"El Dorado": klasyczny amerykański westernwróć do aktualności

Redakcja

"El Dorado" to słynny amerykański western, gdzie główną rolę gra niezapomniany John Wayne. Przed Wami garść ciekawostek, o których mogliście nie wiedzieć!

O czym jest film?

Rewolwerowiec Cole Thornton na zlecenie Barta Jasona udaje się do miasteczka El Dorado na granicy z Meksykiem. Jego zadaniem jest zmuszenie rodziny MacDonaldów do rezygnacji z farmy. Jason chce ją przejąć ze względu na znajdujące się tam źródła wody. Thornton, nie chcąc popełnić niesprawiedliwości, odmawia wykonania zlecenia. Jednak w wyniku nieszczęśliwego splotu zdarzeń zabija syna farmera i sam zostaje ranny. Wkrótce dowiaduje się, że Jason znalazł nowego wykonawcę zlecenia - Nelse'a McLeoda oraz jego bandę. Postanawia temu zaradzić.

To prawdziwy Dziki Zachód!

"El Dorado" to rasowy western, który w przeciwieństwie do spaghetti westernów, nie był kręcony we Włoszech czy też w Hiszpanii, lecz na prawdziwym Dzikim Zachodzie. Zdjęcia do filmu były realizowane w Kanab (Utah, USA) oraz w Tucson (Arizona, USA), dzięki czemu można poczuć autentyczny klimat.

John Wayne chciał zagrać kogoś innego...

W głównej roli występuje John Wayne, który początkowo chciał wcielić się w... szeryfa miasteczka. Ostatecznie ta rola trafiła do Roberta Mitchuma, który sprawdził się w niej znakomicie.

Dubler w niecodziennych scenach

W wielu scenach filmu, bohater grany przez Johna Wayne'a biega. Aktor na planie w takich fragmentach był zastępowany przez dublera. Wszystko przez słabą kondycję i już dość pokaźny wiek (aktor miał blisko 60 lat).

Konflikt studia z autorem książki

"El Dorado" powstało na podstawie powieści "The Stars in their Courses", której autorem był Harry Brown. Ten popadł w konflikt ze studiem i chciał, aby nazwę jego powieści usunięto z czołówki. Uważał, że sam film w bardzo niewielkim stopniu przypominał jego dzieło.

Fot. © All rights reserved

Redakcja

top wydarzenia

"Czas przemian": kogo możemy zobaczyć w filmie? Ależ obsada!

"Czas przemian" to nakręcona z olbrzymim rozmachem ekranizacja książki autorstwa Rose Tremain. Obsada filmu...

"Człowiek roku": Robin Williams prezydentem! Skąd się wział pomysł na film?

"Człowiek roku" to głośny film z Robinem Williamsem w roli głównej, który w dzisiejszych czasach jest niepo...

"Ścigani": film bardzo "na czasie"

"Ścigani" to film będący bardzo "na czasie". Mocny obraz, w którym możemy zobaczyć życie nielegal...

"Obcy 3": dlaczego Sigourney Weaver jest łysa? Ciekawostki o filmie

"Obcy 3" to kolejna część kultowej serii filmowej. Tym razem za kamerą horroru science fiction stanął David...