana Kleksa, która ukształtowała wyobraźnię kilku pokoleń i na stałe wpisała się do historii polskiego kina. Produkcja z 1984 r. w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego jest adaptacją książki Jana Brzechwy. Fabuła przedstawia losy młodego Adasia Niezgódki (Sławomir Wronka) rozpoczynającego edukację w magicznej Akademii. Szkołę prowadzi ekscentryczny czarodziej Ambroży Kleks (Piotr Fronczewski), któremu pomaga inteligentny szpak Mateusz. Produkcja z miejsca odniosła ogromny sukces frekwencyjny – Akademię Pana Kleksa tylko w polskich kinach widziało ponad 14 milionów widzów, co plasuje obraz na 6 miejscu najpopularniejszych polskich filmów wszech czasów. Film odniósł spektakularny sukces także w Związku Radzieckim, był wyświetlany w całej Europie, również w telewizji w Wielkiej Brytanii. Jedna z popularnych teorii internetowych głosi, że autorka serii o Harrym Potterze, J.K. Rowling, jako nastolatka musiała obejrzeć film i to on zaszczepił w niej pierwiastek magii i zainspirował do literackiego wykreowania szkoły, w której uczą się młodzi czarodzieje.

Akademia Pana Kleksa 1-F-433-232

Wielka afrykańska przygoda

W drugiej połowie lutego na antenie Stopklatki zobaczyć będzie można W pustyni i w puszczy, wierną ekranizację powieści Henryka Sienkiewicza. Akcja filmu rozgrywa się w ogarniętej politycznymi burzami Afryce końca XIX wieku. Dwoje dzieci inżynierów pracujących przy budowie Kanału Sueskiego, Polak Staś Tarkowski (Adam Fidusiewicz) i Brytyjka Nel Rawlison (Karolina Sawka), zostaje porwanych przez wojowników Mahdiego, przywódcy trwającego właśnie powstania w Sudanie. Dzieci poznają prawdziwe i okrutne życie na pustyni. Kiedy wreszcie udaje im się zbiec z rąk porywaczy, Staś wraz z Nel oraz dwójką afrykańskich nastolatków; Kalim i Meą, zagubieni w sercu afrykańskiej dżungli, starają się odnaleźć drogę do domu.

Dzielni Galowie na olimpiadzie

ASTERIX NA OLIMPIADZIE (3)

Pod koniec miesiąca w Stopklatce będzie można zobaczyć hit Asterix na olimpiadzie, pełną humoru i efektów specjalnych superprodukcję w gwiazdorskiej obsadzie i kontynuację przygód uwielbianych bohaterów Francji – dzielnych Galów, Asterixa (Clovis Cornillac) i Obelixa (Gérard Depardieu). Asterix na olimpiadzie to trzeci film inspirowany komiksami René Goscinnego. Tym razem nieustępliwi wojownicy postanawiają utrzeć rzymskie nosy podczas Igrzysk Olimpijskich. Stawka zawodów jest bardzo atrakcyjna, bo wygrany zdobędzie rękę przepięknej Iryny (Vanessa Hessler), córki króla Irytosa (Bouli Lanners). O jej uwagę od dłuższego czasu zabiega Romantix (Stéphane Rousseau), który decyduje się wziąć udział w olimpiadzie. W walce o zwycięstwo postanawiają mu pomóc jego przyjaciele – Asterix i Obelix. W epizodycznych rolach pojawią się także gwiazdy sportu m.in.: legenda piłkarskiej reprezentacji Francji Zinedine Zidane oraz mistrz Formuły 1 Michael Schumacher. Na realizację filmu Asterix na olimpiadzie wydano olbrzymie pieniądze. Łączny koszt produkcji wyniósł ponad 80 mln euro! Nic dziwnego – efekt końcowy powala. I to nie tylko zasługa efektów specjalnych, lecz także monumentalnych scenografii (stadion budowało 150 osób w pocie czoła przez trzy miesiące), czy też niesamowitych kostiumów i charakteryzacji.

Kiedy oglądać:

Akademia Pana Kleksa – piątek, 17 lutego o godz. 8:05 (cz. 1) i 9:50 (cz. 2)

W pustyni i w puszczy – niedziela, 19 lutego o godz. 14:00

Asterix na olimpiadzie – sobota, 25 lutego o godz. 16:35 i we wtorek, 28 lutego o godz. 20:00

Zobacz również

„Hawaje 5-0” i inne kultowe seriale na nowo
10.06.2024
„Hawaje 5-0” i inne kultowe seriale na nowo
czytaj
Mistrzowie wschodnich sztuk walki na ekranie
06.06.2024
Mistrzowie wschodnich sztuk walki na ekranie
czytaj
Oscarowy film „Gra tajemnic” z Benedictem Cumberbatchem w Stopklatce
04.06.2024
Oscarowy film „Gra tajemnic” z Benedictem Cumberbatchem w Stopklatce
czytaj