"Top Gun": kultowy film z lat 80.wróć do aktualności

Redakcja

"Top Gun" to klasyczny film akcji, w którym w głównej roli występuje Tom Cruise. Od tego filmu rozpoczęła się jego wspaniała kariera!

"Maverick" Michaell to szalony i ambitny uczeń szkoły lotnictwa marynarki, gotowy na wszystko, by być najlepszym. Pomaga mu w tym piękna instruktorka, a lekcje z nią wkrótce przenoszą się poza klasę.

Film wyreżyserował Tony Scott, brat Ridleya Scotta. Co jednak ciekawe, w pierwszej kolejności pod uwagę brani byli twórcy znani z filmów grozy - John Carpenter i David Cronenberg. Obaj jednak odrzucili możliwość realizacji "Top Guna". Kto z kolei miał zagrać główną rolę? Matthew Modine był numerem jeden, jednak zrezygnował na rzecz filmu Stanleya Kubricka - "Full Metal Jacket".

Val Kilmer, który nie jest bohaterem stricte złym, nie chciał jednak początkowo wystąpić w filmie. Zmusiły go jednak do tego wcześniejsze zobowiązania kontraktowe.

Inspiracją do nakręcenia filmu "Top Gun" był artykuł w magazynie, który nazywał się... "Top Guns"! Traktował on o czołowych lotników Navy i ich szkoły treningowej.

Tony Scott bardzo chciał nakręcić pierwszą scenę filmu na lotniskowcu. Zgodził się wystawić dowódcy wojskowemu czek na 25 tys. dolarów za możliwość nakręcenia tylko jednego, zewnętrznego ujęcia pokazującego okręt.

Filmowo nakręceni o filmie "Top Gun":

Redakcja

top wydarzenia

"Vabank": słynna seria komediowa Juliusza Machulskiego. Co warto o niej wiedzieć?

"Vabank" i "Vabank II, czyli riposta" to kultowe polskie komedie. Co warto wiedzieć o tej serii J...

"Zaginione": western inny niż wszystkie!

"Zaginione" to niezwykłe połączenie westernu, thrillera i... filmu obyczajowego. W obsadzie plejada gwiazd!...

"Niemoralna propozycja": film, który wzbudza wiele emocji!

"Niemoralna propozycja" to głośny film z gwiazdorską obsadą, który do dziś wzbudza wiele dyskusji i emocji....

"Książę i ja": napięta atmosfera na planie. Co było powodem?

"Książę i ja" to niecodzienna historia miłości ludzi z zupełnie różnych środowisk. Równie interesujące wyda...