Heath Ledger: uwodziciel, przeciwnik Batmana i tajemnicza śmierćwróć do aktualności

Redakcja

Heath Ledger był młodym i niezwykle utalentowanym aktorem, który w wyniku przedawkowania leków, odszedł z tego świata. Odcisnął jednak bardzo duży wpływ na Hollywood.

Heath Ledger i jego początki

Urodził się w 4 kwietnia w 1979 roku w Perth (Australia) i początkowo zapowiadał się na świetnego hokeistę. Miał ku temu odpowiednie warunki fizyczne i bardzo lubił gry zespołowe. Jednak jako 16-latek zdecydował inaczej - postanowił zostać aktorem. W przyśpieszonym tempie ukończył liceum i wyjechał do Sydney, aby tam totalnie oddać się swojej pasji.

Był zmotywowany i bardzo szybko trafił na mały ekran. Zagrał w australijskich serialach "Wyspa przygód" i "Siódme poty", amerykańskim "Prawo miecza", a z telewizji trafił na duży ekran. Został obsadzony w jednej z głównych ról w filmie "Żyć w Blackrock" w 1997. I się zaczęło!

Rozkwit kariery

© Buena Vista Pictures. All rights reserved ("Casanova")

Heath Ledger rozkochał w sobie nastolatki w filmie "Zakochana złośnica", ale nie miał zamiaru na tym poprzestawać. Wielkim przełomem był rok 2005, gdy aktor pojawił się w trzech głośnych produkcjach:  "Nieustraszeni bracia Grimm" Terry'ego Gilliama, "Casanova" Lasse Hallströma oraz nagrodzonej Złotym Lwem w Wenecji "Tajemnicy Brokeback Mountain" Anga Lee. Te filmy wywindowały aktora na sam szczyt jego kariery.

Joker

Gdy otrzymał angaż do roli Jokera w filmie "Mroczny Rycerz" Christophera Nolana, nikt się nie spodziewał, że będzie ona miała na niego taki wpływ. W ramach przygotowań do odgrywania arcyłotra, aktor zamknął się na miesiąc w hotelowym pokoju i zupełnie odciął od świata. Pisał pamiętnik, w którym przerażające były ostatnie słowa sugerujące chęć popełnienia samobójstwa:

"Bye, bye..."

Tajemnicza śmierć

© Buena Vista Pictures. All rights reserved ("Casanova")

Heath Ledger został znaleziony martwy w swoim nowojorskim apartamencie, 22 stycznia 2008 roku około godziny 15:30. Policja odkryła w sypialni i łazience fiolki po sześciu lekach na receptę. Miał 29 lat. Do dzisiaj spekuluje się, czy aktor cierpiał na depresję i rola Jokera nie miała dodatkowego wpływu na jego dalsze losy. Nie zmienia to faktu, że Heath Ledger dzięki swoim filmom pozostał żywy w umysłach widzów.

"Casanova" - emisja w Stopklatce w poniedziałek 6 marca o godzinie 20:00

Redakcja

top wydarzenia

"Na fali": Keanu Reeves i Patrick Swayze w kultowym filmie sensacyjnym

"Na fali" to jeden z kultowych filmów sensacyjnych lat 90. Plaża, surferzy, napady i świetni Keanu Reeves o...

"W pogoni za szczęściem": Will Smith w historii opartej na faktach

Film w "W pogoni za szczęściem" to popis aktorskich umiejętności Willa Smitha, ale również znakomita i wzru...

"Gloria": przepiękna Sharon Stone kontra gangsterzy

Gloria to ciekawy kryminał z główną rolą Sharon Stone, która musi uchronić 6-latka przed nowojorskimi gangsterami.

"Dom snów": thriller, który warto zobaczyć

"Dom snów" to trzymający w napięciu thriller z gwiazdorską obsadą. Co warto wiedzieć o tym filmie?