30.03.2017

“Dzień świra”: Marek Kondrat w życiowej roli

"Dzień świra" to kultowy polski film w reżyserii Marka Koterskiego, który ciągle zachwyca. Co warto wiedzieć o tej produkcji?

Historia Adasia Miauczyńskiego, neurotycznego inteligenta i nauczyciela w średnim wieku, który cierpi na nerwicę natręctw. Skoncentrowany na własnych przeżyciach mężczyzna, popada w coraz większe konflikty z otaczającymi go ludźmi, co jeszcze bardziej pogłębia jego nienawiść do świata.

Skąd się wzięło nazwisko głównego bohatera?

Marek Koterski od początku chciał, by nazwisko głównego bohatera było "kocie" – tak jak jego. Pomysł podsunęła mu własna mama, która często do niego żartobliwie zwracała się "Nie miaucz!". Stąd też wziął się Adaś Miaczyński.

Bogusław Linda w głównej roli?

Występ w "Dniu świra" nie był łatwym zadaniem. Marek Kondrat wpierw musiał przystąpić do zdjęć próbnych, co dla aktora takiej klasy jest niecodzienne. Potem jednak zdał sobie sprawę jak trudna jest to rola – również pod względem psychicznym. Przez chwilę próbował ją oddać Bogusławowi Lindzie. Ostatecznie jednak wszystko potoczyło się wedle uznania Marka Koterskiego.

Słynne poprawianie spodni

Wiele dialogów i scen w "Dniu świra" to przeżycia samego reżysera, którego korciło, by pokazać Markowi Kondratowi, jak odegrać dany moment. Ostatecznie jednak nie wtrącał się aż tak bardzo i jedynie zaprezentował aktorowi siadanie na kanapie z charakterystycznym poprawianiem spodni.

Stres na planie

Dla samego Marka Koterskiego kręcenie "Dnia świra" było bardzo stresującym zajęciem. Tak bardzo poświęcił się realizacji, że w trakcie pracy stracił aż 10 kg. Dodatkowo, jedna ze scen erotycznych, która odbywała sie na plaży, była kręcona w dniu, gdy doszło do ataków na World Trade Center.

Worek nagród

Ostatecznie jednak "Dzień świra" okazał się sukcesem artystycznym. Film zdobył najważniejsze polskie nagrody: Orły, Złote Lwy i Złote Kaczki. Najważniejszym jest jednak fakt, że obraz do dzisiaj znakomicie się ogląda i jest doceniany przez kolejne pokolenia widzów.

"Dzień świra" – emisja w Stopklatce TV w sobotę 5 kwietnia o godz. 22:25

Zobacz również

„Hawaje 5-0” i inne kultowe seriale na nowo
10.06.2024
„Hawaje 5-0” i inne kultowe seriale na nowo
czytaj
Mistrzowie wschodnich sztuk walki na ekranie
06.06.2024
Mistrzowie wschodnich sztuk walki na ekranie
czytaj
Oscarowy film „Gra tajemnic” z Benedictem Cumberbatchem w Stopklatce
04.06.2024
Oscarowy film „Gra tajemnic” z Benedictem Cumberbatchem w Stopklatce
czytaj