12.03.2018

“El Dorado”: klasyczny amerykański western

"El Dorado" to słynny amerykański western, w którym główną rolę gra niezapomniany John Wayne. Przed Wami garść ciekawostek, o których mogliście nie wiedzieć!

O czym jest film?

Rewolwerowiec Cole Thornton na zlecenie Barta Jasona udaje się na granicę z Meksykiem, do miasteczka El Dorado. Jego zadaniem jest zmuszenie rodziny MacDonaldów do rezygnacji z farmy. Jason chce ją przejąć ze względu na znajdujące się tam źródła wody. Thornton, nie chcąc popełnić niesprawiedliwości, odmawia wykonania zlecenia. Jednak w wyniku nieszczęśliwego splotu zdarzeń, zabija syna farmera i sam zostaje ranny. Wkrótce dowiaduje się, że Jason znalazł nowego wykonawcę zlecenia – Nelse'a McLeoda oraz jego bandę. Postanawia temu zaradzić.

To prawdziwy Dziki Zachód!

"El Dorado" to rasowy western, który w przeciwieństwie do spaghetti westernów nie był kręcony we Włoszech czy też w Hiszpanii, lecz na prawdziwym Dzikim Zachodzie. Zdjęcia do filmu realizowane były w Kanab (Utah, USA) oraz w Tucson (Arizona, USA), dzięki czemu można poczuć autentyczny klimat.

John Wayne chciał zagrać kogoś innego…

W głównej roli występuje John Wayne, który początkowo chciał wcielić się w… szeryfa miasteczka. Ostatecznie rola ta trafiła do Roberta Mitchuma, który sprawdził się w niej znakomicie.

Dubler w niecodziennych scenach

W wielu scenach filmu bohater grany przez Johna Wayne'a biega. W takich momentach aktora na planie zastępował dubler. Powodem była słaba kondycja i wiek aktora, który miał już blisko 60 lat.

Konflikt studia z autorem książki

"El Dorado" powstało na podstawie powieści "The Stars in their Courses", której autorem jest Harry Brown. Ten popadł w konflikt ze studiem i chciał, aby nazwę jego powieści usunięto z czołówki. Uważał, że sam film w bardzo niewielkim stopniu przypominał jego dzieło.

 

"El Dorado" – emisja w poniedziałek 12 marca o godz. 20:00

Fot. ©2003 BY PARAMOUNT PICTURES CORPORATION. ALL RIGHTS RESERVED

Zobacz również

Seriale kryminalne na gorące popołudnia
19.06.2024
Seriale kryminalne na gorące popołudnia
czytaj
„Hawaje 5-0” i inne kultowe seriale na nowo
10.06.2024
„Hawaje 5-0” i inne kultowe seriale na nowo
czytaj
Mistrzowie wschodnich sztuk walki na ekranie
06.06.2024
Mistrzowie wschodnich sztuk walki na ekranie
czytaj