03.01.2018

“Lektor”: ten film wstrząsnął widzami – emisja 26 lutego o 20:00

"Lektor" to przejmująca opowieść o miłości, rozstaniu i wstrząsającej przeszłości. Film, który wstrząsnął widzami i zauroczył krytyków.

O czym jest film "Lektor"?

Neustadt, 1958 r. Hanna Schmitz, 36-letnia konduktorka tramwaju, udziela pomocy kilkunastoletniemu Michaelowi Bergowi. Między nieznajomymi powstaje bardzo silna więź. Jedno z kolejnych spotkań Hanny i Michaela kończy się seksualną inicjacją chłopaka, a niewinna znajomość przeradza się w namiętny romans. Z czasem kobieta znika bez pożegnania.Po kilku latach Berg, jako dojrzały student prawa, trafia na proces nazistowskich zbrodniarzy. Wśród oskarżonych dostrzega Hannę, byłą strażniczkę Auschwitz.

Sceny erotyczne nie mogły być kręcone od razu

Podczas produkcji filmu konieczne było wstrzymanie się z kręceniem scen miłosnych do momentu, w którym David Kross (filmowy Michael) ukończył 18 lat.

Nicole Kidman odmówiła zagrania w filmie. Jaki powód? 

Główną rolę z początku miała zagrać Nicole Kidman, jednak ze względu na ciążę odstąpiła od projektu. Rozważane były wówczas Marion Cotillard, Juliette Binoche, Naomi Watts, Angelina Jolie i Kate Winslet. Wygrała ta ostatnia i był to przełomowy moment w jej karierze.

Wysyp nagród

Rola Hanny Schmitz była dla Kate Winslet jedną z najważniejszych ról w jej bogatej filmografii. Za swój występ otrzymała Oscara, Złoty Glob oraz prestiżową brytyjską nagrodę BAFTA. Sam film zebrał w sumie ponad 20 różnych nominacji, zyskał uznanie w oczach krytyków i przede wszystkim – wśród widzów.

Fot. główne © All Rights Reserved

"Lektor" – emisja w Stopklatce TV w poniedziałek 26 lutego o godz. 20:00

Zobacz również

Bruce Willis – ikona kina akcji
17.05.2024
Bruce Willis – ikona kina akcji
czytaj
Wszystko, czego nie wiedzieliście o kulisach serialu „Hudson i Rex”
10.05.2024
Wszystko, czego nie wiedzieliście o kulisach serialu „Hudson i Rex”
czytaj
Michael J. Fox, gwiazdor „Powrotu do przyszłości”, w zupełnie innej roli
08.05.2024
Michael J. Fox, gwiazdor „Powrotu do przyszłości”, w zupełnie innej roli
czytaj