28.06.2024

Telly Savalas czyli serialowy Kojak

Telly Savalas: „Kiedy gram złego, robię to dla pieniędzy. Kiedy gram miłego – to moja prawdziwa natura”

Zanim zapisał się w historii telewizji jako Kojak, Telly Savalas miał już ugruntowaną pozycję w amerykańskim kinie. Decyzja o przyjęciu roli w serialu była odważna, bo w latach 70. a nawet 90., granie w produkcjach telewizyjnych traktowane było jako etap w karierze, którego finałem są angaże filmowe, a nie jako prawdziwa kariera. Dla Telly’ego nie miało to jednak znaczenia. Nie traktował bycia aktorem poważnie. Brał, co mu życie przynosiło, a rolę Kojaka przyjął, bo uznał, że może tę postać stworzyć na własnych warunkach. Bez jego charakterystycznej łysiny i nieodłącznego lizaka, nikt by już dziś zapewne „Kojaka” nie pamiętał.

Chciał zostać lekarzem psychiatrą, podobnie jak jego wuj. Jednak w momencie, gdy mógł pójść na studia medyczne nie było to możliwe (tak tłumaczył w jednym z wywiadów), dlatego zdecydował się na psychologię. Jednak gdy odkrył, że mało w niej nauki a za dużo teorii, porzucił tę dziedzinę. Trafił do telewizji, gdzie pracował w dziale newsowym. W 1960 roku zadzwonił do niego producent szukający europejskiego aktora, który mógłby zagrać sędziego w realizowanej właśnie produkcji. Telly nie potrafił znaleźć mu nikogo spełniającego postawione wymagania, dlatego sam poszedł na przesłuchanie i ku swojemu ogromnemu zaskoczeniu dostał rolę. – Moją szkołą aktorską było samo życie: traumy, znoje, trudy, przyjemne doświadczenia oraz ludzie których poznałem po drodze i kiedy nadszedł dla mnie czas, by udawać kogoś dla pieniędzy, robiłem to samo co wcześniej robiłem za darmo.

Marzył o rolach miłych i łagodnych facetów – nie udało się

Do czasu „Kojaka” obsadzany był w rolach czarnych charakterów. Żartował: – Przecież jestem uroczy. Dawajcie mi sentymentalne, czułe i romantyczne role. A oni nie dali mi dziewczyny, tylko giwerę. Aczkolwiek były czasy, kiedy grałem role sentymentalne. Jednak ci producenci już nie pracują. Z tych czasów najbardziej doceniona był rola Savalasa w „Ptaszniku z Alcatraz” z 1962 roku w reżyserii Johna Frankenheimera. Grał tam złodzieja Feto Gomeza i za tę drugoplanową rolę otrzymał nominację do Oscara (film był nominowany jeszcze w trzech kategoriach: za męską rolę pierwszoplanową, żeńską rolę drugoplanową i zdjęcia). Postać Feto doceniono też nominacją do Złotego Globu. Kolejną nominację do tych nagród otrzymał cztery lata później za rolę sierżanta Guffy’ego w „Bitwie o Ardeny”. Trzecia nominacja (i pierwsza wygrana) była już za rolę Kojaka, w którego zaczął się wcielać jeszcze przed powstaniem serialu – wcześniej bowiem Kojak był postacią w filmie telewizyjnym „The Marcus-Nelson Murders (nominacja dla Savalasa do Primetime Emmy za męską rolę pierwszoplanową). Własny serial Kojak dostał w 1973 roku i to z tą postacią, a nie np. czarnym charakterem z przygód Jamesa Bonda („W tajnej służbie jej królewskiej mości”) czy nawet sierżanta Big Joego (ze „Złota dla zuchwałych”) był kojarzony do końca życia. Na pytanie, czy dużo w Kojaku było Tellyego odpowiadał: – Muszę odpowiedzieć twierdząco. Urodziłem się w Nowym Jorku, wychowałem się w Nowym Jorku i pochodzę dokładnie z tej dzielnicy. Żaden scenarzysta z Wyoming czy Montany nie napisze mi dialogów dla gościa takiego jak Kojak. Więc tak, Kojak to ja. Chociaż nie jestem gliną.

Dumny z greckiego pochodzenia

Aristotelis (Telly to greckie zdrobnienie tego imienia) Savalas przyszedł na świat w 1922 roku jako drugie z pięciorga dzieci greckich emigrantów (jego o dwa lata młodszy brat George też został aktorem – grał w „Kojaku” detektywa Stavrosa). Mama była artystką, ojciec właścicielem restauracji. Dzieci były wychowywane w przywiązaniu do ojczystej kultury, w efekcie gdy Telly szedł do szkoły nie znał angielskiego. Był jednak zdolny i bardzo szybko nadrobił zaległości – jako 12-latek wygrał konkurs ortograficzny. Po maturze pracował jako ratownik (w szkole zdobywał trofea w zawodach pływackich) – to doświadczenie zafundowało mu traumę na całe życie. Podczas jednego z dyżurów ratował topiącego się mężczyznę, jednak bezskutecznie. Przez całe późniejsze życie Savalas brał udział w akcjach dotyczących bezpiecznego wypoczynku nad wodą i dopilnował, by cała szóstka jego dzieci nauczyła się pływać.

W 1941 roku został powołany do wojska, jednak nie służył w Europie – poważny wypadek samochodowy, w wyniku którego miał złamaną miednicę oraz wstrząs mózgu, sprawił, że spędził cały rok w szpitalu. Po tym został zwolniony do cywila w stopniu kaprala. W armii zdążył jeszcze studiować produkcję radiową i telewizyjną w Armed Forces Institute, co pomogło mu dostać pracę w telewizji ABC News w 1950 roku. To stamtąd kilka lat później trafił na duży ekran.

Był trzykrotnie żonaty, doczekał się szóstki dzieci. Jego najmłodsza córka Ariana, miała zaledwie 7 lat gdy w 1994 roku Telly zmarł na powikłania nowotworu prostaty i pęcherza moczowego, na który cierpiał od pięciu lat. Ariana jest jedynym z dzieci aktora, które wybrało karierę w show-biznesie. 37-latka znana jest jako gwiazda burleski i wokalistka kolektywu muzycznego Postmodern Jukebox.

Kojak od 1 lipca w Stopklatce

Już 1 lipca na antenie rozrywkowego kanału Stopklatka, w popołudniowym paśmie kryminalnym, zagości jeden z najbardziej ikonicznych seriali telewizyjnych wszech czasów – „Kojak”. Widzowie będą mogli ponownie przenieść się do lat 70., kiedy to o porządek na ulicach Nowego Jorku dbał nieustraszony i charyzmatyczny detektyw Theo Kojak. Ten kultowy serial kryminalny będzie emitowany w Stopklatce od poniedziałku do piątku, po dwa odcinki, od godziny 16.00. 

Zobacz również

NIEOKIEŁZNANY ŻYWIOŁ KONTRA CZŁOWIEK – KULTOWY „TWISTER” W STOPKLATCE
11.07.2024
NIEOKIEŁZNANY ŻYWIOŁ KONTRA CZŁOWIEK – KULTOWY „TWISTER” W STOPKLATCE
czytaj
Kevin Bacon: Stopklatka świętuje urodziny aktora! Wyjątkowy seans filmowy już 8 lipca
05.07.2024
Kevin Bacon: Stopklatka świętuje urodziny aktora! Wyjątkowy seans filmowy już 8 lipca
czytaj
Telly Savalas czyli serialowy Kojak
28.06.2024
Telly Savalas czyli serialowy Kojak
czytaj