30.11.2017

Jackie Chan: ponad 200 filmów, połamane kości i Oscar!

"Niania w akcji" to jeden z ponad 200 filmów, w jakich wystąpił Jackie Chan. 62-letni aktor na scenie filmowej jest obecny od 56 lat! W 2016 roku przyznano mu najważniejszą nagrodą w przemyśle – Oscara za całokształt twórczości. Oto kilka faktów o Jackie Chanie, których mogłeś nie znać!

Mistrz sztuk walki

Jackie Chan urodził się 7 kwietnia 1954 roku w Hongkongu. Tak naprawdę nazywa się Chan Kong-Sang. Ksywkę "Jackie" zawdzięcza swojemu szefowi z czasów, kiedy pracował na budowie w Australii. Swoją karierę rozpoczął jako kaskader w filmach Bruce'a Lee. Tworząc kolejne filmy, Jackie Chan zebrał własną ekipę kaskaderów. Ci do dzisiaj nie mają ubezpieczenia, ale nie muszą się o nic martwić – wszystkie wydatki pokrywa aktor, który ma fortunę sięgającą ponad 130 mld dolarów.

Perfekcjonizm i Oscar

Chiński aktor jest perfekcjonistą w wykonywaniu swoich sztuczek – potrafi jedną sekwencję powtarzać tysiące razy. Wszystko po to, aby na ekranie całość wyglądała jak najbardziej efektownie. Rekord świata w ilości wyczynów kaskaderskich żyjącego aktora należy właśnie do Jackiego Chana. Za swoją tytaniczną pracę otrzymał honorowego Oscara. Jackie Chan odebrał ją z rąk Toma Hanksa, Michelle Yeoh i Chrisa Tuckera. W humorystyczny sposób skomentował całą sytuację. Co powiedział?

"Mój ojciec zawsze mawiał: synu, dostajesz tyle nagród filmowych… kiedy dostaniesz tę najważniejszą? A ja śmiałem się i mówiłem: Tato, ja tylko kręcę komedie sensacyjne. Po (…) połamaniu tak wielu kości, wreszcie mam tę statuetkę. Dziękuję całemu Hong Kongowi, mojemu rodzinnemu miastu, za to, kim się stałem. Jestem dumny, że jestem Chińczykiem. Dziękuję całemu Hollywood za to, że przez te wszystkie lata nauczył mnie tak wielu rzeczy. I że uczynił mnie przy okazji trochę sławnym."

"Niania w akcji"

Jakie Chana można zobaczyć między innymi w filmie "Niania w akcji". Nałogowy hazardzista Fong (Jackie Chan) nie ma łatwego życia. Poza licznymi długami i windykatorami czekającymi tuż za drzwiami mężczyzna musi poradzić sobie z rzeczą niewyobrażalną – opieką nad małym, płaczącym dzieckiem. Pieluchy, smoczki, butelki, kołysanki i śpioszki wypełniają teraz całe życie Fonga, który odkrywa przez to złoty środek na wyjście z finansowego dołka…

Fot. główne – © All rights reserved

Zobacz również

Bruce Willis – ikona kina akcji
17.05.2024
Bruce Willis – ikona kina akcji
czytaj
Wszystko, czego nie wiedzieliście o kulisach serialu „Hudson i Rex”
10.05.2024
Wszystko, czego nie wiedzieliście o kulisach serialu „Hudson i Rex”
czytaj
Michael J. Fox, gwiazdor „Powrotu do przyszłości”, w zupełnie innej roli
08.05.2024
Michael J. Fox, gwiazdor „Powrotu do przyszłości”, w zupełnie innej roli
czytaj