26.03.2018

“Wilk”: tajemnice kultowego horroru

"Wilk" to kultowy horror z główną rolą Jacka Nicholsona. Czy wiedzieliście, że to film o wilkołaku, w którym to określenie potwora nie pada ani razu?

O czym jest "Wilk"?

Wracając w nocy z pracy, Will Randall potrąca wilka. Kiedy mężczyzna usuwa przeszkodę z drogi, zwierzę niespodziewanie gryzie go w rękę. Po kilku dniach Randall zaczyna obserwować u siebie tajemnicze zmiany.

Obok Jacka Nicholsona zagrać miała…

W filmie "Wilk" w główne postacie wcielają się Jack Nicholson oraz Michelle Pfeiffer. O ile ten pierwszy miał rolę zagwarantowaną, o tyle pierwotnie partnerować miała mu inna hollywoodzka gwiazda – Sharon Stone. Ta jednak odrzuciła tę propozycję ze względu na inne zobowiązania.

Historia o wilkołaku bez… wilkołaka!

Mimo że film przedstawia klasyczną historię o wilkołaku, to nazwa tego stworzenia nie pada w produkcji ani razu. Twórcom zależało, by całość była jak najbardziej realistyczna i widz miał wrażenie, że taka historia mogła się wydarzyć naprawdę. A trzeba przyznać, że Jack Nicholson swoją aparycją idealnie pasował do odgrywania kultowego potwora.

Problemy z realizacją

Realizacja "Wilka" napotkała na wiele problemów. Premierę trzeba było przesunąć o ponad rok, gdyż okazało się, że cały trzeci akt musi zostać nakręcony od początku. Odstawał on znacznie poziomem od reszty filmów – reżyser Mike Nichols nie chciał, by jego dzieło trafiło w takiej wersji do kin.

Bardzo dobre przyjęcie przez publikę

Historia przedstawiona w "Wilku" spodobała się widzom i krytykom na tyle, że obraz otrzymał prestiżową nagrodę Saturn. Nie można jednak zapomnieć o znakomitej i mrocznej muzyce stworzonej przez Ennio Morricone, która zbudowała niezwykły klimat horroru.

 

"Wilk" – emisja w Stopklatce TV w czwartek 29 marca o godz. 20:00

fot. główne: ©1994 Columbia Pictures Industries, Inc. All Roghts Reserved

Zobacz również

„Hawaje 5-0” i inne kultowe seriale na nowo
10.06.2024
„Hawaje 5-0” i inne kultowe seriale na nowo
czytaj
Mistrzowie wschodnich sztuk walki na ekranie
06.06.2024
Mistrzowie wschodnich sztuk walki na ekranie
czytaj
Oscarowy film „Gra tajemnic” z Benedictem Cumberbatchem w Stopklatce
04.06.2024
Oscarowy film „Gra tajemnic” z Benedictem Cumberbatchem w Stopklatce
czytaj