Nagrodzony Złotymi Globami hit filmowy "Zapaśnik" – 21 kwietnia premierowo w Stopklatce TVwróć do aktualności

Redakcja

Nominowany do Oscara i nagrodzony Złotym Globem Mickey Rourke w wybitnej roli byłego mistrza wrestlingu, który pragnie wrócić na ring. „Zapaśnik” – poruszający film Darrena Aronofsky’ego zobaczyć będzie można 21 kwietnia, w piątek o godz. 20:00 tylko w Stopklatce TV.

„Zapaśnik” uważany jest za jeden z najlepszych filmów w karierze reżysera Darrena Aronofsky’ego. Opowiada o światowej sławy gwieździe wrestlingu – Randym „The Ram" Robinsonie, którego spektakularna kariera niespodziewanie kończy się z powodu zawału serca. Gdy świat Randy’ego nagle traci sens, mężczyzna stara się ułożyć swoje życie na nowo. Podejmuje pracę w sklepie i postanawia odbudować swoje relacje z córką, nic nie jest jednak w stanie zastąpić mu sportowej adrenaliny. Kiedy jego rywal z ringu rzuca mu wyzwanie, Randy decyduje się ponownie stanąć do walki bez względu na konsekwencje.

Inspiracją głównej roli była postać Grega „The Hammera" Valentine’a – jednego z najlepszych zawodników wrestlingu na świecie. Wielu krytyków filmowych dopatruje się w tej historii również autentycznej walki aktora grającego główną rolę – Mickeya Rourke’a – ze swoją przeszłością. Bohater filmu wraca na ring, podobnie jak po wielu nieudanych filmach, awanturach z producentami i walce z alkoholem Rourke wraca do kina. I to w wielkim stylu. Za tę rolę zdobywa Złoty Glob, BAFTĘ, nominację do Oscara oraz wiele innych prestiżowych nagród i nominacji.

© All rights reserved

Trudno sobie wyobrazić, że główną rolę w „Zapaśniku" miałby zagrać ktoś inny – Mickey Rourke od dziecka pasjonował się sportami walki i przez dużą część swojego życia sam brał udział w amatorskich zawodach bokserskich, nawet wtedy, kiedy był już znanym aktorem. Dopiero po kontuzji zrezygnował z boksu. Aktor do roli przygotowywał się przez wiele miesięcy. Ćwiczył pod czujnym okiem profesjonalnych trenerów i przytył ponad 15 kilogramów. Rourke bardzo poświęcił się dla filmu – w trakcie przygotowań trafił parę razy do szpitala, gdzie lekarze sprawdzali, czy jego serce wytrzyma tak ogromny wysiłek.

Film zawdzięcza swój sukces nie tylko Mickeyowi Rourke’owi. Świetna rola kobieca partnerującej mu Marisy Tomei została doceniona przez krytyków – aktorkę nominowano do Oscara oraz Złotego Globu. Wcieliła się ona w piękną tancerkę go-go o imieniu Cassidy, z którą Randy nawiązuje romans. Na uwagę zasługuje również warstwa muzyczna filmu. Piosenka przewodnia w wykonaniu Bruce’a Springsteena otrzymała Złoty Glob.

© All rights reserved

Sukces „Zapaśnika” był sporym zaskoczeniem. Ludzie kina nie wierzyli w wielki „come back” skompromitowanego w branży aktora, a sam reżyser nie sądził, że jego licealny pomysł okaże się tak dużym artystycznym sukcesem. W dwa dni po ukończeniu obrazu, wysłał go na festiwal w Wenecji. Tam otrzymał Złotego Lwa za najlepszy film. Obecnie „Zapaśnik” uważany jest za jeden z najlepszych filmów ostatnich lat.

Redakcja

top wydarzenia

Chuck Norris: nie tylko żarty o kopie z półobrotu

Chuck Norris to jeden z największych twardzieli Hollywood i prawdziwa legenda. Przed Wami kilka ciekawostek o jego ży...

"Gloria": przepiękna Sharon Stone kontra gangsterzy

Gloria to ciekawy kryminał z główną rolą Sharon Stone, która musi uchronić 6-latka przed nowojorskimi gangsterami.

"Erratum": jakie miasto udawało Szczecin?

"Erratum" to znakomity debiut reżyserski Marka Lechkiego ze świetną rolą Tomasza Kota. Co warto wiedzieć o ...

"Zmowa pierwszych żon": słynna komedia ze znakomitą obsadą

"Zmowa pierwszych żon" to znakomita komedia hollywoodzka, która rozbawi niejednego widza. Z tymi kobietami ...