"Wikingowie": serial zrodzony z legendwróć do wydarzeń

Redakcja

Czy "Wikingów" trzeba komuś przedstawiać? Kultowy serial Stopklatka TV pokaże w środy o 20:00 – a pierwszy odcinek już 15 sierpnia. Zebraliśmy kilka ciekawostek, o których może nie wszyscy jeszcze słyszeli.

 

 

O czym jest serial "Wikingowie"?

Opowieść koncentruje się na znanym z nordyckich legend Ragnarze Lodbroku – słynnym wojowniku i prawdopodobnie pierwszym wikingu, który odkrył drogę do Anglii, a tym samym rozpoczął ekspansję swojego ludu na zachód. Jego żona Lagertha – również wojowniczka – na co dzień opiekuje się dwójką dzieci, ale podziela ciekawość świata męża. Rollo, brat Ragnara, zachowuje większą rezerwę, ale jest wobec niego lojalny. By wyruszyć na wyprawę i zrealizować swoje plany, bracia będą musieli jednak sprzeciwić się woli wodza – jarla Haraldsona. A ten nie pozwoli, by ktokolwiek podważał jego autorytet. Losy tych postaci i intryg, które prowadzą, twórcy serialu przekuli w angażującą, pełną krwi, emocji i polityki historię, w której nie brakuje również wątków miłosnych.

Fakty i mity o wikingach

Serial "Wikingowie", chociaż nie jest programem historycznym, pozwala lepiej poznać historię i kulturę tego północnego ludu. Nie pojawiają się w nim na przykład hełmy z rogami. Mit o tym, że je nosili, narodził się najpierw w opowieściach podbijanych przez wikingów ludów, które chciały przedstawić najeźdźców jako potężne demony. Do współczesnej kultury przeniknął za pośrednictwem kostiumów z oper Ryszarda Wagnera.

Krajobraz "Wikingów"

Skandynawskie fiordy są znane jako jedne z najpiękniejszych miejsc na całym świecie. Twórcy "Wikingów" musieli zdawać sobie z tego sprawę. Chociaż większość scen serialu kręcono w Irlandii, specjalnie zaplanowali nagranie ujęć z krajobrazami właśnie na północy Norwegii.

Zwycięstwo "Wikingów"

"Wikingowie" wygrali walkę o telewizyjny sukces. Krew, emocje, polityka i romanse w połączeniu z wzorową realizacją zagwarantowały rzesze fanów na całym świecie oraz wiele nagród i nominacji (m.in. 8 nominacji do Emmy i 8 nagród Irlandzkiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej). Do tej pory wyprodukowano kilka sezonów serialu: obecnie w planach jest już szósta seria.

Redakcja

top wydarzenia

Oscarowa niedziela w Stopklatce TV

Głośne, nagrodzone Oscarami i nominowane produkcje, najlepsi aktorzy, elita Hollywood…Uznane przez krytyków i uwielbi...

"Życie po zagładzie": co by było, gdyby nas nie było?

Założenie jest proste: w pewnym momencie znikają wszyscy ludzie. Świat musi sobie radzić bez nas. Jaki los spotkałby ...

"Jak zostać królem": kulisy niesamowitej historii

"Jak zostać królem" to znakomita filmowa opowieść obsypana Oscarami. Co warto wiedzieć o słynnej produkcji ...

Współczesny serial „Szpital Good Karma” – ogólnopolska premiera w Stopklatce TV

Brytyjski serial o młodej lekarce, która rzuca pracę w szpitalu i wyjeżdża z Anglii na malownicze Goa w Indiach, żeby...