"El Dorado": klasyczny amerykański westernwróć do aktualności

Redakcja

"El Dorado" to słynny amerykański western, w którym główną rolę gra niezapomniany John Wayne. Przed Wami garść ciekawostek, o których mogliście nie wiedzieć!

O czym jest film?

Rewolwerowiec Cole Thornton na zlecenie Barta Jasona udaje się na granicę z Meksykiem, do miasteczka El Dorado. Jego zadaniem jest zmuszenie rodziny MacDonaldów do rezygnacji z farmy. Jason chce ją przejąć ze względu na znajdujące się tam źródła wody. Thornton, nie chcąc popełnić niesprawiedliwości, odmawia wykonania zlecenia. Jednak w wyniku nieszczęśliwego splotu zdarzeń, zabija syna farmera i sam zostaje ranny. Wkrótce dowiaduje się, że Jason znalazł nowego wykonawcę zlecenia - Nelse'a McLeoda oraz jego bandę. Postanawia temu zaradzić.

To prawdziwy Dziki Zachód!

"El Dorado" to rasowy western, który w przeciwieństwie do spaghetti westernów nie był kręcony we Włoszech czy też w Hiszpanii, lecz na prawdziwym Dzikim Zachodzie. Zdjęcia do filmu realizowane były w Kanab (Utah, USA) oraz w Tucson (Arizona, USA), dzięki czemu można poczuć autentyczny klimat.

John Wayne chciał zagrać kogoś innego...

W głównej roli występuje John Wayne, który początkowo chciał wcielić się w... szeryfa miasteczka. Ostatecznie rola ta trafiła do Roberta Mitchuma, który sprawdził się w niej znakomicie.

Dubler w niecodziennych scenach

W wielu scenach filmu bohater grany przez Johna Wayne'a biega. W takich momentach aktora na planie zastępował dubler. Powodem była słaba kondycja i wiek aktora, który miał już blisko 60 lat.

Konflikt studia z autorem książki

"El Dorado" powstało na podstawie powieści "The Stars in their Courses", której autorem jest Harry Brown. Ten popadł w konflikt ze studiem i chciał, aby nazwę jego powieści usunięto z czołówki. Uważał, że sam film w bardzo niewielkim stopniu przypominał jego dzieło.

 

"El Dorado" - emisja w poniedziałek 12 marca o godz. 20:00

Fot. ©2003 BY PARAMOUNT PICTURES CORPORATION. ALL RIGHTS RESERVED

Redakcja

top wydarzenia

Detektyw Holmes z XXI wieku – serial „Sherlock” w Stopklatce TV

Benedict Cumberbatch jako Sherlock Holmes naszych czasów: geniusz i ekscentryk, który rozwiązuje kryminalne zagadki w...

"Blitz": Jason Statham w roli głównej

Sensacyjna opowieść o seryjnym zabójcy i detektywach na jego tropie z Jasonem Stathamem w roli głównej. Znaleźliśmy k...

Dick i Jane: Niezły ubaw, czyli komediowy hit w Stopklatce TV

Dick jest szczęśliwym mężem i ojcem. Doceniony przez swojego pracodawcę, zostaje wiceprezesem firmy Globodyne. Nieste...

"Kickbokser": kto miał zagrać główną rolę? Kulisy kultowego filmu

"Kickbokser" to klasyczny film z gatunku "kina kopanego". W głównej roli Jean-Claude Van Damme. J...