"Czułe słówka": klasyka kina. Co warto wiedzieć o filmie?wróć do aktualności

Redakcja

"Czułe słówka" to znakomity film, który do dzisiaj potrafi wycisnąć z widza maksimum emocji. Co warto wiedzieć o tej klasycznej hollywoodzkiej produkcji?

"Czułe słówka" to historia skomplikowanej relacji owdowiałej matki Aurory i jej córki Emmy. Aurora chce sprawować kontrolę nad córką, nawet wtedy gdy ta jest już dorosła i pragnie opuścić dom. Dziewczyna, by uwolnić się od toksycznej miłości rodzicielki, w młodym wieku wychodzi za mąż i zamieszkuje z dala rodzinnego domu. Ich uczucia do siebie ulegają zmianie, gdy Emma zapada na nieuleczalną chorobę.

Film "Czułe słówka" przeszedł do historii kina jako jeden z największych "wyciskaczy łez". Bez wątpienia jednak - obraz w reżyserii Jamesa L. Brooksa to wspaniała i uniwersalna historia. Czego mogliście nie wiedzieć o tym filmie?

Kto miał wcielić się w Emmę Horton?

© All rights reserved

Rola Emmy Horton przeznaczona była w pierwszej fazie produkcji dla Sissy Spacek, jednak koncepcja się zmieniła. Później przymierzano Jodie Foster, jednak ta w tym czasie studiowała na uniwersytecie w Yale. Myślano nawet o Jamie Lee Curtis, która miała wystąpić razem ze swoją matką. Ostatecznie w Emmę wcieliła się Debra Winger.

Jack Nicholson o mało nie zagrał w filmie

© All rights reserved

Pierwotnie rola Garretta Breedlova przeznaczona była dla Harrisona Forda. Po sukcesach w takich filmowych seriach jak "Gwiezdne wojny" czy "Indiana Jones", każdy reżyser chciał go mieć na pokładzie. Ten się jednak rozmyślił, zaś na jego miejsce wskoczył Jack Nicholson. Był to strzał w dziesiątkę, gdyż aktor otrzymał za tę rolę Oscara.

Przepychanki na planie

© All rights reserved

Podczas kręcenia filmu "Czułe słówka", na planie panowała niezbyt przyjemna atmosfera. Debra Winger zmagała się z uzależnieniem od narkotyków i była wówczas bardzo kapryśna. Doszło nawet pomiędzy nią a Shirley MacLaine do przepychanek.

"Czułe słówka" tylko dla dorosłych?

© All rights reserved

Pierwotnie film otrzymał kategorię wiekową "R", co oznaczało w USA, że wszyscy poniżej 17. roku życia powinni oglądać film z rodzicami. Po kilku apelach zmieniono jednak decyzję i produkcja otrzymała łagodniejsze oznaczenie, dzięki czemu mógł dotrzeć do szerszej publiczności.

Nagrody

© All rights reserved

"Czułe słówka" zostały docenione w Hollywood. Film otrzymał pięć Oscarów w tym w najważniejszej kategorii - za najlepszy film. Do tego wszystkiego doszły cztery Złote Globy i olbrzymia liczba innych prestiżowych nagród i nominacji.

Redakcja

top wydarzenia

"Pewnego razu na Dzikim Zachodzie": kultowy spaghetti western

"Pewnego razu na Dzikim Zachodzie" to jeden z kultowych filmów Sergio Leone z gatunku Spaghetti western. Co...

Chuck Norris: nie tylko żarty o kopie z półobrotu

Chuck Norris to jeden z największych twardzieli Hollywood i prawdziwa legenda. Przed Wami kilka ciekawostek o jego ży...

Uznane produkcje, oscarowe role oraz ciekawe dokumenty w listopadzie na antenie Stopklatki TV

Komedia z Robinem Williamsem „Człowiek roku”, thriller z Jessicą Biel i Adrienem Brodym „Tajemnice Manhattanu”, nagro...

Jean-Claude Van Damme - legenda kina akcji

Jean-Claude Van Damme - legendy kina akcji nikomu przedstawiać nie trzeba. "Pasażer" to jeden z filmów z je...