06.07.2017

“Czułe słówka”: klasyka kina. Co warto wiedzieć o filmie?

"Czułe słówka" to znakomity film, który do dzisiaj potrafi wycisnąć z widza maksimum emocji. Co warto wiedzieć o tej klasycznej hollywoodzkiej produkcji?

"Czułe słówka" to historia skomplikowanej relacji owdowiałej matki Aurory i jej córki Emmy. Aurora chce sprawować kontrolę nad córką, nawet wtedy gdy ta jest już dorosła i pragnie opuścić dom. Dziewczyna, by uwolnić się od toksycznej miłości rodzicielki, w młodym wieku wychodzi za mąż i zamieszkuje z dala rodzinnego domu. Ich uczucia do siebie ulegają zmianie, gdy Emma zapada na nieuleczalną chorobę.

Film "Czułe słówka" przeszedł do historii kina jako jeden z największych "wyciskaczy łez". Bez wątpienia jednak – obraz w reżyserii Jamesa L. Brooksa to wspaniała i uniwersalna historia. Czego mogliście nie wiedzieć o tym filmie?

Kto miał wcielić się w Emmę Horton?

© All rights reserved

Rola Emmy Horton przeznaczona była w pierwszej fazie produkcji dla Sissy Spacek, jednak koncepcja się zmieniła. Później przymierzano Jodie Foster, jednak ta w tym czasie studiowała na uniwersytecie w Yale. Myślano nawet o Jamie Lee Curtis, która miała wystąpić razem ze swoją matką. Ostatecznie w Emmę wcieliła się Debra Winger.

Jack Nicholson o mało nie zagrał w filmie

© All rights reserved

Pierwotnie rola Garretta Breedlova przeznaczona była dla Harrisona Forda. Po sukcesach w takich filmowych seriach jak "Gwiezdne wojny" czy "Indiana Jones", każdy reżyser chciał go mieć na pokładzie. Ten się jednak rozmyślił, zaś na jego miejsce wskoczył Jack Nicholson. Był to strzał w dziesiątkę, gdyż aktor otrzymał za tę rolę Oscara.

Przepychanki na planie

© All rights reserved

Podczas kręcenia filmu "Czułe słówka", na planie panowała niezbyt przyjemna atmosfera. Debra Winger zmagała się z uzależnieniem od narkotyków i była wówczas bardzo kapryśna. Doszło nawet pomiędzy nią a Shirley MacLaine do przepychanek.

"Czułe słówka" tylko dla dorosłych?

© All rights reserved

Pierwotnie film otrzymał kategorię wiekową "R", co oznaczało w USA, że wszyscy poniżej 17. roku życia powinni oglądać film z rodzicami. Po kilku apelach zmieniono jednak decyzję i produkcja otrzymała łagodniejsze oznaczenie, dzięki czemu mógł dotrzeć do szerszej publiczności.

Nagrody

© All rights reserved

"Czułe słówka" zostały docenione w Hollywood. Film otrzymał pięć Oscarów w tym w najważniejszej kategorii – za najlepszy film. Do tego wszystkiego doszły cztery Złote Globy i olbrzymia liczba innych prestiżowych nagród i nominacji.

Zobacz również

Święta z gwiazdami i sylwestrowy maraton ze Strasznym filmem w Stopklatce
05.12.2023
Święta z gwiazdami i sylwestrowy maraton ze Strasznym filmem w Stopklatce
czytaj
LAUREACI 31. FESTIWALU ENERGACAMERIMAGE!
21.11.2023
LAUREACI 31. FESTIWALU ENERGACAMERIMAGE!
czytaj
Filmy, które można zobaczyć na 31. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym EnergaCAMERIMAGE.
17.11.2023
Filmy, które można zobaczyć na 31. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym EnergaCAMERIMAGE.
czytaj