26.01.2018

“Zapaśnik”: Mickey Rourke i jego wielki powrót

"Zapaśnik" to poruszający film Darrena Aronofsky’ego. W głównej roli nominowany do Oscara i nagrodzony Złotym Globem Mickey Rourke w wybitnej roli byłego mistrza wrestlingu, który pragnie wrócić na ring. Co warto wiedzieć o filmie?

O czym jest film?

Poruszająca opowieść o gwieździe wrestlingu, brutalnej i widowiskowej odmiany zapasów, którego zawał serca zmusił do zakończenia spektakularnej kariery. Randy stara się stanąć na nogi i ułożyć swoje życie na nowo. Wiąże się ze striptizerką, próbuje też odzyskać miłość córki. Jednak nic nie jest w stanie zastąpić mu ukochanego sportu. Kiedy na jego drodze pojawia się dawny rywal, mężczyzna decyduje się stanąć na ringu, choć wie, że może to być ostatnia walka w jego życiu.

"Zapaśnik" został wyreżyserowany przez Darrena Aronofsky'ego, uważanego za jednego z największych wizjonerów współczesnego kina. Pewnie nawet on nie sądził, że jego licealny pomysł na film okaże się tak dużym artystycznym sukcesem. W dwa dni po ukończeniu obrazu, wysłał go na festiwal w Wenecji. Tam zgarnął Złotego Lwa za najlepszy film.

Mickey Rourke i jego powrót w wielkim stylu

Nagrodę powinien otrzymać również odtwórca głównej roli, Mickey Rourke. Ostatecznie przewodniczący jury, reżyser Wim Wenders, był przeciwko łamaniu dawnej zasady festiwalu, w myśl której jeden film nie może otrzymać obu nagród. Aktor jednak wiedział, że to jego wielki powrót. Za rolę tytułowego zapaśnika otrzymał później nominację do Oscara, Złoty Glob, BAFTĘ oraz wiele innych prestiżowych nagród i nominacji.

Co aktor zrobił dla roli?

Do swojej roli Mickey Rourke przygotowywał się przez wiele miesięcy. Ćwiczył pod czujnym okiem profesjonalnych zapaśników i przytył ponad 15 kilogramów. To był wielki powrót aktora, który po wielu nieudanych filmach, awanturach z producentami, walce z alkoholem, rozwodach i roztrwonieniu swojego majątku, spadł na samo dno.

"Jesteś świetnym aktorem, który zmarnował sobie życie. Wykorzystaj szansę, jaką ci daję" – miał powiedzieć Aronofsky do Rourke'a. Nie trzeba było powtarzać mu tego dwa razy.

Wielu krytyków dopatrywało się w tym filmie autentycznej walki aktora z przeszłością. Główny bohater wraca na ring, Rourke wraca do kina. W obu przypadkach było ciężko, ale się opłaciło. Trudno sobie wyobrazić, że miałby w "Zapaśniku" pojawić się ktoś inny. To połączenie czarnej komedii, dramatu sportowego i wzruszającej tragedii to jeden z najlepszych filmów ostatnich lat.

Fot. główne – © All rights reserved

"Zapaśnik" – emisja w Stopklatce TV w piątek 26 stycznia o godz. 20:00

Zobacz również

„Hawaje 5-0” i inne kultowe seriale na nowo
10.06.2024
„Hawaje 5-0” i inne kultowe seriale na nowo
czytaj
Mistrzowie wschodnich sztuk walki na ekranie
06.06.2024
Mistrzowie wschodnich sztuk walki na ekranie
czytaj
Oscarowy film „Gra tajemnic” z Benedictem Cumberbatchem w Stopklatce
04.06.2024
Oscarowy film „Gra tajemnic” z Benedictem Cumberbatchem w Stopklatce
czytaj