"Obcy – 8. pasażer Nostromo": 10 rzeczy, o których mogliście nie wiedziećwróć do wydarzeń

Redakcja

"Obcy – 8. pasażer Nostromo" to kultowy horror science fiction w reżyserii Ridleya Scotta. Przed Wami 10 mniej znanych faktów o filmie. 

Harrison Ford nie chciał starcia z Obcym

W filmie mógł pojawić się wielki hollywoodzki gwiazdor, czyli Harrison Ford będący na początku swojej kariery. Aktor odrzucił jednak rolę kapitana Dallasa.

W którym momencie w filmie wystąpiły dzieci?

Gdy na początku filmu grupa badawcza eksploruje planetę w skafandrach kosmicznych, czuć ogrom otaczającego ich świata. Jak uzyskano taki efekt? Zamiast dorosłych aktorów wystąpiły... dzieci. Dzięki temu udało się uzyskać tak wielkie dysproporcje. 

John Hurt prawie nie wystąpił w słynnej scenie narodzin Obcego

Niewiele brakowało, a John Hurt wcale by nie zagrał w pierwszej części "Obcego" i w ikonicznej scenie narodzin ksenomorfa brałby udział inny aktor. Pierwotnie w tę rolę miał wcielić się John Finch, jednak zachorował w pierwszym dniu zdjęć. 

Kulisy słynnej sceny 

Plotki głoszą, że w trakcie narodzin Obcego aktorzy nie wiedzieli, co się wydarzy, dlatego ich reakcje są prawdziwe. A jak było naprawdę? Obsada wiedziała ze scenariusza co się wydarzy, jednak... zaskoczona była tryskającą naokoło sztuczną krwią. I tutaj ich reakcje w żadnym wypadku nie są udawane. 

Ripley miał być mężczyzną

Rola oficer Ripley została napisana z myślą o mężczyźnie. Dopiero jeden z producentów zasugerował, żeby zmienić reguły gatunku i w roli głównej bohaterki osadzić kobietę. Widownia i krytycy po pierwszych seansach byli zszokowani, że giną wszyscy męscy bohaterowie. 

Skąd pomysł na Obcego?

Za ojca słynnego monstrum uważa się szwajcarskiego nieżyjącego już artystę - H.R. Gigera. Wygląd potwora oparł na istocie, która nawiedzała go kiedyś w koszmarach sennych. Przednią część głowy kostiumu kosmity wykonano przy pomocy odlewu prawdziwej ludzkiej czaszki. 

Dlaczego Obcy krwawi kwasem?

Na ten pomysł wpadł artysta konceptualny Ron Cobb. Stało się tak, gdyż scenarzysta Dan O'Bannon nie potrafił znaleźć wytłumaczenia, dlaczego załoga Nostromo nie używa przeciwko potworowi broni palnej.

Z czego powstał słynny "twarzołap"?

Martwy facehugger (potocznie nazywany również twarzołapem) powstał przy wykorzystaniu świeżych owoców morza, czterech ostryg i owczej nerki, pełniących role narządów wewnętrznych.

Chciał podpalić scenografie filmowe

W trakcie premiery filmu w kinie Egyptian, jeden z widzów próbował podłożyć ogień pod znajdujący się tam rekwizyt filmowy, twierdząc że to diabelskie dzieło. Jaka była reakcja producentów? Byli zachwyceni szumem wokół "Obcego".

Dziedzictwo kulturowe

W 2002 roku Kongres USA uznał "Obcego – 8. pasażera Nostromo" za dziedzictwo kulturowe USA, które poddane zostało szczególnej ochronie. 

"Obcy – 8. pasażer Nostromo" - emisja w Stopklatce TV w poniedziałek 5 lutego o godz. 22:35

Redakcja

top wydarzenia

FILM ALI W TELEWIZJI

Muhammad Ali to legenda ringu i ikona popkultury. 3 czerwca, o godz. 20:55 w czwartą rocznicę śmierci pięściarza, Sto...

TOM HANKS W TELEWIZJI – 31 MAJA W STOPKLATCE

Tom Hanks należy do ścisłej elity najlepszych aktorów Hollywood. Ma na swoim koncie wiele słynnych ról. 31 maja Stopk...

FILMOWY MAJ W STOPKLATCE. CYKL W STRONĘ SŁOŃCA.

Od egipskich piramid, przez skąpane w słońcu winnice Prowansji, po urokliwą Weronę - miejsce, w którym rozgrywała się...

FILM CZARNY ŁABĘDŹ W STOPKLATCE

Wybitni aktorzy, doskonale wykreowane postaci oraz sceny nasączone atmosferą zmysłowości, tajemnicy i grozy. Stopklat...