04.11.2016

Serial paradokumentalny – ile w nim prawdy, a ile fikcji?

Serial paradokumentalny – czym właściwie jest ten gatunek i skąd się wzięła jego popularność?

Fabuła i scenariusz seriali paradokumentalnych są wcześniej przygotowane przez twórców, dokumentalna jest za to forma. Oprócz tego, że widz ogląda losy głównych bohaterów, to ma jeszcze możliwość dowiedzieć się, co myśleli o danej sytuacji, ponieważ postacie komentują ją wprost do kamery. Wówczas na dole ekranu pojawia się słynny pasek, na którym podane jest imię i nazwisko bohatera, jego wiek, a także opis sytuacji, w jakiej się pojawił. Dodatkowo całe wydarzenie opisuje lektor, który tłumaczy widzom, to co zobaczyli na ekranie i zadaje pytania retoryczne. Widz nieświadomy tej konwencji, może pomyśleć, że ma do czynienia z prawdziwym filmem dokumentalnym.

Skąd się wzięły seriale paradokumentalne?

Gatunek powstał w USA oraz Wielkiej Brytanii, jednak dzisiaj przodują w nim Włosi oraz Niemcy. Na rynku telewizyjnym w Polsce jest coraz więcej tego typu seriali. Co ciekawe, są one obecne już od ponad 10 lat, jednak dopiero kilka lat temu stały się bardzo popularne – w dużej mierze dzięki mediom społecznościowym, do których trafiały najzabawniejsze momenty. Chyba większość internautów kojarzy chociażby, czym jest "mięsny jeż".

Jakie są gatunki?

Polscy widzowie w pierwszej kolejności pokochali przygody policjantów, detektywów czy też śledczych starających się rozwiązać zagadki kryminalne. Doc-crime przez wiele lat cieszył się dużą popularnością, dobrze przyjął się też court show, czyli inscenizacja rozprawy sądowej. Jednak największą sławą zaczęły się cieszyć opowieści o zwykłych ludziach. Te historie "z życie wzięte" stały się w ostatnich latach bardzo modne. Z czego to wynika? Z początku widownia nie była pewna, czy to co ogląda, jest prawdziwą historią. Dopiero później tego typu produkcje zaczęto traktować niczym seriale komediowe, co znalazło swoje odzwierciedlenie w postaci licznych memów czy też przeróbek video, które błyskawicznie docierały do kolejnych osób.

Skąd biorą aktorów?

Bohaterowie, którzy pojawiają się na ekranie, to w większości przypadków amatorzy. Scenariusz otrzymują zazwyczaj na krótko przed kręceniem zdjęć. Reżyser stara się na planie przekazać głównie emocje, jakie mają towarzyszyć danej scenie i często zdarza się, że reszta to własna improwizacja aktorska. Stąd też tak wiele zabawnych dialogów, które potem stają się kultowe w sieci.

Nowy serial paradokumentalny "MiłośćKropka.pl"

"MiłośćKropka.pl" to nowy serial paradokumentalny wyprodukowany przez Stopklatkę TV. Jego bohaterami są ludzie, którzy pragną odnaleźć swoją drugą połówkę. Kiedy tradycyjne starania nie przynoszą rezultatów, można spróbować poszukać prawdziwej miłości przez internet. Portal randkowy MiloscKropka.pl jest do tego idealnym miejscem.

"MiłośćKropka.pl" – emisja zaplanowana jest w każdą sobotę o godz. 17.00. Premiera 5 listopada. Więcej informacji na oficjalnej stronie serialu.

Zobacz również

„Hawaje 5-0” i inne kultowe seriale na nowo
10.06.2024
„Hawaje 5-0” i inne kultowe seriale na nowo
czytaj
Mistrzowie wschodnich sztuk walki na ekranie
06.06.2024
Mistrzowie wschodnich sztuk walki na ekranie
czytaj
Oscarowy film „Gra tajemnic” z Benedictem Cumberbatchem w Stopklatce
04.06.2024
Oscarowy film „Gra tajemnic” z Benedictem Cumberbatchem w Stopklatce
czytaj